Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sabah dinç kalkmanın yolları

Sabah dinç kalkmanın yolları

admin admin -
64 0
Sabah dinç kalkmanın yolları

Hava değişimi yahut gerilim üzere çeşitli nedenlerden ötürü sabah erken saatlerde yataktan ayrılmak çoğu kişi için epeyce güç bir durum haline gelebiliyor. Kaliteli ve kâfi müddetlerde uyuyan şahısların sabah hem zihinsel hem fizikî olarak çok daha dinç ve enerjik bir biçimde güne başladığını söyleyen Anadolu Sıhhat Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu “İyi bir uyku için akşam yemeğinde küçük porsiyonlar tercih etmeli ve karbonhidrat tüketimini muhakkak bir düzeyin altında tutmalıyız. Ayrıyeten uykuya geçmeden en az üç saat evvel yemek yemeyi bırakmış olmamız gerekir” ikazlarında bulundu.

Yeterli müddette nizamlı uykunun fizyolojik ve ruhsal sıhhat açısından çok kıymetli olduğunun altını çizen Anadolu Sıhhat Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu “Günde 7-8 saat uyumak, insanın kendisini düzgün hissetmesini ve zihinsel olarak rahatlamasını sağlar. Kaliteli bir uyku için akşam yemeğinde porsiyonlar küçük tutulmalı ve karbonhidrat tüketimi kısıtlanmalıdır. Uykunun en az üç saat öncesinde yemek yemek bırakılmalıdır” dedi.

Gün içinde daha etkin ve verimli olunan saatler şahıstan bireye değişebilir

Daha enerjik hissedilen vakit dilimlerinin bireyden şahsa farklılık gösterebildiğinin altını çizen Dr. Atasoyu, “Genel olarak sabah saatlerinde insan vücudunun güç düzeyi yüksektir. Lakin bireylerin günlük hayat ve çalışma programlarına nazaran daha etkin ve verimli oldukları saatler farklılıklar gösterebilir. Belirli bir mevzuya yahut işe odaklanan insanların yaklaşık 90-120 dakika sonra randımanlarının düşmeye başladığı gözlemlenmiştir. Ağır çalışma sonrasında su, kahve ve çay üzere sıvı bir şeyler içmek ve kısa periyodik hareket etmek için 15 dakika orta verilmesi kişinin daha düzgün hissetmesine yardımcı olur” diye konuştu.

Enerjik olmak için hobi edinin, monotonluktan kurtulun

Uyandıktan sonra güneş ışığına maruz kalırken kolları üst kaldırıp birkaç defa derin nefes almanın ve esneme idmanları yapmanın, duyuların uyarılmasına yardımcı olduğunu vurgulayan Anadolu Sıhhat Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu “Vücudun gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamak için sağlıklı bir kahvaltı yapılması ve gereğince su içilmesi de çok değerlidir. Ayrıyeten sabah saatlerinde açık havada 10 yahut 20 dakikalık hafif bir yürüyüş yapılması da bedenin gücünü arttıran değerli bir faaliyettir. Ek olarak kişinin monotonluktan kurtulup bir hobi edinmesi de güne daha enerjik başlamasına yardımcı olabilir” dedi.

 

İlginizi Çekebilir;  Mevsim Geçişlerinde Hasta Olmamak için Vücut Direncinizi Korumaya Dikkat Edin

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar