Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan tarihi rekor

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan tarihi rekor

admin admin -
155 0

İstanbul Sabiha Gökçen (İSG) Havalimanı’nda dün toplam 729 uçuş yapılırken, 123 bin 40 yolcuya da mesken sahipliği yapıldı. Yoğunluk beklentisinin yüksek olduğu bu devirde yolcu sayılarında yaşanan büyük artış, İSG’nin bir rekora daha imza atmasını sağladı.

Okulların kapanması ve bayram tatilinin 9 güne uzatılması nedeniyle tüm Türkiye’de gözlemlenen ağır seyahat trafiği ISG için rekora dönüştü. 25 Haziran günü Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 729 uçuş yapıldı ve 123.040 yolcu seyahatlerini gerçekleştirdi. Bir günde yaşanan yoğunluk açısından bu sayı, ‘Şehrin Havalimanı’ için yeni bir rekor. 

25 Haziran 2023 tarihinde günlük yolcu sayısında tarihi bir rekora imza atan İSG, tıpkı vakitte dış sınırlarda 196 gelen uçuş (34.210 gelen yolcu) sayısı ve 210 giden uçuş (34.450 giden yolcu) sayısı ile toplam 406 uçuş ve 68.660 yolcu sayısı ile dış çizgiler rekorunu da kırmıştır.

İSG CEO’su Berk Albayrak “Pandeminin en çok etkilediği bölümlerin başında gelen havacılıkta, hayatın olağana dönmesi ve ertelenen seyahat planlarının çok daha yüksek bir taleple yine başlamasıyla havalimanlarında ekstra bir yoğunluk yaşanıyor. Kentin Havalimanı Sabiha Gökçen’de de okul ve bayram tatilinin tesiriyle yaz coşkusu yaşanırken, dün uçuş ve yolcu sayılarında tarihi bir rekora imza attık” diyerek bayram tatili ve hac dönüşünün birleşiminden ötürü bu sayıların daha da artmasını beklediklerini söz etti.  

51 ülkede 154 destinasyonu birbirine bağlayan rotaya sahip İstanbul Sabiha Gökçen Memleketler arası Havalimanı (İSG) 2023 yılının birinci beş ayında 14 milyon yolcu sayısına ulaştı. Haziran 2023 itibariyle İngiliz hava yolu British Airways ile Londra Heathrow Havalimanı’na, Yunanistan’ın Rodos ve Midilli havalimanlarına, Ürdün’de Amman ve Rusya’da Kazan havalimanlarına toplamda beş yeni yurt dışı rotası eklenen havalimanından 45 havayolu ile 51 ülkeye ulaşım sağlanmakta. 

İlginizi Çekebilir;  Başkan Böcek Kemer'de

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar