DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21150330.37038%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Ön Lisans Programları Kapsamlı İş Olanağı Tanıyor!
  • Haberm
  • Gündem
  • Ön Lisans Programları Kapsamlı İş Olanağı Tanıyor!

Ön Lisans Programları Kapsamlı İş Olanağı Tanıyor!

ABONE OL
15 Eylül 2023 17:36
Ön Lisans Programları Kapsamlı İş Olanağı Tanıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

12 Eylül’de başlayan ek tercih süreci 17 Eylül Pazar saat 23.59’a kadar devam ediyor. Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Müdürü Prof. Dr. Mesut Karahan, şimdi bir programa yerleşememiş adayların ek tercih fırsatını yeterli değerlendirmeleri gerektiğini söylüyor. Sıhhat alanında çalışmak isteyen, bu alana istekli ve kendini devamlı geliştirmek isteyen adaylar için birçok programın fırsat sunduğunu hatırlatan Karahan, öğrencilerin ilgili programları güzel inceleyerek tercihte bulunmasının gelecekleri açısından değerli olduğunu hatırlattı.

Üsküdar Üniversitesi SHMYO Müdürü Prof. Dr. Mesut Karahan, sıhhat bölümünde istihdam imkanının her vakit devam etiğini söz ederek, bilhassa bu bölümde kıymetli bir alanı dolduran önlisans programlarından mezun sıhhat teknikerlerinin dalda bir işe sahip olma oranlarının farklı alanlara kıyasla hayli fazla olduğunu söyledi.

36 program ile öğrenciler bölüme hazırlanıyor 

Prof. Dr. Karahan, teması ‘sağlık’ olan Üsküdar Üniversitesinin bu alandaki deneyimi ile öğrencileri istihdam imkanı yüksek olan kesime hazır hale getirdiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

“SHMYO olarak 36 program ile Türkiye’nin en kapsamlı SHMYO’larının başında geliyoruz. Öğrencilerimiz, programlarımızdan milletlerarası standartlarda oluşturulan müfredatlarda alınan dersler ve yeni teknolojiye sahip laboratuvarlarımızda uygulama imkanları ile mezun oluyorlar. Ülke olarak dünyada öncü olduğumuz sıhhat hizmetlerindeki kaliteye nitelikli sıhhat profesyoneli olan mezun teknikerlerimiz ile katkı sunmaya her devir ehemmiyet veriyoruz.”

Sivil savunma arama ve kurtarma alanında kamu ve özelde iş imkânı…

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan programlar içerisinde farklı iş tariflerine sahip programların yer aldığını belirten Prof. Dr. Mesut Karahan, bunlardan birinin Acil Durum ve Afet İdaresi programı olduğunu söyledi. Karahan şöyle devam etti: 

“Son periyotlarda yakinen şahit olduğumuz çeşitli afetler yaşamaktayız. Ülke olarak tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi de bu vesile ile iletmek isterim. Farklı afet tiplerinde örneğin sarsıntı, sel, çığ, heyelan üzere afetlerin öncesinde eğitim, bilinçlendirme, proje geliştirme üzere tedbirleri almak çok kıymetli. Sonrasında afet olması durumunda ise uyum süreci çok değerli. Dolayısı ile her türlü kayıp azaltıcı faaliyeti yapmaya ve yönetmeye, mesleği ile ilgili bilgi ve maharet ile kapsamlı donanıma sahip, yenilikçi, araştırmacı ve teşebbüsçü mezunlar yetiştiriyoruz. Bu mezunlarımızın son periyotta sivil savunma arama ve kurtarma birlik müdürlüklerinde başta olmak üzere pek çok kamu ve özel alanda istihdam edilme imkanları bulunuyor.”

Özel ve devlet hastanelerin ameliyathane ünitelerinde istihdam olanağı…

Ameliyathane Hizmetleri programından mezun öğrencilerin özel ve devlet hastanelerinin ameliyathane ünitelerinde ağır bir halde istihdam edildiğini kaydeden Prof. Dr. Karahan, şu bilgileri verdi:

“Bu programdan mezun olanlar, ameliyathanede kullanılan tüm cerrahi gereçleri hazırlayan, cerrahi süreç esnasında doktorun uygun gördüğü durum ve formda cerrahi gruba gerekirse yardım eden ve sonrasında ekipmanların sterilizasyonunu sağlayarak yeni bir ameliyat sürecine hazırlayan yardımcı cerrahi sıhhat çalışanı olarak vazife alırlar. Dolayısı ile birçok hastanelerde istihdam edilme imkanı yüksektir.”

Çevre sıhhati mezunları ne iş yapar?

Prof. Dr. Karahan, Etraf Sıhhati Programı hakkında bilgi vererek, şunları kaydetti:

“Çevre Sıhhati programından mezun öğrencilerimiz doğal kaynakların verimliliklerinin korunması, etrafın insan sıhhatine ve refahına uygun bir biçimde düzenlenmesi bahislerinde etraf mühendisine yardımcı olarak çalışan bireylerdir. Etraf Bakanlığına bağlı çeşitli ünitelerde, belediyelerde, SEKA, Perkim, İGDAŞ üzere birtakım kurum ve kuruluşlarda istihdam edilme imkanları mevcuttur.”

Ön lisans mezunları çok avantajlı… 

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programını muvaffakiyet ile bitiren öğrenciler için de çok kıymetli çalışma alanları bulunduğunu belirten Prof. Dr. Karahan, şöyle devam etti:

“Çalışma alanları ise sıhhat bölümünde çok kıymetli ve geniş bir alana sahip. Ayrıyeten programın 4 yıllık bir kısmı olmaması sebebi ile de mezun olan teknikerlerimizin alanda vazife alma sorumlulukları da değer arz eder. Hastalığın teşhisi için istenmiş olan direkt sinemalar (Röntgen), Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans, Mamografi üzere ünitelerde yahut ışın tedavisi gören hastaların aygıtlarının hazırlanması ve uygulanmasında ve Nükleer Tıp kısmının çeşitli ünitelerinde Tıbbi Görüntüleme Teknikleri mezunu öğrencilerimizin çalışma alanları bulunur.”

12-17 Eylül ek yerleştirme devrinin bir fırsat olduğu ve şimdi bir programa yerleşememiş adayların bu süreci güzel değerlendirmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Karahan, sıhhat alanında çalışmak isteyen, bu alana istekli ve kendini devamlı geliştirmek isteyen tüm aday öğrencilerin bu programları yeterli inceleyerek tercihte bulunmasının gelecekleri açısından kıymetli olduğunu işaret ederek, kelamlarını tamamladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.