DOLAR 32,1908 -0.12%
EURO 34,9556 0.01%
ALTIN 2.426,320,34
BITCOIN 0%
İstanbul
°

SABAHA KALAN SÜRE

Sosyal mühendislik saldırılarına karşı koymanın yolları
  • Haberm
  • Teknoloji
  • Sosyal mühendislik saldırılarına karşı koymanın yolları

Sosyal mühendislik saldırılarına karşı koymanın yolları

ABONE OL
24 Ekim 2023 03:12
Sosyal mühendislik saldırılarına karşı koymanın yolları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal mühendislik taarruzları, daima gelişen siber güvenlik tehditleri ortamında hem bireyler hem de kuruluşlar için en değerli tasa kaynağı olmaya devam ediyor. Siber güvenlik şirketi ESET’in hazırladığı ve antivirus.com.tr web sitesinden fiyatsız olarak yayımladığı kitapçık, kimlik avı hücumlarına yönelik farkındalık çalışmalarına takviye  olmayı hedefliyor. 

 Teknoloji dijital güvenlikte kıymetli bir rol oynasa da insan ögesi kritik bir faktör olmaya devam ediyor. Verizon 2023 Bilgi İhlali Araştırmaları Raporu’na nazaran, ihlallerin yüzde 74’ü toplumsal mühendislik taarruzları, yanılgılar ve berbata kullanımı içeren insan ögesini içeriyor. Bu  veriler, çalışanları çeşitli taarruz cinsleri ve müdafaa sistemleri hakkında eğitmenin ehemmiyetini vurguluyor. 

ESET Türkiye Eser ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban ESET Türkiye olarak artan kimlik avı hücumlarını göz önüne alarak hazırladıkları el kitapçığı ile farkındalık çalışmalarına katkı sunmayı ve toplumsal bir yarar yaratmayı hedeflediklerini söyledi.  Siber hatalıların kullandıkları toplumsal mühendislik teknikleri hakkında bilgi vererek dijital güvenlik altyapısının güçlendirilmesine yönelik  ipuçlarını paylaştı.  

 

Vishing: Telefonla toplumsal mühendislik

“Sesli oltalama “nın kısaltması olan Vishing, dolandırıcıların telefon aramalarını yahut sesli bildirileri kullanarak bireyleri hassas bilgileri ifşa etmeleri yahut hileli ödemeler yapmaları için kandırmalarını içerir. Bu atakların karmaşıklığı, insan taklidi yapanlardan otomatik robocall’lara kadar değişmektedir. Kimi dolandırıcılar, aldatmacalarını geliştirmek için yasal telefon numaralarını kullanarak davet sahteciliği bile yapmaktadır. Vishing’in en son versiyonu, daha da inandırıcı hale getirmek için yapay zekâ araçlarını kullanarak muhakkak bir kişinin sesini taklit edebilen deepfake aramaları içerir.

Smishing: SMS ile toplumsal mühendislik

Smishing yahut “SMS phishing”, kurbanları muhakkak aksiyonları gerçekleştirmeye yönlendirmek için metin yahut iletileşme uygulamaları aracılığıyla hileli iletiler göndermek manasına gelir. İletiler çoklukla alıcıları berbat niyetli web sitelerine, giriş sayfalarına yahut uygulamalara yönlendiren irtibatlar içerir. Bu kanallara erişildiğinde, ödeme kartı bilgileri de dahil olmak üzere ferdî bilgiler alınabilir yahut kurbanın aygıtına makus maksatlı yazılım bulaştırılabilir.

Phishing: E-posta yoluyla toplumsal mühendislik

Şirketlerde  çalışanlar phishing, yani oltalama hakkında bir şeyler duymuştur, ancak kavramın bilinmesi tehlikesini azaltmıyor. Tersine, oltalama e-postaları, saldırganların emniyetli varlıklar üzere davranarak bireyleri; parolalar, kredi kartı bilgileri yahut şahsî kimlik bilgileri üzere hassas bilgileri ifşa etmeleri için kandırmaya çalıştıkları en üretken siber kabahat teknikleri ortasında yer almaya devam ediyor. Çoklukla, legal kuruluşları yahut bireyleri taklit eden web sitelerine kontaklar içeren düzmece e-postalar üzere aldatıcı taktikler kullanırlar.

 

Sosyal mühendislik cinslerine karşı korumak için beş yöntem  

Duraklayın, düşünün ve sonra harekete geçin: Dolandırıcılar kurbanları manipüle etmek için aceleye güvenirler. Talepleri pahalandırmak için vakit ayırın ve sabırsız davranmaktan kaçının. Kısa iletilerdeki temaslara tıklamaktan kaçının ve irtibatın meşruiyetini doğrulamak için kuruluşun resmi web sitesini ziyaret edin.

Bilinmeyen numaralara karşı kuşkucu olun: Tanıdık olmayan yahut kuşkulu numaralardan gelen aramaları yahut kısa iletileri doğrulayın. Rastgele bir ferdî bilgiyi ifşa etmekten yahut bildirilerdeki bilinmeyen ilişkilere tıklamaktan kaçının. Bu, bu cins dolandırıcılıkların kurbanı olma olasılığınızı en aza indirmenize yardımcı olur.

Kişisel bilgilerinizi saklı tutun: Hesap numaraları, kimlik numaraları, parolalar yahut Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama (MFA) kodları üzere hassas bilgileri asla bilinmeyen bireylere telefonda yahut bir iletiyle açıklamayın. Legal kuruluşlar bu tıp bilgileri istenmeyen aramalar yahut iletiler yoluyla talep etmez.

Kimliği doğrulayın: Bir şirketi yahut devlet kurumunu temsil ettiğini argüman eden birinden bildiri alırsanız, direkt etkileşime girmekten kaçının. Bunun yerine, web sitelerinde bulunan resmi irtibat bilgilerini kullanarak kuruluşla bağlantıya geçerek gerçekliğini bağımsız olarak doğrulayın.

Güçlü güvenlik tedbirlerini aktifleştirin: Hesaplarınızı korumak için güçlü ve eşsiz parolalar kullanın. Uzun ve karmaşık parolalar yahut parolalar oluşturmak ve bunları inançlı bir biçimde saklamak için parola oluşturucuları ve yöneticileri kullanmayı düşünün. Ekstra bir müdafaa katmanı eklemek için mümkün olduğunda Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama (MFA) kullanın.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.