Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Şehir Tiyatroları Çalıştayı’nda sanatsal özerklik vurgusu yapıldı

Şehir Tiyatroları Çalıştayı’nda sanatsal özerklik vurgusu yapıldı

admin admin -
150 0

İzBBŞT’nin mesken sahipliğinde yapılan “1. Büyükşehir Belediyeleri Kent Tiyatroları Çalıştayı” sona erdi. Çalıştay’da kent tiyatrolarının problemleri masaya yatırılırken, sanatsal özerklik vurgusu yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın (İzBBŞT) konut sahipliğinde düzenlenen “1. Büyükşehir Belediyeleri Kent Tiyatroları Çalıştayı” sona erdi. Lokal idare tiyatrolarının yasal desteklerini güçlendirmek ve problemlerine tahlil bulmak emeliyle yapılan çalıştay 3 gün sürdü. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda, Adana, Ankara, Antalya, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Konya, İstanbul, Ordu, Tekirdağ büyükşehir belediyelerinin kent tiyatrolarının da katılığı aktiflikte genel sanat direktörleri ile sanatkarların yanı sıra bürokratlar bir ortaya geldi. Çalıştayda sanatsal özerklik vurgusu yapılırken, kent tiyatrolarına özel yasal düzenlemelerin gerekliliği vurgulandı. 

Bildirge hazırlandı
Şehir Tiyatroları Çalıştayı’nda, kent tiyatrolarının yasal statülerinin ve mevzuata ait düzenlemelerin yanı sıra işçi ile sanatkarların istihdam süreçlerindeki sıkıntıların üzerinde duruldu. Tiyatrolar ortasındaki mevzuat ve yasal statülerde ortaya çıkan farklılıklara dikkat çekilen çalıştayda kent tiyatrolarına özel bir yasa hazırlanması için gerekli teşebbüslerin yapılmasının ehemmiyetine vurgu yapıldı. 1. Büyükşehir Belediyeleri Kent Tiyatroları Çalıştayı’nda, tiyatrolar ortasında kurulan diyaloğun daima hale getirilmesi ve gerekli durumlarda kendine has yasal sistemler geliştirerek bu doğrultuda çalışacak sistemlerin oluşması konusunda fikir birliğine varıldı. Çalıştayda 13 kent tiyatrosunun ortaklaştığı kararlar bir bildirge altında toplandı. Bildirge önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  45 kursiyer sertifika almaya hak kazandı.

İlgili Yazılar