DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21037351.84327%
İstanbul
°

SABAHA KALAN SÜRE

Sağlık’ta Ömür Boyu Yenileme Garantisi’ne dikkat edilmeli
  • Haberm
  • Sağlık
  • Sağlık’ta Ömür Boyu Yenileme Garantisi’ne dikkat edilmeli

Sağlık’ta Ömür Boyu Yenileme Garantisi’ne dikkat edilmeli

ABONE OL
11 Mart 2024 14:36
Sağlık’ta Ömür Boyu Yenileme Garantisi’ne dikkat edilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Steel Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Abdullah Özcan, sıhhat sigortalarında şirketler ile sigortalıları karşı karşıya getiren mevzuların başında “ömür uzunluğu yenileme garantisi”nin geldiğine dikkat çekerken, “poliçe yaptırırken önceliğiniz, ödeyeceğiniz prim değil, poliçenizin (ÖBYG) ömür uzunluğu yenileme garantisi’ni kapsaması olmalıdır.” dedi.

Sigorta şirketlerinin tamamlayıcı (TSS) ve özel sıhhat sigortası (ÖSS) eserlerini, ÖBYG teminatı olan ve olmayan halinde başka farklı sunduklarına da değinen Özcan, ömür uzunluğu yenileme garantisi sayesinde sigortalının daha sonra ortaya çıkacak sıhhat sıkıntıları nedeniyle ek prim alınması yahut teminat kapsamının daraltılması üzere problemlerle karşılaşmayacağını kaydetti.

2013 yılında Özel Sıhhat Sigortası Yönetmeliği’nde bir değişiklik yapılarak,ömür uzunluğu yenileme garantisi ile ilgili düzenlemeler yapıldı.Buna nazaran sigorta şirketleri yenileme garantisi olan eser ile olmayan eseri başka farklı sunmaya başladı. Birebir uygulama halihazırda tamamlayıcı sıhhat sigortaları için de geçerli.Sigorta şirketleri farklı bekleme müddetleri ve risk değerlendirmeleri uygulamaları ile bu garantiyi sigortalılarına sağlıyorlar. Yenileme garantisi, sigortalının gelecekte karşılaşabileceği ve tedavi maliyeti yüksek olan her türlü hastalık için edindiği bir garanti.

Steel Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Abdullah Özcan, sıhhat sigortalarında şirketler ile sigortalıları karşı karşıya getiren problemlerin en başında( ÖBYG) ömür uzunluğu yenileme garanti konusunun geldiğini bildirdi. Özcan, “Sigorta şirketleri TSS ve ÖSS eserlerini ÖBYG uygulaması olan ve olmayan halinde başka ayrı satıyorlar.Bu nedenle ÖBYG’ye sahip olmak için öncelikle bu hakkı kapsayan bir poliçeyi satın almalısınız. TSS ve ÖSS poliçelerinin özel koşullar kısmında yenileme garantisi kapsamı açıkça belirtilir. Poliçenizi alırken kesinlikle bu kısmı titizlikle incelemelisiniz yahut acentenize danışıp bilgi almalısınız.”dedi.

ÖBYG’nin sıhhat hizmeti konusunda bir çok yarara sahip olunmasını sağladığını da kaydeden Özcan,sözlerini şöyle sürdürdü:

İlginizi Çekebilir;  Dizleriniz ağrıyor ve bükülmüyorsa dikkat!

“Sigorta şirketleri ÖBYG’nin şimdi geçerli olmadığı sigortalılık devrinde mevcut ya da risk taşıdığınız hastalıklarınıza ek prim ve limit uygulayabilir. Ayrıyeten bunları teminat dışında da bırakabilir. Fakat ÖBYG alındıktan sonra prim,limitler vb de dahil olmak üzere sigorta kaidelerini sigortalı aleyhine değiştiremez. ÖBYG kazandıktan sonra ortaya çıkan hastalıkları kapsam dışı bırakamaz. Kanser vb üzere tehlikeli bir hastalık geçirilse bile sigorta şirketi hastalık masraflarını karşılar.”

ÖBYG müddetleri şirketlere nazaran farklılık gösterebiliyor

Ömür uzunluğu yenileme garantisi’nin kimi kaideleri bulunduğuna da değinen Abdullah Özcan,bu garantiye sahip olacak kaidelerin poliçenin başlangıcında ;sigortalının sıhhat geçmişi,taşıdığı riskler ve mevcut hastalıkları incelenerek belirlendiğini söyledi. Özcan,Önceden var olan riskli bir hastalığın saptanması halinde bu hastalığın teminat dışında bırakılabildiğini de belirtti. ÖBYG verilmeden evvel poliçe koşullarının belirlenmesinin ehemmiyetine de dikkat çeken Özcan,hak kazanımı olduktan sonra mevcut teminat kapsamında sigortalı aleyhine hiçbir değişiklik yapılamayacağının altını çizdi.

ÖBYG hakkı kazanımı için muhakkak bir mühletin geçmesi gerektiğini kaydeden Özcan,bu mühletin şirketlere nazaran farklılık gösterse bile 3-4 yılı geçmediğini belirtti. Sigortalının yaşının da ÖBYG için değerli bir kriter olduğunu aktaran Özcan,yaş hududunun genel olarak 18-65 yaş olduğunu bildirdi.

Öte yandan, tamamlayıcı sıhhat sigortalarında sigortalanma yaş aralığının 0-59 yaş olduğuna dikkat çeken Özcan, “Eğer 57 yaşında TSS yaptırırsanız ve yenileme garantisi hakkı 3 yıl sonra ise yaş sonunu geçtiğiniz için bu haktan yararlanamayabilirsiniz.” dedi.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.