DOLAR 32,8729 0.04%
EURO 35,6918 0%
ALTIN 2.552,790,31
BITCOIN 2165102-1.5476%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Özel eğitimle günlük yaşam faaliyetlerinin gelişimi hedefleniyor!
  • Haberm
  • Eğitim
  • Özel eğitimle günlük yaşam faaliyetlerinin gelişimi hedefleniyor!

Özel eğitimle günlük yaşam faaliyetlerinin gelişimi hedefleniyor!

ABONE OL
16 Mart 2024 14:00
Özel eğitimle günlük yaşam faaliyetlerinin gelişimi hedefleniyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akranlarından besbelli seviyede farklılık gösteren bireylerin eğitim ve toplumsal muhtaçlıklarını karşılamak üzere eğitim programları geliştirildiğine işaret eden uzmanlar, özel eğitimle bireylerin günlük ömür, özbakım ve oyun oynayabilme faaliyetlerini geliştirmenin hedeflendiğini söylüyor.

Özel eğitimin; Özel Öğrenme Zahmeti, Otizm Spektrum Bozukluğu, Down Sendromu ve Gelişim Geriliği üzere alanlarda uygulandığını lisana getiren Özel Eğitim Öğretmeni Naciye Parıltı Berber, “Hedefimiz; bireyin günlük hayat, akademi ve toplumsal faaliyetlerinde bağımsız olmaları.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Özel Eğitim Öğretmeni Naciye Işık Berber, özel eğitim konusu hakkında bilgi verdi.

“Akranlarından bariz seviyede farklılık gösteren bireyler için program geliştiriliyor.”

Bireylerin gelişim özellikleri ve eğitim yeterlilikleri ile akranlarından bariz seviyede farklılık gösterebildiğini söz eden Özel Eğitim Öğretmeni Naciye Işık Berber, bu bireylerin eğitim ve toplumsal muhtaçlıklarını karşılamak üzere eğitim programları geliştirildiğini söyledi.

Özel Eğitim Öğretmeni Naciye Işık Berber, alanında eğitimler almış uzman işçi ile uygun ortamda sürdürülen özel eğitimlerin; bireylerin günlük hayat, özbakım, akademi, muhakeme ve oyun oynayabilme faaliyetlerini; yerine getirme, sürdürebilme ve geliştirme gayelerini benimsediğini anlattı.

Aile merkezli ve iş birliğine dayalı çalışmalar şart…

Bu marifetleri kazandırma ve en yüksek potansiyele çıkarmaya yardım etmek için aile merkezli ve iş birliğine dayalı çalışmalar kullanıldığını da lisana getiren Naciye Işık Berber, “Hedefimiz; bireyin günlük hayat, akademi ve toplumsal faaliyetlerinde bağımsız olmaları.” dedi.

Özel eğitimin; Özel Öğrenme Zahmeti, Otizm Spektrum Bozukluğu, Down Sendromu, Uyaran Eksikliği, Üstün Zeka, Bilişsel Yetersizlik ve Gelişim Geriliği alanlarında uygulandığını da lisana getiren Özel Eğitim Öğretmeni Naciye Parıltı Berber, çocuğun Özel Eğitim değerlendirmesi için programlandığını, bu kıymetlendirme boyunca, aileden bilgi toplanarak, çeşitli standart değerlendirmelerin kullanılıp, çocuğun güçlü ve hudutlu istikametlerindeki temel maharet düzeylerinin tespit edildiğini anlattı.

“Hedeflere ulaşılana kadar çalışmalar sürdürülüyor.”

Değerlendirmenin akabinde şayet çocuk Özel Eğitim için uygunsa tedavi programına başlandığını söyleyen Naciye Işık Berber, “Bu tedavi programında her çocuk için ferdî bir program oluşturarak aile iş birliği ile uygulamaya devam ediliyor. Farklılıklar, muhtaçlıklar, desteklenmesi gereken alanlar ve akranlarla eşit seviyede ilerlemeyi hedefleyen program doğrultusunda da gayelere ulaşılana kadar çalışmalar sürdürülüyor.”

Özel Eğitim Öğretmeni Naciye Parıltı Berber, özel eğitim programı kapsamında, Bilişsel Gelişim, Dikkat ve Ortak Dikkat, Kaba ve İnce Motor Marifetleri, El-Göz Uyum Marifetleri, Alıcı Lisan Hünerleri, Söz Edici Lisan Marifetleri, Somut ve Soyut Kavram Çalışmaları, Okuma ve Yazma, Matematik, Davranış Sorunları, Oyun Oynama Hünerleri, Oyun Kurma Hünerleri, Sıra Alma ve Sıra Bekleme Hünerleri, Toplumsal Alanlara Ahenk Hünerleri, Spontane Sohbet Yürütme ve Başlatma Maharetleri ile Sorun Çözme ve Akıl Yürütme Maharetleri alanlarında çalışmalar yapıldığını anlattı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.