DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19104440.64695%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Pazartesi’ne hazırız

Pazartesi’ne hazırız

ABONE OL
10 Eylül 2023 12:00
Pazartesi’ne hazırız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, okulların açılacağı 11 Eylül Pazartesi günü için hazırlıklarını tamamladı. İBB ünite sorumluları, UYM ve AKOM’da 3 gün boyunca nöbet tutacak. İstanbul trafiği kent içi kameralardan anlık takip edilecek. Pazartesi 06.00 – 14.00 saatleri ortasında İBB’ye bağlı toplu ulaşım araçları fiyatsız olacak.

İstanbul genelinde 11 Eylül Pazartesi günü 4 bin 205 okulda, 2 milyon 496 bin 598 öğrenci ve 126 bin 654 öğretmen ders başı yapacak. Okulların açılması ile birlikte 16.000 okul servisi trafiğe çıkarken bu servislerde yaklaşık 300.000 öğrenci taşınacak.

 

TOPLU ULAŞIM ÜCRETSİZ

Okulların açıldığı gün İstanbul’da 06.00 – 14.00 saatleri ortasında toplu ulaşım araçları (bilet entegrasyona dâhil olanlar) fiyatsız olurken, İSPARK ise okul servis araçlarına birinci gün fiyatsız hizmet verecek.

 

İETT VE METRO SEFER SAYILARI ARTIRILIYOR

İETT, okulların açılmasından itibaren her gün bin 636 ek sefer yapacak. 130 binden fazla yolcu bu seferlerle toplu taşımaya yönlendirilmiş olurken, 109 bin aracın bu önlemlerle trafikten çekilmesi hedefleniyor.  

Metro İstanbul da 375 ek sefer planlıyor. Bu seferlerle 415 bin yolcunun toplu taşımaya yönelmesi bekleniyor. Böylece 380 bin aracın İstanbul trafiğine çıkmaması bekleniyor. 

 

SERVİSLERE ÖNCELİK

Ayrıca okulların açılmasıyla birlikte birinci 2 gün okul servis araçları, otomobilli vapurlardan öncelikli olarak yararlanacak. İDO’nun Sirkeci-Harem sınırındaki yaya yolcular fiyatsız seyahat edecek. Kent Çizgileri da ek vapur seferleri düzenleyecek.

 

 İSTANBUL TRAFİĞİNE YAKIN TAKİP

İBB ve ilgili eğitim kurumları, AKOM (Afet Uyum Merkezi) ve UYM’de (Ulaşım İdare Merkezi) 11 Eylül pazartesi sabah saat 06:00 prestiji ile toplanarak 3 gün boyunca nöbet tutacak. Kent içi kameralarından İstanbul trafiği izlenecek, tıkanan arterler ilgili durum ünitelere bildirilip anında müdahale edilecek. 

 

TRAFİK KONTROLLERİ ARTTIRILACAK

Trafik Müdürlüğü’ne bağlı Taşınabilir EDS araçları ile Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü kontrol takımları, sivil trafik ve zabıta grupları koordineli olarak kontrollerde bulunacak.

 

ZABITALAR OKULLARDA MİSYON ALACAK

101 takımdan oluşan 245 zabıta işçisi, etkin olarak okullarda misyon alacak, trafiğin ağır olduğu kavşaklarda 10 adet cazip araç hizmet verecek. Sabah-akşam zabıta ve polis memurları tarafından trafik kontrolü yapılması ve yönlendirilmesi sağlanacak.

 

ÇALIŞMALAR BİTİRİLECEK

Şantiyelerde okulların açıldığı hafta çalışma yapılmayacak, mevcut çalışmalar okul açılış öncesinde tamamlanacak. Devamı mecburî çalışmalar ise gece vardiyasında sürdürülecek. İSKİ, İGDAŞ, AYEDAŞ, TÜRK TELEKOM, BEDAŞ vb. kurumlara da okul öncesi devam eden çalışmaların bitirilmesi talimatı verildi. Acil durumlar için 7/24 nöbetçi grup bulunacak. Yol kontrol takımları de cadde ve sokaklarda kontroller yapacak. Hasar görmüş altyapılara da anında müdahale edilecek.

 

ÖĞRENCİLERE TRAFİK EĞİTİMİ VERİLECEK

2023-2024 Eğitim Öğretim Dönemi’nde Trafik Eğitim Parklarında öğrencilere bilgilendirme faaliyetleri yapılacak.

Trafik Şube Müdürlüğü çocukların trafik farkındalığını arttırmak için okul etraflarındaki trafik ışıklarında artık çocuk sesi kullanılacak. Sürdürülebilir Kentsel Hareket Planı çerçevesinde yaya trafiğini ön plana koyan İBB yaya butonlarında yeni seslendirmeleri çocuklara özel hazırladı.

 

OKULLARA BİSİKLET PARK YERİ YAPILDI

Ayrıca Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından ‘Sürdürülebilir Kentsel Hareket Planı’ çerçevesinde 30 okulda 217 adet bisiklet park demiri uygulaması yapıldı.

 

TEKNİK TEDBİRLER

Öte yandan, sinyal direklerine bir hafta periyodik Trafik Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Ben Hassas Sürücüyüm” levhasının asılmasına başlandı.

İnternet, Taşınabilir Platformlar, Değişken İleti Sistemleri’nde gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeleri yapılacak. Trafik akışına olumsuz tesir etmemesi için, saha gruplarının uygun saatte saha çalışmalarına başlaması sağlanacak.

Trafik Şube Müdürlüğü 2023 yılı başlangıcından itibaren okullar açılıncaya kadar gerekli görülen yerlerde sinyalizasyon bakım, tamirat, yıkama ve programlama süreçleri tamamlanacak. 1652 yerde Periyodik bakım, 4 bin 323 yerde ise tamirat çalışması yapıldı.

Trafik Şube Müdürlüğü, eğitim ve öğretim devri başlamadan evvel gerekli görülen bölgelerde, bilhassa okul etraflarındaki yaya geçitlerinin düşey işaretlerinin bakım ve tamiratını tamamlanacak. Bu kapsamda Anadolu Yakası’nda 4 bin 502 bakım, tamirat ve imalat çalışması yapılırken bu sayı Avrupa Yakası için 4 bin 502 oldu.

Okullar açılana kadar 128 okulda, Güvenli Okul Bölgesi çalışması tamamlanmış olacak.  

 

SERVİS SÜRÜCÜLERİNE DE EĞİTİM VERİLİYOR

İBB Ulaşım Akademisi kapsamında okul servis sürücüleri için eğitimler düzenleniyor. 2022-2023 eğitim – öğretim periyodu içinde verilen eğitimlerde; İstanbul yol ağı, toplu ulaşım mevzuatı, birinci yardım, çocuklar ile bağlantı, farkındalık ve empati, şahsî ve mesleksel gelişim konusunda bilgiler verildi. Eğitimlere 2023-2024 döneminde de devam edilecektir.

 

OKUL SERVİS FİYATI HESAPLAMA 

Veliler tuhim.ibb.gov.tr adresinden kayıtlı sürücü sorgulama ve okul servis fiyatı hesaplama üzere hizmetlerimizden faydalanabilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.