Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sağlık sektöründe veri depolama yöntemleri hasta haklarında güvenliği artırıyor

Sağlık sektöründe veri depolama yöntemleri hasta haklarında güvenliği artırıyor

admin admin -
63 0

SAĞLIK BÖLÜMÜNDE DATA DEPOLAMA YÖNTEMLERİ HASTA HAKLARINDA GÜVENLİĞİ ARTIRIYOR

 

VERİ DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ SAĞLIK HİZMETLERİNDE BÜTÜNCÜL BİR YAKLAŞIM 

SUNUYOR 

Hastalara ilişkin hassas bilgilerin güvenliğinin sağlanması, sıhhat operasyonlarının kesintisiz yürütülmesi noktasında kıymet teşkil ediyor. Rutin sıhhat hizmeti kapsamında hastaya ilişkin tüm datalarda oluşacak en küçük bir yanlışlık, hasta güvenliğini tehlikeye atacağından sıhhat bilgilerini itimatla depolayarak hasta haklarına bütüncül formda yaklaşmak gerekiyor. Siber güvenlik alanında global bir başkan olan Acronis, sıhhat hizmetlerinde inançlı depolama tahlillerini sıralıyor.  

Modern tıpta daima meydana gelen gelişmeler, sıhhat hizmetlerinde yeni güvenlik tahlilleri gereksinimini ortaya çıkarıyor. Sıhhat çalışmalarının sıkıntısız formda devam etmesi için bütüncül bir anlayışı benimseyerek başarılı bir hizmetin yanında kritik bilgilerin de itimatla saklanması gerekiyor. Demografik ve idari bilgiler, laboratuvar testleri ve hastaya ilişkin ayrıntıları kapsayan datalarda oluşacak güvenlik ihlali, bahtsız olaylara neden olacağından sıhhat kuruluşu tarafından işlenmesi gerekiyor. Sıhhat bilgilerinde güvenliği ve erişilebilirliği sağlamak, acil durumlarda hayati bir rol oynadığı için kurum içi ya da bulut depolama üzere prosedürlerle bilgilerin korunması gerekiyor. Siber güvenlik alanında global bir önder olan Acronis, sıhhat datalarını itimatla depolama formüllerini paylaşıyor.

Veri Depolama Sıhhat Hizmetlerinde Kaliteyi Geliştiriyor

Sağlık bilgilerinin kapalılığı noktasında teknolojik bir tahlil kullanmak, mümkün güvenlik ihlallerini asgarî düzeye indiriyor. Hasta bakımından sorumlu olan sıhhat yetkililerinin, teşhis ve tedavi planlarının yanı sıra gelişmiş bilgi depolama usullerinden yararlanarak kaliteli hizmet anlayışını çok istikametli ele alması gerekiyor.

1. Kurum içi bilgi depolama: Hastayla ilgili bilgiler kelam konusu olduğunda, kurum içi bilgi depolama, sıhhat bilgilerinin yönetilmesinde yaygın bir sistem olarak kullanılıyor.

Kurum içi bilgi depolamanın en değerli yararlarından biri, BT profesyonellerinin hastayla ilgili varlıklar üzerinde daha yüksek seviyede denetim sahibi olması. Bu data depolama yolu, BT güvenliğinin hasta bilgileri üzerinde direkt nezaretini sağlıyor ve sıhhat kuruluşunun talepleriyle uyumlu performans sunuyor.

İlginizi Çekebilir;  Su tarifelerine düzenleme

Kurum içi ortamlardaki datalar, kuruluşların kendi güvenlik tedbirlerini sağlama noktasında daha güzel denetim sağlarken, sıhhat kurumları bu dataların güvenliğinden büsbütün sorumlu hale geliyor. Ek olarak, kurum içi data depolama ölçeklenemeyen bir yol olduğundan, azamî data depolama kapasitesine ulaştıkça karmaşık hale geliyor ve daha yüksek ön maliyetlere neden oluyor.

2. Bulut tabanlı bilgi depolama: Veri depolamalarını buluta taşımak, birçok avantaj sağlıyor. Şirket içi depolamadan farklı olarak bulut, sıhhat kuruluşlarının depolama kapasitesini artan gereksinimlere nazaran ayarlarken, ölçeklenebilirlik fırsatı sunuyor. Tıpkı vakitte kaynaklar ek fizikî donanım yahut yazılım gerektirmeden muhtaçlık duyulan depolama için ödeme yapmalarına imkan tanıyor. Güvenlik duvarları, şifreleme ve yedekleme seçenekleri üzere temel güvenlik tedbirlerini içerdiğinden, bulut tabanlı depolama ortamları daha kolay kabul görüyor.

Sağlık bilgilerinin bulutta saklanması, denetim eksikliği ve mahremiyet riski dahil olmak üzere çeşitli ikazları barındırıyor. Bulut depolama sağlayıcısına, ülkeye ve maddelere bağlı olarak, hastaların hassas bilgilerinin ve ferdî olarak tanımlanabilir bilgilerin korunması için data saklılığı son derece kıymet teşkil ediyor.

3. Hibrit bilgi depolama: Kurum içi ve bulut depolamanın sunduğu avantajları birleştiren bir yaklaşım olan hibrit depolama, sıhhat dataları esnekliği, ölçeklenebilirliği, performansı ve denetimi düşük maliyetle koruyor. Hibrit bir modelde sıhhat kuruluşu, her birinin avantajlarından yararlanmak için şirket içi ve bulut depolama ortamlarını kullanıyor. Azamî denetimi sağlamak için hassas datalar kurum içinde depolanabilirken, orta derecede hassas bilgiler bulutta barındırılıyor. Hibrit bir yaklaşım, sıhhat hizmetindeki BT önderlerinin hassas varlıkları daha yüksek verimlilikle daha yakından önceliklendirmesine, izlemesine ve müdafaasına imkan tanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar