Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sakıp sabancı müzesi öğrenme programları kasım ayında çocuk atölyelerine devam ediyor

Sakıp sabancı müzesi öğrenme programları kasım ayında çocuk atölyelerine devam ediyor

admin admin -
63 0
SAKIP SABANCI MÜZESİ ÖĞRENME PROGRAMLARI

KASIM AYINDA ÇOCUK ATÖLYELERİNE

DEVAM EDİYOR

 

Sakıp Sabancı Müzesi Öğrenme Programları, kasım ayında farklı yaş kümelerinden çocuklara yönelik atölyelerinde, iştirakçilerin öğrenme sürecini yaratıcı ve eğlenceli tecrübelerle destekliyor. SSM, orta tatil ve hafta sonlarını sanatla pahalandırmak isteyen çocuklar için hazırladığı Müzede An’da projesinde, Fotoğraf Koleksiyonu, Arkeolojik Eserler Koleksiyonu, Kitap Sanatları ve Sınır Koleksiyonu’ndan yola çıkan özel programıyla çocuklara ve ebeveynlerine yönelik Türkçe ve İngilizce atölyeler gerçekleştiriyor.

 

Ara tatile yönelik hazırlanan varlıklı programdaki Bir Varmış Bir Yokmuş: Sanat ile Masallar Buluşmuş atölyesinde (11 Kasım Cumartesi) çocuklar “Gezgin ve Kaplumbağa” isimli masalı dinledikten sonra SSM’nin bahçesinde saklanan kaplumbağaların dünyasına konuk olacak, akabinde da farklı materyallerle kendi kaplumbağalarını tasarlayacaklar. 

 

Arkki Türkiye tarafından tasarlanan Gelecek Nasıl Değişecek? atölyesinde ise çocuklar, (11 Kasım Cumartesi) geleceğin kentlerini sürdürülebilir ve kapsayıcı hale getirecek bir fikre odaklanarak, kentin vakit içinde nasıl geliştiğine dair kendi çizgi romanlarını oluşturacaklar.

 

Dışavurumcu Sanat Terapisti Seren P. İlkdoğan tarafından yürütülen, 8-10 yaş aralığındaki çocuklara yönelik Müzede An’da: Fotoğrafla Diyalog atölyesi, Modernizmin İzinde Türk Resmi sergisinde yer alan yapıtlardan, Ayvazovski’nin Fırtına adlı tablosuna odaklanacak. 12 Kasım Pazar günü gerçekleşecek atölye, çocukların his farkındalık çalışması ile başlayacak. İnsan ve tabiat etkileşiminden ilhamla kendi hislerinin görünümünü resmeden çocuklar, yaratıcı süreçlerini sanatsal dışavurum yoluyla somutlaştıracaklar.

 

Geleceğin kültür mirasının koruyucusu olan çocukların arkeolojiyi tanıması ve merak hislerinin şuurlu bir bilgi arayışına dönüştürülmesi için yardımcı olmayı hedefleyen Arkeolojik Kazı atölyesinde (14 Kasım Salı ve 26 Kasım Pazar) katılımcılar, Jr. Archaeologist ekibinden bir arkeolog ve bir konservatör eşliğinde SSM’nin bahçesinde hafriyat yapacak, yapıtlarını toprak altından çıkaracaklar. 

 

Sakıp Sabancı Müzesi’nin Kitap ve Çizgi Sanatları Koleksiyonu cinsiyle başlayacak Duvarların Dili atölyesinde (16 Kasım Perşembe) çocuklar, yazının ehemmiyeti ve yıllar içerisinde değişen biçimi üzerine bir sohbet gerçekleştirecekler. Üretim evresinde ise her iştirakçi grafiti sanatından ilhamla, kendi ismini taşınabilir nitelikteki küçük duvarları üzerine yazarak, kendi yaratıcı çalışması aracılığıyla koleksiyona dair farkındalık kazanacak. 

 

SSM’nin hafta sonu çocuk atölyeleri de kasım ayında sanatın neredeyse her kolunda kendini hissettiren romantizmin, gündelik hayatlara da nasıl yansıdığını ele alan Küçük Romantikler atölye serisinin ikincisi Romantizm Her Yerde (25 Kasım Cumartesi) ile devam edecek. Etkileyici mimari eserler, hisli şiirler ve gösterişli elbiseler geçmişten çocuklara göz kırparken, periyodun ünlü klasik müzik besteleri eşliğinde kendi seramik vazolarını tasarlayacaklar ve müzenin Mobilya ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu’ndan ilhamla kendi motiflerini oluşturacaklar. 

 

Arkki Türkiye tarafından tasarlanan Gelecekten Bir Kare atölyesinde (25 Kasım Cumartesi) çocuklar; geleceğin kentinin nasıl görüneceğini hikâyeleştirip kendi oluşturacakları çizgi sinemalarının bir karesini resmedecekler. 

 

Touchable Textures: Sensory Still Life Art atölyesinde ise (26 Kasım Pazar) çocuklar, Şeker Ahmed Paşa’nın müze koleksiyonunda yer alan Çiçekli Natürmort ve Kavunlu Natürmort eserlerine odaklanacak. Atölye, İngilizce olarak gerçekleştirilecektir.

 

SSM’nin 18-36 aylık bebeklere yönelik Pusetli Aileler programı kapsamında gerçekleştirilecek Müzede Duyularımı Keşfediyorum atölyesinde (11 Kasım Cumartesi) çocuklar aileleri ile birlikte SSM’nin bahçesindeki hayvanların dünyasında bir gezintiye çıkacak. Müzede Hal Avı: Joan Miró atölyesinde ise (16 Kasım Perşembe) çocuklarBarselona doğumlu Katalan ressam ve heykeltıraş Joan Miró’nun bilinçaltını semboller ile ele alan yapıtlarından ilham alacak. 

İlginizi Çekebilir;  Geleceğin mimarları, Kalebodur'un yenilikçi dünyasında yaratıcılığın sınırlarını zorladı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar