DOLAR 32,6110 0.25%
EURO 34,8014 0.31%
ALTIN 2.416,21-0,67
BITCOIN 0%
İstanbul
17°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Sessiz Tehlike: Yeme Bozuklukları

Sessiz Tehlike: Yeme Bozuklukları

ABONE OL
4 Mart 2024 13:48
Sessiz Tehlike: Yeme Bozuklukları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Klinik Psikolog Dr. Öğr. Üyesi Billur Örnek, Anoreksiya, Bulimiya ve Tıkınırcasına Yeme üzere biçimlerde kendini gösteren yeme bozukluklarının hayatı tehdit ettiğini belirterek tedavi edilmesinin hayati değere sahip olduğuna dikkat çekti

Beslenme ve yeme bozuklukları çok çeşitli olmasına rağmen “Anoreksiya Nervosa”, “Bulimia Nervosa” ve “Tıkınırcasına Yeme” en sık görülenler olarak biliniyor. 

Anoreksiya kişinin kendini kilolu algılaması nedeniyle besin alımını çok fazla sınırlaması, bulimiya kusarak fazla kaloriden kurtulma formunda kendini gösteriyor. “Tıkınırcasına Yeme” ise öteki yeme bozukluklarının içine yerleşen “kontrol kaybı dönemleri” olarak ele alınabileceği üzere Anoreksiya yahut Bulimiyadan bağımsız olarak da ortaya çıkabiliyor. Araştırmalara nazaran anoreksiya nervozanın gençler ortasında görülme oranı yüzde 5 iken, her 4 gençten biri hayatının bir periyodunda bulimiya tecrübesi yaşıyor. 

Hasta ve Aile Tarafından Önemsenmiyor

Konuya ait bilgi veren Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Kısmı Lideri, Klinik Psikolog Dr. Öğr. Üyesi Billur Örnek, yeme bozukluğu taşıyan kişinin bu gerçeğin çoğunlukla ayırdında olmadığını belirterek kişinin etrafı tarafından da önemsenmemesi nedeniyle tedaviye başvurulmadığına işaret etti. Dr. Öğr. Üyesi Örnek, kişinin etrafının dikkatli olması ve kesinlikle tedaviye yönelik aksiyon almasının hayati kıymete sahip olduğunu vurguladı. 

“Yeme bozuklukları, kişinin kendi vücudunu algılayışının bozulması ve beslenme rutinini sağlıklı olmayan bir biçimde değiştirmesiyle karakterize olan önemli ruhsal bozukluklardır” diyen Billur Örnek, “Bu bozuklukların fizikî hasar yarattığı ve hayatı tehdit ettiği akıldan çıkarılmamalı” tabirlerini kullandı. 

“Ebeveyn Bağlantısının Tesiri Büyük”

Dr. Öğr. Üyesi Billur Örnek, farklı kuramcıların yeme bozukluklarının ortaya çıkış nedenlerini farklı biçimde açıkladıklarını tabir ederek en fazla kabul gören nedenlere ait şunları söyledi:

“Kişinin beslenme alışkanlığı, ebeveynler -özellikle de anne- aracılığıyla şimdi emzirme devri kadar erken devirde sağlanan bir olgudur. Bunun da tesiriyle ebeveynlerle kurulan münasebetin, yeme davranışında tesiri büyüktür. Psikanalitik yönelimli klinisyenler Anoreksiya Nervosa’lı bireylerin bilhassa annelerinden ayrımlaşamadıkları görüşünde birleşmektedir. Hastalık denetimci ebeveyne bir başkaldırı, kişinin denetim edebildiği bir alan oluşturma muhtaçlığına paralel olarak ortaya çıkabilir. Anoreksiya’da görülen yakın ve çatışmalı aile münasebetlerinin tersine Bulimiya’da uzak, aralıklı, duygusal manada doyurucu olmayan aile bağlantılarının sıklıkla görüldüğünü söyleyebiliriz. Aile içi bağlar ve bağlanma süreçleri dışında bu iki bozukluğun görülmesinde toplumsal medya, zayıflığın övüldüğü, kilolu olmanın yerildiği ortamlar da çok tesirlidir.”
 

İlginizi Çekebilir;  Psikiyatrinin Geleceği Beyin Haritalama ve Kişiselleştirilmiş İlaçlarda

Kendini Avutmak, Uyuşturmak

Tıkınırcasına yeme bozukluğuna ait ise Şema Terapi yaklaşımını anımsatan Billur Örnek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu yaklaşıma nazaran tıkınma, baş edilmesi güç hislerle yüzleşmekten kaçmak için kendini uyuşturmanın bir yoludur. Dolu mide, bebeklikte edinilmiş bir konfor hissini beraberinde getirir. Bebekken anne tarafından emzirilerek doyurulmuş olmak hem fizikî olarak hayatta kalmaya devam edebilmeyi hem de bakım verenin şefkatini gösterdiği için tokluğun, bireye tıpkı inançta olma hissini çağrıştırdığını söyleyebiliriz. Bu duyguya sığınarak avunmak için telaşın yüksek olduğu vakitlerde yahut baş edilmesi güç öbür hisler ortaya çıktığında kişi tıkınmaya başlar. Tıkınma bu manada, saatlerce telefonla uğraşmaktan, saatlerce dizi izlemekten, saatlerce konsol oyunu oynamaktan, hatta madde-alkol kullanmaktan farklı bir sistem değildir. Elbette bunların fizikî çıktıları farklıdır fakat sebep birebirdir: kendini avutmak-uyuşturmak.”

Aileler Ne Yapabilir?

Ebeveynlerin, çocuklarına yanılgı yapma talihi tanıyarak öğrenmelerini kolaylaştırdıkları bir ortam oluşturmalarını öneren Dr. Billur Örnek, şunları kaydetti:

“Seçimlerine hürmet duyulan, yapılan seçimi uygulamak mümkün değilse de bu bahiste konuşulan, çocuğun sorduğu soruların sabırla cevaplandığı, çocuğun karar verebilme yetisine güvenildiği söz edilen ailelerde çocuğun yeterlilik hissi gelişir. Yeterlilik hissi gelişmiş bir çocuk/genç, medyanın yahut yaşıtlarının baskısına da basitçe kapılmaz; kendi denetim edebileceği bir alan için isyan etme muhtaçlığı da duymaz. Tıkınırcasına yeme için ise aile içinde sıkıntı hisler da konuşulabilmeli ve nasıl baş edildiğini çocuk gözlemleyebilmelidir.”

“Başlatıcı Sebep Aile, Tedavi Almaksızın Aile İçinde Çözülemez”

Aileler ise çoğunlukla bu rahatsızlıkların farkına varmayabiliyor. Ailelerin çocuklarını güzel gözlemlemesinin kıymetine işaret eden Örnek, şöyle devam etti:

“Aileler fark ettiğinde durumu düzgün takip etmeli ve bunun bir bozukluk olduğunu akıllarından çıkarmamalılar. Ne yazık ki aile içi etkenlerin çok büyük bir başlatıcı sebep olduğu bu bozuklukların aile içinde -tedavi almaksızın- çözülmesi pek mümkün olmuyor. Münasebetiyle yardım etmek istediklerini söz etmeli fakat profesyonel tedaviye başvurmayı geciktirmemeliler. Bu bozukluklar, çok kilo kaybı ve çok kilo alımı tesiriyle yaşamsal risk taşıyan epey kuvvetli bozukluklardır. Yalnızca kusmanın bile sisteme verdiği ziyan büyüktür. Ruhsal temelleri olsa da çok önemli fizikî sonuçları olabilen, hatta vefatla sonuçlanabilen durumlar olduğunu düşünerek ciddiye almak ve vakit kaybetmemek değerlidir. Bu bozuklukların fizikî hasar yarattığı ve ömrü tehdit ettiği akıldan çıkarılmamalı. Bozukluğu taşıyan kişi bu gerçeğin çoğunlukla ayırdında olmuyor yahut yok sayıyor. Bu bağlamda kişinin etrafının dikkatli olması ve kesinlikle tedaviye yönelik aksiyon alması hayati ehemmiyete sahip.”

İlginizi Çekebilir;  Deri Kanseri Hakkında Bilinen 6 Yaygın Yanlış

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.