DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21151870.58431%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Etkisine Aldı
  • Haberm
  • Sağlık
  • Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Etkisine Aldı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Etkisine Aldı

ABONE OL
14 Eylül 2023 18:48
Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Etkisine Aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikle erkekler ortasında tanınan bir cümbüş aracı olan görüntü oyunları, kimi yetişkinlerde bağımlılığa neden olabiliyor. Bu da şahısların iş, aile ve toplumsal ömründe sorun yaşamalarına neden olabiliyor. Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, daha fazla oyun oynayabilmek için etrafındakilere daha az vakit ayıran ve oyunlara daha fazla odaklanabilmek için etrafında bulunan insanlara palavra söyleyebilenler olduğuna işaret etti.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, yetişkinlerde görüntü oyun bağımlılığı konusunu ele alarak, oyun bağımlılığını önlemek için neler yapılabileceği konusunda bilgi verdi. 

Geçmişten günümüze kadar pek çok insanın boş vakitlerinde eğlenebilmek ve vakitlerini değerlendirebilmek ismine birçok aktivite ile meşgul olduğunu, teknolojinin ilerlemesi ve bu ilerlemeyle birlikte hayatımıza giren araçların da vaktimizi kıymetlendirme biçimimizi de etkilediğini aktaran Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, şöyle devam etti:

“Bu değişimde en çok tesirli olan teknolojik aletlerden kimileri bilgisayar ve telefon olmuştur. Bilhassa telefon ve bilgisayar oyunları vakti kıymetlendirme ve eğlenmenin kıymetli bir modülü olmuştur. Kimi kullanıcılar bu cümbüşün hudutlarını ziyadesiyle zorlayarak cümbüşün gayesinden sapmasına hatta bir cins bağımlılığa dönüşmesine neden olmuştur.”

Oyun oynamadan yoksun kalındığında mahrumluk belirtileri görülüyor

Bazı yetişkinlerde oyun oynama müddetini denetim edememe durumu görülebildiğine işaret eden Aydın, “Örneğin, 1 saat oynayacağını söyler lakin bu mühletin çok üstüne çıkabilir ve durum çokça tekrar edebilir. Oyun oynamadığı vakitte da zihnen oyunda olmaya devam edebilir ve daima olarak oyunla ilgili hayaller kurabilir. Oyunun dışında kalan etkinliklere vakit ayırmada zahmet çekebilir. Okula, işe ve arkadaşlarına vakit ayırmada zorlanabilir. Oyun oynamadığı vakitlerde birtakım ruhsal durumlar görülebilir, sıkılabilir, çökkünleşebilir hatta öfkelenebilir. Yani oyun oynamadan yoksun kalındığında mahrumluk belirtileri ortaya çıkabilir.” halinde konuştu.

İş, aile ve toplumsal hayatta soruna neden oluyor

Aydın, bu şahısların oynadığı oyundan keyif alabilmek için daima olarak oyunda geçirdiği vakti arttıracağını da kaydederek, şöyle devam etti:

“Oyuncunun oyunu büsbütün bırakmak istediği vakit başarısız bırakma teşebbüsleri ortaya çıkabilir. Bununla birlikte oyunda çok fazla vakit geçirdikleri için etraflarıyla çatışma halinde olurlar. Daha fazla oyun oynayabilmek için etrafındakilere daha az vakit ayırabilir ve oyunlara daha fazla odaklanabilmek için etrafında bulunan insanlara palavra söyleyebilirler. Ayrıyeten ağır bir biçimde oyun oynamalarından ötürü iş, aile ve toplumsal ömründe sorun yaşamalarına karşın oyun oynama davranışını sürdürmeye devam edebilirler. Üstte saydığımız belirtilerden pek birçoklarını 1 yıldan daha uzun müddettir üzerimizde barındırıyorsak görüntü oyunu bağımlısı olabiliriz.”

Oyun bağımlılığı maddi kayıplara da neden olabiliyor

Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, görüntü oyunu bağımlılığına sahip olan yetişkinlerde hayatlarının merkezlerine oyunları yerleştirdikleri ve pek çok tavırlarının bu merkez etrafında döndüğünü anlatarak, “Vaktinin pek birçoklarını oyunlara ayırır, oyundan başka kaldıkları müddette de oyunu düşünmeye devam ederler. Oyun dünyasının sanallığı sanal olmaktan çıkar ve gerçek dünyanın yerini almaya başlar. Aileleriyle ve sevdikleriyle sağlıklı vakit geçiremeyip vakitlerinin birçoklarını oyunla geçirmeye başlarlar. Bu durum da beraberinde ilişkisel çatışmalar ortaya çıkabilir. Bununla birlikte işlerine de gereken vakti ayıramazlar bu da iş ile ilgili sorun yaşamalarına ve maddi kayıplar yaşamalarına neden olabilir.” diye konuştu.

Duygusal sorunlar oyun bağımlılığını tetikleyebiliyor

Yetişkinlerde oyun bağımlılığını tetikleyebilecek pek çok öge bulunduğunu lisana getiren Aydın, şunları kaydetti:

“Bu ögeler şu formdadır, toplumsal hayatta hayli asosyal ve kendi içine dönük bir hayat üslubu içinde olma, ömrün getirdiği birtakım sorunlara karşı sağlıklı baş etme hünerler kullanamama, sorunlardan kaçabilmek ve rahatlayabilmek için görüntü oyunlarını bir sığınak olarak görme, ailede, okulda, işte ve toplumsal ortamlarda sıkça sorunlar yaşama ve bu alanlarda yaşanan çatışmalara bağlı olarak duygusal sorunlar yaşama, kişinin etrafında oyun bağımlılığı olan bireylerin ağır biçimde bulunması üzere ögeler risk faktörleri olarak kıymetlendirilebilir.”

Şiddet içeren oyunlarla, depresyon, saldırgan davranışlar üzere durumlar ortasında bağ var

Yapılan pek çok araştırmada görüntü oyunu bağımlılığının şahısların ruh sıhhati üzerinde birtakım sorunlara neden olduğunun görüldüğü belirten Cumali Aydın, “Yapılan araştırmaların sonucunda şiddet içeren oyunlarla; yalnızlık, depresyon, anksiyete, şiddete karşı duyarsızlaşma, dikkat sorunları, saldırgan davranışlar ve asosyalleşme üzere durumlar ortasında münasebet olduğu görülmüştür. Ağır bir biçimde görüntü oyunu oynayan bireylerde bu çeşit durumların daha sık yaşandığı gözlemlenmiştir.” biçiminde açıklamada bulundu.

Yetişkinlerde görüntü oyunu bağımlılığını önlemek için neler yapılabilir?

Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, yetişkinlerde görüntü oyun bağımlılığını önlemek için neler yapılabileceğini şöyle anlattı:

“Öncelikle kişi bu davranışının ortaya çıkmasını sağlayan faktörleri anlamaya çalışmalıdır. Yani bu davranışın ne vakit ortaya çıktığı, hangi devirlerde şiddetlendiği, şiddetlendiği devirlerde hayatında neler olduğu ve bu davranışın hayatında nelere yarar sağladığını sorgulaması gerekir. Bu ve gibisi sorular davranışın nedenlerini anlamayı kolaylaştıracaktır. Bu da hangi noktalara müdahale edilmesi gerektiği konusunda bizlere yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, kişi oyunu ne vakit ve ne kadar oynaması gerektiği konusunda kendini sonlandırmalı ve buna uymaya çalışmalıdır. 

Oyunda geçirdiği vakti kademe kademe azaltarak oyuna harcadığı vakti azaltmayı denemelidir.  Oyun dışındaki toplumsal aktivitelere yük verilmeli ve oyun oynama davranışına alternatif etkinlikler oluşturulmalıdır. Buna örnek olarak, spor yapmak ya da rastgele bir sanat kursuna gitmek gösterilebilir. Aile ve arkadaş ortamında daha fazla vakit geçirerek toplumsallaşabilir.   Bunlara karşın oyun oynama davranışı denetim altına alınamıyorsa ruh sıhhati uzmanlarından dayanak alınmasını önerilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.