DOLAR 32,5041 0.09%
EURO 34,7272 0.44%
ALTIN 2.477,56-0,34
BITCOIN 1989856-2.22971%
İstanbul
22°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Siber tehditler seçimlere zarar verebilir mi?

Siber tehditler seçimlere zarar verebilir mi?

ABONE OL
20 Mart 2024 13:00
Siber tehditler seçimlere zarar verebilir mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya genelinde yaklaşık iki milyar seçmen bu yıl tercih ettikleri temsilcilerine oy verecek. Ortalarında Türkiye, ABD, İngiltere ve Hindistan’ın da bulunduğu çok sayıda ülkede hatta Avrupa Parlamentosu’nda seçimler yapılacak. 

Gerçek insanların düzmece imgeleri, ses ve görüntü klipleri yaygınlaştıkça yapay zeka takviyeli bir dezenformasyon ihtimali giderek artan bir tasaya neden oluyor. Dijital güvenlik şirketi ESET, artık epeyce sık karşılaştığımız Deepfake’in yanı sıra hangi siber tehditlerle karşı karşıya olabileceğimizi inceledi. Oylama sistemlerinin bütünlüğünü sağlamak için ne cins tedbirler var ve seçmenler olarak ne kadar endişelenmeliyiz sorularına karşılık aradı.  

Kâğıt üzerinde, ulus devletler, hacktivistler ve hatta finansal olarak motive olmuş hatalılar, oyları değiştirmek için çevrimiçi seçim altyapısını gaye alabilir yahut bireylerin haklarını toplu olarak ellerinden almak için seçmen kayıt bilgi tabanlarına müdahale edebilirler. Çevrimiçi makineleri yahut insanların dışarı çıkıp oy kullanmasını zorlaştırabilecek öteki altyapı gereçlerini amaç alarak seçim günü faaliyetleri aksatmaya çalışabilirler. Bir öteki senaryo ise sonuçlara kuşku düşürmek maksadıyla sonuçların raporlanmasını amaç alan taarruzlar olabilir.  Dış güçlerin istedikleri adayın seçilmesini sağlamak için seçim sonuçlarını değiştirme ya da etkileme potansiyeli açısından tehlikede olan çok şey var. Fakat güzel haberler de var. 

ABD’de 2020 seçimlerinin çalındığı istikametindeki birtakım tezlere karşın bunu destekleyecek hiçbir ispat bulunmuyor. ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) seçimlere müdahaleyle ilgili en yaygın söylentilerden kimilerini çürüten uzun bir liste yayımladı. Bu argümanlar ortasında şunlar yer alıyor: 

  • Seçim yetkilileri, seçmen kayıt listelerinin mümkün olduğunca gerçek ve yeni olmasını sağlamak için tertipli olarak günceller. 
  • Postayla gönderilen oy pusulalarının bütünlüğünü korumak için seçmen kimlik denetimleri de dahil olmak üzere çeşitli güvenlik tedbirleri mevcuttur. 
  • Kurcalamaya karşı sağlam tedbirler alınmış olup, oy pusulaları posta kutusu aracılığıyla iade edilmektedir. 
  • Federal, eyalet ve/veya lokal seçim yetkilileri oylama makinelerini ve ekipmanlarını güvenlik açıklarına karşı titizlikle test eder ve onaylar.
  • İmza eşleştirme, bilgi denetimleri ve başka tedbirler, seçmen kimliğine bürünme ve uygun olmayan seçmenlerin oy kullanmasına karşı muhafaza sağlamak üzere tasarlanmıştır. 
İlginizi Çekebilir;  Çocuklara yönelik yedi önemli güvenlik riski

Seçimlerin dürüstlüğünden emin olmak için öbür bir neden daha var: ABD üzere ülkelerde farklı tıpta oylama makineleri ve kayıt teknolojileri mevcut. Bunlar, seçim döngüsünün tüm kademelerindeki faaliyetleri ele alıyor: 

  • Seçim öncesi faaliyetler: Seçmen kaydı ve devamsız oyların işlenmesi. 
  • Seçim günü: Direkt Kayıt Elektronik (DRE) oylama makinelerini (kullanıcıların direkt oy kullandığı) ve kâğıt oy pusulalarının tarandığı ve oyların sayıldığı Optik Tarama Oylamasını içerir. Sonuçlar daha sonra elektronik olarak sunulur ve merkezileştirilir. 
  • Seçim sonrası faaliyetler: Seçim sonrası kontroller ve resmi olmayan seçim gecesi sonuçlarının halka açık web sayfalarında yayımlanması üzere. 

DRE makinelerinin uzaktan tehlikeye atılabileceği konusunda birtakım tasalar bulunmaktadır. Öte yandan öteki pek çok ülkede olduğu üzere ABD’de de oyların kullanılmasının ana yolu bu değildir. Genel olarak teknoloji kullanımı ülke genelinde o kadar merkezi olmayan ve çeşitlilik arz eden bir yapıdadır ki, tek bir kuruluşun bir seçimi etkileyecek kadar sonuçları hacklemesi ve değiştirmesi son derece sıkıntı olacaktır.  

Ana tehditler nerede? 

Bununla birlikte berbat niyetli aktörlerin birkaç kararsız eyalette bir bölgeyi ya da kenti tek başına seçebileceğine dair hala geçerli telaşlar var. Sonuçları değiştiremeseler bile, bireylerin oy kullanmalarını zorlaştırarak yahut sonuçların raporlanmasına müdahale ederek teorik olarak sonuçlara olan itimadı sarsabilirler.  CISA üç temel siber tehdit tanımlamaktadır: 

Fidye yazılımı: Seçmen kayıt datalarını çalmak ve sızdırmak yahut hassas seçmen ve seçim sonuçları bilgilerine erişimi engellemek için kullanılabilir. Ayrıyeten kayıt ve aday dosyalama üzere temel operasyonel süreçleri aksatmak için de kullanılabilir. 

Kimlik Avı: Günlük işleri sırasında e-posta eklerini açmaları gereken seçim vazifelileri için özel bir tehdittir. Tehdit aktörleri, seçim temalarından yararlanan toplumsal mühendislik yemleriyle berbat gayeli yükleri kolay kolay gizleyebilir. Sonuç, fidye yazılımı, bilgi çalan makus gayeli yazılım yahut öteki makus gayeli kodların bâtın bir biçimde indirilmesi olabilir. 

İlginizi Çekebilir;  HUAWEI nova 11 Serisi Huawei Online Mağaza'da Satışa Sunuldu

Hizmet Reddi (DoS): Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) atakları, seçmenlerin kendilerine en yakın oy verme merkezinin yeri yahut en önemli adaylar hakkındaki bilgiler üzere oy kullanmalarına yardımcı olacak kilit bilgilere erişimini engelleyebilir. Endonezya Genel Seçim Komitesi, yakın vakitte ulusal seçimler sırasında kendi sitelerine ve öteki sitelere yönelik “olağanüstü” sayıda bu çeşit akınlar yaşadığını söyledi. 

Seçimler nasıl inançta tutulur? 

Seçim güvenliği konusu geniş kitlelerce önemseniyor. CISA seçim kurumlarına öteki ülkelerdeki yöneticilerin de faydalanabileceği çok sayıda kaynak sunuyor. Oy kullanmanın en inançlı formu elbette kâğıt kullanmaktır. Birleşik Krallık, AB ve ABD de dahil olmak üzere pek çok ülkede oyların birden fazla bu formda kullanılmaktadır. Lakin seçmen kayıtları ve seçim altyapısı amaç alındığı sürece kaygılar devam edecektir. 

Kimlik avı, fidye yazılımı ve DoS tehdidini azaltmaya yönelik en güzel uygulamalar bu bağlamda hala geçerli olacaktır. Bunlar ortasında tertipli sızma testi ve güvenlik açığı, yama idaresi programları, çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ve ağ segmentasyonu yer almaktadır. Neyse ki piyasada bulut tabanlı DDoS azaltma, kimlik avı tespiti ve fidye yazılımlarına süratli müdahale sunan çok sayıda sağlayıcı da bulunmaktadır. Birçok açıdan seçim dürüstlüğüne yönelik en büyük tehdit, deepfake’ler de dahil olmak üzere dezenformasyon kampanyalarından kaynaklanacaktır.

Bir de 2016 ABD başkanlık seçimleri öncesinde olduğu üzere oy verme günü öncesinde kamuoyunu etkilemeye yönelik “hack-and-leak” teşebbüsleri. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.