Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sessizce İlerleyen Glokom ‘a Dikkat! Görme Kaybına Yol Açabilir!

Sessizce İlerleyen Glokom ‘a Dikkat! Görme Kaybına Yol Açabilir!

admin admin -
68 0
 
Dünyada 80 milyon kişi bu hastalıktan mustarip!

Glokom, göz sonunun hasarıyla karakterize olan ve kalıcı görme kaybına sebep olabilen bir hastalıktır. Tüm dünyada yaklaşık 80 milyon glokom hastası bulunmaktadır ve glokom kalıcı görme kaybı nedenleri ortasında 2. sırada yer almaktadır. 

Erken teşhis ve tedavi için klinik muayene ihmal edilmemeli!

Glokom sinsi seyirli ve ilerleyici bir göz hastalığıdır. Glokom hastalarında göz hududunda meydana gelen hasar makul bir seviyeye ulaşmadıkça hastalarda rastgele bir şikâyete yol açmayabilir. Glokomda erken teşhis ve tedavi, görmenin korunması açısından çok kıymetlidir. Artmış göz içi basıncı, 40 yaş üzerinde olmak, yüksek miyop ya da hipermetrop olmak ve aile bireylerinde glokom kıssası olması en önemli risk faktörleridir. 

Çözümü var!

Glokom hastalığı anne karnında ya da doğumdan itibaren rastgele bir yaş diliminde oluşabilmektedir. Erken teşhis ve tedavi kalıcı görme kayıplarının önüne geçebilir. Glokomun tedavisi glokomun tipine ve seyrine nazaran değişmekle birlikte medikal ya da cerrahi olarak yapılabilmektedir. Medikal tedavi ile ilerlemesi durdurulamayan ya da ilaç kullanımında sıkıntılar yaşayan hastalarda cerrahi tedavi ile glokom hastalığının ilerleyişi denetim altına alınabilmektedir.   

Rutin muayene önemli!

Glokom hastalığının sinsi seyirli olduğu ve hastalarının büyük çoğunluğunu glokom hastası olduğunu bilmeyen bireylerin oluşturduğu düşünüldüğünde rutin göz muayenesin değeri çok daha düzgün anlaşılmaktadır. Risk faktörlerine sahip olan hastaların yılda en az 1 defa göz muayene olmaları tavsiye edilmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Kilo vermek için yemekten 10 dakika önce bir bardak su için

İlgili Yazılar