DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19090501.194%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Perakende sektörü risk altında

Perakende sektörü risk altında

ABONE OL
6 Aralık 2023 11:12
Perakende sektörü risk altında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Perakende kesimi risk altında

 

Yılbaşı, perakende dalı için yılın en ağır vaktidir fakat siber hatalılar için de bir çekim alanıdır. Siber güvenlik şirketi ESET, güvenlik siyasetlerinin vakit geçirilmeden gözden geçirilmesini önerdi. 

 

Perakendeciler uzun müddettir siber hatalıların ilgi odağında bulunuyor. Yılın en ağır alışveriş periyodu olan yılbaşı, uzun müddettir beklenen altın fırsat kıymetindedir. Perakendeciler, müşterileriyle ilgili birçok şahsî ve finansal bilgilere sahiptir ve bu bilgiler epey fazla para kazandırabilir. 2022 yılında Verizon tarafından tahlil edilen perakende bilgi ihlallerinin tamamı  finansal nedenlerden kaynaklanmıştır. Yılbaşı alışveriş dönemi, perakendeciler için gelir açısından yılın en kıymetli vaktidir. Fakat bu, fırsatı değerlendirip para sızdırmak için tasarlanmış fidye yazılımı yahut dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) üzere siber tehditlere daha fazla maruz kaldıkları manasına geliyor. Perakendeciler, bulut tabanlı iş yazılımları, mağaza içi IoT aygıtları ve müşteriye yönelik taşınabilir uygulamalar da dahil olmak üzere çok kanallı ticaret tecrübeleri oluşturmak maksadıyla dijital sistemlere giderek daha fazla güveniyor. Bunu yaparken potansiyel akın yüzeyini de genişletiyorlar.

 

Perakendecilere yönelik en büyük siber tehditler nelerdir?

Veri ihlalleri, bilhassa web uygulamalarında çalınan, kimlik avına maruz kalan çalışan kimlik bilgilerinin yahut güvenlik açığının kullanılması yoluyla olabilir. Sonuç, büyüme planlarını engelleyebilecek ve gelir kaybına neden olabilecek büyük mali ve prestij kaybıdır.

Dijital bilgi hırsızlığı, tehdit aktörlerinin güvenlik açıklarından yararlanarak direkt ödeme sayfalarınıza yahut bir üçüncü taraf yazılım tedarikçisi aracılığıyla ele geçirme kodu eklemesiyle ortaya çıkar. Bu çeşit akınların fark edilmesi birçok vakit zordur, münasebetiyle şirket prestijine çok fazla ziyan verebilir. Verizon’a nazaran bu taarruzlar 2022 yılında perakende bilgi ihlallerinin %18’ini oluşturdu.

Fidye yazılımı perakendeciler için en büyük tehditlerden biridir ve bu ağır dönemde tehdit aktörleri, daha fazla işletmenin datalarını geri almak ve şifrelerini çözmek için ödeme yapmaya hazır olacağı fikriyle taarruzlarını artırabilir. Güvenlik denetimleri daha az tesirli olabileceğinden bilhassa KOBİ’ler amaç tahtasındadır.

DDoS, perakendecilere şantaj yapmanın ve/veya işleri aksatmanın tanınan bir yolu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl kesim bu hücumların neredeyse beşte birine (%17) maruz kaldı; bu akın cinsinde yıllık %53’lük bir artış yaşandı ve en çok Kara Cuma sırasında bu taarruzlara rastlandı.

Tedarik zinciri saldırıları, yazılım şirketi üzere dijital bir tedarikçiyi yahut açık kaynak deposunu gaye alabilir. Ya da profesyonel ve hatta paklık hizmetlerinde daha klâsik işletmeleri amaç alıyor olabilirler. Maksat ihlali, bilgisayar korsanlarının bir HVAC tedarikçisinden ağ kimlik bilgilerini çalmasıyla mümkün oldu.

Hesap devralma süreçleri (ATO’lar) çoklukla çalınan, kimlik avının kurbanı olan yahut ele geçirilen kimlik bilgileriyle gerçekleşir. Bu, büyük bir data ihlali teşebbüsünün başlangıcı olabilir yahut kimlik bilgileri doldurma yahut başka kaba kuvvet kampanyalarıyla müşterileri gaye alabilir. Ekseriyetle burada makus hedefli botlar kullanılır.
Diğer berbat bot saldırıları arasında scalping (rakiplerin talep gören eserleri daha yüksek bir fiyata tekrar satmak üzere satın alma), ödeme/hediye kartı dolandırıcılığı ve fiyat düşürme yer alır. Makûs hedefli botlar günümüzde tüm internet trafiğinin yaklaşık %30’unu oluştururken Birleşik Krallık’taki web sitelerinin üçte ikisi kolay hücumları bile engelleyemiyor. 2022 yılbaşı devrinde makus bot trafiğinde kestirimi olarak %50’lik bir artış yaşandı.

API’ler (Uygulama Programlama Arayüzü), perakende dijital dönüşümünün merkezindedir ve irtibatın artmasını sağlayarak kusursuz müşteri tecrübeleri sunar. Lakin güvenlik açıkları ve yanlış yapılandırmalar, bu arayüzün bilgisayar korsanlarının müşteri bilgilerine ulaşmasını kolaylaştırır.

Perakendeciler siber risklere karşı kendilerini nasıl savunabilir

Düzenli işçi eğitimi: Mutlaka bunun üzerinde durulmalıdır. Çalışanlarınızın karmaşık kimlik avı taarruzlarını bile fark edebildiğinden emin olun; böylelikle verimli bir son savunma çizgisine sahip olursunuz.

Veri denetleme: Hangi datalara sahip olduğunuz, bu bilgilerin nerede saklandığı, nereye aktarıldığı ve nasıl korunduğu hakkında bilgi sahibi olun. Tüm bunlar GDPR’ye uygun halde yapılmalıdır.

Güçlü bilgi şifreleme: Hangi datalara sahip olduğunuzu öğrendikten ve dataları sınıflandırdıktan sonra, en hassas bilgileri güçlü bir formda şifreleyin. Bunu nizamlı olarak tekrarlayın.

Riske dayalı yama idaresi: Yazılım yamalarının kıymeti göz gerisi edilmemelidir. Her yıl birçok güvenlik açığı yayımlanır ve bunları takip etmek yorucu olabilir. Riske dayalı otomatik sistemler bu süreci kolaylaştırabilir, en kıymetli sistemleri ve güvenlik açıklarını önceliklendirebilir.

Çok katmanlı hami güvenlik: Siber tehditlere karşı önleyici bir bariyer olarak sunucuda, uç noktada, e-posta ağında ve bulut katmanında makus emelli yazılımlara karşı müdafaaya ve öteki özelliklere sahip sistemler kullanabilirsiniz.

XDR: Önleyici denetimleri aşmayı başaran tehditlere karşı tehdit avı ve olay müdahalesi özelliklerine sahip ve birden çok katmanda çalışan güçlü bir kapsamlı algılama ve karşılık (XDR) sistemi bulundurun.

Tedarik zinciri güvenliği: Dijital ortaklarınızın ve yazılım tedarikçilerinizin güvenlik konusunda sizinle birebir risk tasasını taşıdıklarından emin olun ve onları denetleyin. 

Güçlü erişim denetimleri: Tüm hassas hesaplar için güçlü, eşsiz parolalar oluşturan parola yöneticileri ve çok faktörlü doğrulama zorunluluktur. XDR, şifreleme, ağ ayrımı ve önleyici denetimlerin yanı sıra bunlar Sıfır İnanç güvenlik yaklaşımının temelini oluşturur. 

Olağanüstü durum kurtarma/iş sürekliliği planlaması: Planların gözden geçirilmesi, hakikat iş süreçlerinin ve teknoloji araçlarının mevcut olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.

Olay müdahale planlaması: Planlarınızın hücumlara karşı tesirli olduğundan ve tertipli olarak test edildiğinden emin olun; böylelikle her paydaş en makûs senaryoda ne yapılacağını bilir ve bir tehdide cevap verme ve onu denetim altına alma konusunda vakit kaybetmezsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.