DOLAR 32,4899 0.09%
EURO 34,7120 0.44%
ALTIN 2.472,97-0,53
BITCOIN 1988844-2.55886%
İstanbul
16°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Sanofi Dünya Nadir Hastalıklar Günü’nde Care4Rare Çalıştay Raporu’nu Yayınladı
  • Haberm
  • Sağlık
  • Sanofi Dünya Nadir Hastalıklar Günü’nde Care4Rare Çalıştay Raporu’nu Yayınladı

Sanofi Dünya Nadir Hastalıklar Günü’nde Care4Rare Çalıştay Raporu’nu Yayınladı

ABONE OL
28 Şubat 2024 14:24
Sanofi Dünya Nadir Hastalıklar Günü’nde Care4Rare Çalıştay Raporu’nu Yayınladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sıklığı az olsa da toplumun % 5-8’inin ender hastalıklardan birine sahip olduğu ve dünya genelinde milyonlarca kişinin bu hastalıklardan etkilendiği düşünülüyor. (5). Türkiye’de ise bu sayı tahminen yaklaşık 6 milyon! (5).  Nadir hastalıklar konusundaki çalışmalarıyla global bir öncü olan Sanofi, 29 Şubat Az Hastalıklar Günü’nde Care4Rare kapsamında hazırlanan çalıştay raporunu yayınladı.

28 Şubat, 2024 Nadir Hastalıklar, ismi az olmasına karşın dünya üzerinde milyonlarca kişiyi etkileyen ve çoğunluğu genetik kökenli olan hastalıklar (-5). Bu alanda öncü tedaviler sunan ve geliştiren Sanofi gerek tüm dünyada gerekse Türkiye’de öncü çalışmalara imza atıyor.  

Geçtiğimiz günlerde EURORDIS tarafından Avrupa’da düzenlenen ve ender hastalıklar konusunda fark yaratan çalışmaların ödüllendirildiği Black Pearl tertibinde Sanofi bu alandaki çalışmalarıyla “Liderlik Ödülü”ne layık görüldü. 2024 EURORDIS İnovasyon Ödülü’ne layık görülen Sanofi’nin Özellikli Tedaviler Kısmı, Türkiye’de de pek çok kanaldan başarılı çalışmalar yürütüyor. 

Nadir Hastalıklar konusunda hasta sıhhatini odağına alarak, 360 derecelik bir planla tedavi ve tahliller üreten Sanofi Türkiye, T.C. Sıhhat Bakanlığı’nın Ender Hastalıklar Sıhhat Strateji Evrakı ve Aksiyon Planı’nda belirtilen, şimdi tanısı konulmamış hastaları tespit edebilecek semptom bazlı tarama stratejilerine hizmet edecek biçimde, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ile iş birliği yaparak lizozomal depo hastalıkları için data tabanlı teşhis karar dayanak sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunuyor ve bu çalışmalara ise Sıhhat Bakanlığı’nın görüşleri doğrultusunda istikamet veriyor.

Care4Rare projesiyle az hastalıklara dijital tahliller arıyor

Sanofi Türkiye ayrıyeten, PharmUp Girişimcilik Programı kapsamında Lokman Tabip Üniversitesi Sıhhat ve İlaç Teknoloji Merkezi (LHUSTEK) ve Teknopark İstanbul ile az hastalıklar alanında Care4RARE programını yürütüyor. Her düzeyden girişimciyi hedefleyen Care4RARE programına kabul edilen müracaatlar, bu alanda hizmet veren kamu yöneticileri, uzman doktorlar, hasta derneği temsilcileri ve tahlil geliştirme alanında yenilikçilik ve teknoloji ekosistemini şekillendiren paydaşlar ile bedellendiriliyor.  

İlginizi Çekebilir;  Kulakta Yaz Risklerine Dikkat!

Care4Rare “İhtiyaç Belirleme Çalıştayı”ndan değerli sonuçlar  

Care4Rare “İhtiyaç Belirleme Çalıştayı” kısa bir mühlet evvel Ankara Lokman Doktor Üniversitesi’nde gerçekleşti. Çalıştayda, Sıhhat Bakanlığı Otizm, Zihinsel Özel İhtiyaçlar ve Ender Hastalıklar Dairesi Lideri Prof. Dr. Onur Burak Dursun ve Prof. Dr. Bülent Gümüşel’in moderasyonu ile Ender Hastalıklar Sıhhat Strateji ve Hareket Planı’nda yer alan ve yenilikçi dijital teknolojilerle karşılanabilecek muhtaçlıklar görüşüldü. Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Tıbbi İlaç ve Aygıt Kurumu Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü, Sıhhatin Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü, Türkiye Sıhhat Hizmetleri Başkanlığı (TÜSEB), Toplumsal Güvenlik Kurumu yetkilileri ve Ender Hastalıklar alanında uzman doktorların ağır iştirakleriyle gerçekleşen çalıştaya hasta derneği temsilcileri de katkı sağladılar. 

Çalıştay Raporu, ender hastalıklarda dijital tahlillerin katkısını açıkça gösteriyor

Gerçekleştirilen çalıştayın çıktılarından oluşan “Nadir Hastalıklar Alanında Geliştirilebilecek Dijital Tahliller Raporu” Nadir Hastalıklar Günü’nde kamuoyuyla paylaşıldı. Hazırlanan raporda az hastalıklara dijital tahlillerin sağladığı katkının altı değerle çiziliyor. Bu doğrultuda, teknolojinin konumlandırılacağı esas muhtaçlık alanları 6 başlıkta ele alınıyor. 

Eğitim ve bilgilendirme başlığında taşınabilir uygulamalar, çevrim içi platformlar ve kamu spotları aracılığıyla hastalara ve sıhhat profesyonellerine daima eğitim ve bilgilendirme imkânı sunulmasının değerinin üzerinde duruluyor. Erken teşhis ve tanı başlığında gelişmiş tıbbi aygıtlar ve dijital sıhhat uygulamaları sayesinde hastalıkların erken teşhisi ve yanlışsız teşhisin konulmasına imkan sağladığı ve böylelikle tedavilerin daha aktif hale geldiği belirtiliyor. Sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi başlığında dijitalleşmeyle randevu planlama, hasta kayıtları, ilaç takibi üzere süreçleri daha aktif hale getirilebildiği ve sıhhat idaresinin kolaylaşacağına vurgu yapılıyor. 

Hasta bakımında iyileşme söz konusu olduğunda, teletıp ve uzaktan sıhhat hizmetlerinin hasta bakımında erişilebilirliği artırdığı böylelikle daha düşük maliyetle tesirli sonuçlar alınabileceği belirtiliyor. Veri idaresi ve analitiğine gelince ender hastalıklar konusunda büyük bilgi tahlilinin, sıhhat sistemlerindeki verimliliği artırarak, hastalıkların yayılma modellerini anlamada ve kaynakların yanlışsız kullanılmasında yardımcı olduğu ortaya konuyor. Son olarak da maliyet ve tasarruf başlığında teknoloji kullanımının, hasta bakımı süreçlerinde maliyet ve vakit tasarrufu sağladığı ve tekrarlayan testlerin azaltılmasına yardımcı olduğunun altı çiziliyor.

İlginizi Çekebilir;  Tip 2 diyabeti önlemek için 6 etkili öneri !

Rapordan çıkan bir öbür sonuç ise, sıhhat alanındaki dijital projelerin muvaffakiyetinin, kamu kurumları, sanayi, sıhhat profesyonelleri, hasta dernekleri ve bireyler ortasında güçlü bir iş birliği ve ortak çalışma ile mümkün olabileceği… Bu paydaşlar ortasında iş birliğiyle dijital projelerin hasta gereksinimlerine daha uygun, tesirli, erişilebilir ve sürdürülebilir hale geleceği kıymetle belirtiliyor.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.