DOLAR 32,3110 0%
EURO 35,1795 0.58%
ALTIN 2.404,88-0,42
BITCOIN 21860120.27039%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Rosatom, Hidrojen Enerjisi Alanında İş Birliğini Güçlendiren Anlaşmalara İmza Attı
  • Haberm
  • Gündem
  • Rosatom, Hidrojen Enerjisi Alanında İş Birliğini Güçlendiren Anlaşmalara İmza Attı

Rosatom, Hidrojen Enerjisi Alanında İş Birliğini Güçlendiren Anlaşmalara İmza Attı

ABONE OL
14 Eylül 2023 23:00
Rosatom, Hidrojen Enerjisi Alanında İş Birliğini Güçlendiren Anlaşmalara İmza Attı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom, Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen 8’inci Doğu İktisat Forumu’nda, hidrojen gücü alanında iş birliğine yönelik bir dizi muahede imzaladı.

Rosatom, Sahalin Bölgesi Hükümeti ve Sahalin Devlet Üniversitesi, pilot hidrojen projelerinin uygulanması ve bölgede umut vadeden hidrojen gücü sanayisi için işçi yetiştirilmesi konusunda iş birliği yapmayı kabul etti. Taraflar ortasında imzalanan muahede, pak güç amaçlarına ulaşma kapsamında Sahalin Bölgesi’ndeki Doğu Hidrojen Kompleksi’nin geliştirilmesine devam edileceği manasına geliyor.  

Taraflar, bölgede yeni düşük karbon iktisadı alanlarını birlikte geliştirmeyi, Sahalin Bölgesi’nde hidrojen gücü teknolojilerinin ölçeklendirilmesi için ortak bir konsept oluşturmayı ve Doğu Hidrojen Kompleksi projelerinin gereksinim duyduğu, mühendisler ve tasarımcılardan hidrojen gücü ekipmanı ve tesislerini işleten çalışana kadar eğitim programlarının başlatılmasını planlıyor. Doğu Hidrojen Kompleksi projelerinin uygulanması, hidrojen tedarik zincirinin tüm ana ögelerini bir ortaya getirecek ve hidrojen alanında bilimsel ve teknolojik iş birliğini sağlayacak. Kompleksin pilot projeleri listesinde “Hidrojen Tesisi”, “Hidrojen Treni”, “Uzman Merkezi” ve otonom hidrojen bazlı güç sistemlerinin tam ölçekli şartlar altında test edilmesi için deney alanlarına sahip “Hidrojen Test Sahası” yer alacak. Mutabakat 2030 yılına kadar geçerli olacak.

Sahalin Bölgesi Hükümeti Lider Yardımcısı Vyacheslav Alenkov, hususla ilgili şunları belirtti. “Sahalin’de Doğu Hidrojen Kompleksi’nin geliştirilmesi yalnızca bölgesel seviyedeki stratejik misyonları yerine getirmekle kalmıyor. Karbon ayak izinin azaltılması ve sera gazı emisyonlarının düzenlenmesi konusu, 2050 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmayı taahhüt etmiş olan Rusya da dahil olmak üzere birden fazla ülkenin karşı karşıya olduğu bir sıkıntı. Bu nedenle, iklim düzenlemesi ve yeşil iktisada geçiş için gerekli şartların yaratılması açısından asıl kıymetli olan yeni bir hidrojen iktisadının oluşturulmasıdır.”

Sahalin Devlet Üniversitesi Rektör Vekili Alexander Samardak da mevzuya ait olarak şunları kaydetti: “Bu yeni güç, Sahalin Bölgesi’nıin kalkınmasının en kıymetli alanlarından biri. Münasebetiyle işçi ve teknoloji mevzularına büyük değer veriyoruz. Şu anda Yuzhno-Sakhalinsk’te inşaatı devam eden dünya standartlarındaki SahalinTech yerleşkesinde, hidrojen gücü kesiminde çalışacak uzmanlar yetiştireceğiz. Gelecek vaat eden bu kesimde çalışmak için gerekli teorik bilgi ve pratik maharetleri edinecekler” dedi.

Rosatom ve Kuzey Araştırma ve Eğitim Merkezi ortasında iş birliği 

Rosatom’un bünyesindeki Rusatom Overseas A.Ş ve Saha Cumhuriyeti’ndeki (Yakutistan) Kuzey Araştırma ve Eğitim Merkezi tam döngülü hidrojen teknolojilerini kullanarak izole bölgelere verimli ve istikrarlı güç tedariki projelerini uygulamak maksadıyla hidrojen gücü alanında teknolojik iş birliği konusunda da anlaştı.

Taraflar, hidrojen üretmek için fazla elektriğin kullanılmasını ve bunun daha sonra güç dönüşümü ve depolama teknolojilerini kullanarak güç verimliliğini artırmayı amaçlayan güç teknolojisi de dahil olmak üzere, iktisadın çeşitli dallarında araştırma yapmak ve yeni çığır açan teknolojiler ve eserler sunmak için güçlerini birleştiriyor. Muahede uyarınca, Rosatom’un hidrojen gücü kesimindeki entegratörü Rusatom Overseas A.Ş, merkezin endüstriyel ortağı olarak hareket edecek.

Rusatom Overseas A.Ş’nin hidrojen gücünün ticarileştirilmesi ve iş geliştirmeden sorumlu lideri Anton Moskvin bahisle ilgili olarak şunları söyledi: “Hidrojen gücü, Rosatom’un bilimsel ve teknolojik gelişiminin öncelikli alanlarından biridir. Kelam konusu güç, Rusya’nın ulaşılması güç Arktik ve Uzak Doğu bölgelerinde güç arzı meselelerini çözme konusunda büyük bir potansiyele sahiptir. Kuzey Araştırma ve Eğitim Merkezi ile ortak çalışmalarımızın sonuçlarının talep göreceğinden ve bunların Rusya’nın kuzeydoğusunda hidrojen gücü alanında değerli pilot projeleri hızlandıracağından eminim.”  

 

Rosatom ve Çin’in LS Group Co. Şirketi Sahalin Adası’nda hidrojen tesisi kurulması için iş birliği fırsatlarını değerlendiriyor

Rosatom ayrıyeten yabancı ortaklarla hidrojen projelerini hayata geçirmek için faal olarak paydaşlıklar geliştiriyor.

Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un iştiraki Devlet İhtisas Tasarım Enstitüsü ile ve petrol, gaz ve kimya sanayileri için büyük ekipman üreticilerinden biri olan Çin’in LS Group Co. Şirketi, Rusya’nın Sahalin Adası’nda bir hidrojen tesisinin kurulması gayesiyle iş birliği yapmayı planlıyor.

Tesisi kurma projesi kapsamında taraflar, Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen 8. Doğu İktisat Forumu’nda Mutabakat Zaptı imzaladı.

Mutabakat Zaptına, Rosatom’un Hidrojen Gücünün Ticarileştirilmesi ve İş Geliştirmeden Sorumlu Lideri Anton Moskvin ile Lanzhou LS Energy Equipment International Engineering Co. Ltd. şirketinin İş Geliştirmeden Sorumlu Yönetici Yardımcısı Zang Boyang imza attı.

Taraflar, Rosatom’un iştirak ettiği Sahalin Adası’ndaki düşük karbonlu hidrojen üretim projesinin uygulanması için Çin’den ekipman tedarik etme ve üretilen hidrojeni Rusya’dan Çin’e ihraç etme mümkünlüğünü görüşüyor.

Lanzhou LS Energy Equipment International Engineering Co. Ltd. şirketinin İş Geliştirmeden Sorumlu Yönetici Yardımcısı Zang Boyang da “Karşılıklı yarar sağlayan iş birliğimiz Sahalin’de yüksek teknolojili üretimin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Mutabakat her alanda iş birliğimizin devamı için temel oluşturmaktadır.  Müzakerelerimizin epeyce dinamik bir basamağa geldiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Hidrojen gücü mühendisliği, Rosatom’un bilimsel ve teknolojik gelişiminin öncelikli alanlarından birini teşkil ediyor. Rosatom’un yenilikçi teknolojileri, Rus nükleer biliminin ileri seviyedeki başarılarına dayanıyor ve Çevresel, Toplumsal, Yönetişim (ESG) kriterlerini tam olarak karşılıyor. Global iktisadın teknoloji önderlerinden biri olan Rosatom, Rusya’da hidrojen gücünün geliştirilmesi için elektroliz üzere gelecek vadeden hidrojen üretim usullerinden depolamaya ve mahallî ve yabancı tüketicilere nakliyeye kadar tüm hidrojen tedarik zincirinde kendi teknolojik yetkinliklerinin geliştirilmesini kapsayan stratejik bir program uyguluyor. Rosatom’un büyük işletmeleri, yeni gelişmiş elektroliz sistemleri de dahil olmak üzere bu alanda verimli ve memleketler arası seviyede rekabetçi tahliller geliştiriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.