Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Okullar olası depremlere hazır mı?

Okullar olası depremlere hazır mı?

admin admin -
66 0
Okullar mümkün zelzelelere hazır mı?

 Uzmanından ‘Okul Afet ve Acil Durum İdare Heyeti oluşturulmalı’ önerisi!

Özellikle anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde karşılaşılacak bir acil durum ya da afet anında öğrencilerin nasıl davranacaklarını bilmeleri ve onları yönlendirecek olan şahısların yeterlilikleri epeyce değerli. İş Sıhhati ve Güvenliği Öğr. Vazifelisi Esad Sadık Demirtaş, okullarda ‘Okul Afet ve Acil Durum İdare Kurulu’ oluşturulması teklifinde bulundu. Demirtaş, “Kurul bünyesinde acil durumlara birinci müdahaleyi gerçekleştirerek daha büyük felaketlerin olmasını önlemek için işçiler ortasından acil durum takımları belirlenmeli.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi İş Sıhhati ve Güvenliği Öğr. Vazifelisi Esad Sadık Demirtaş, okullarda bulunan acil durum takımlarının yeterlilikleri konusu hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin jeolojik, meteorolojik ve topografik yapısı nedeniyle sıklıkla tabiat kaynaklı afetlere maruz kaldığını lisana getiren Demirtaş, AFAD bilgilerine nazaran, bu coğrafyanın Türkiye’yi başta zelzeleler olmak üzere, yangın, heyelan, su baskını, kaya düşmesi ve çığ üzere çeşitli afetlerle ve acil durumlarla karşı karşıya getirdiğini anlattı.

Ülkemizde sarsıntı meydana gelme ihtimali bulunması ve gerçekleşme vakti, şiddeti ve mühletinin bilinmemesinin sarsıntıya nerede yakalanacağımızı da bilmememize neden olduğunu kaydeden Demirtaş, şöyle devam etti:

“Bu sebeple konutlarda, işyerlerinde, alışveriş merkezlerinde, yollarda, okullarda ve birçok alanda acil durumlarla karşılaşabilir ve doğal afetlere maruz kalabiliriz. Bilhassa anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde karşılaşılacak bir acil durum ya da afet anında öğrencilerin nasıl davranacaklarını bilmeleri ve onları yönlendirecek olan bireylerin yeterlilikleri epey kıymetli.

Belirli dönemlerle tatbikatlar yapılmalı

Bu yüzden okullarda ‘Okul Afet ve Acil Durum İdare Kurulu’ oluşturulmalı. Heyet bünyesinde acil durumlara birinci müdahaleyi gerçekleştirerek daha büyük felaketlerin olmasını önlemek için çalışanlar ortasından acil durum takımları belirlenmeli.”

Okullarda acil durum ve afetlerin ehemmiyetine yönelik birçok ülkede çalışmalar yürütüldüğünü de lisana getiren Demirtaş, şunları kaydetti:

“Belirli dönemlerle tatbikatlar yapılarak meydana gelmesi olası afet ve acil durumlar karşısında planlı bir çalışma gerçekleştiriliyor. Ülkemizde bu alanda ‘İşyerlerindeki Acil Durumlar Hakkındaki Yönetmelik’ ile çalışma ortamlarında acil durum planlarının hazırlanması, tedbire, muhafaza, tahliye, yangınla gayret, birinci yardım ve gibisi mevzularda yapılması gereken çalışmalar ile bu durumların inançlı olarak yönetilmesi ve bu bahislerde görevlendirilecek takımların belirlenmesi kanunla açıkça belirlenmiştir.

Acil durum planları hazırlanmalı ve vazifeliler eğitilmeli

Ayrıca 6331 Sayılı İş Sıhhati ve Güvenliği Yönetmeliği ile bir arada çalışma ortamlarında İş Sağılığı ve Güvenliğine verilen değer artırılmak istenmiştir. İşyerlerinde ve kurumlarda risk değerlendirmesi ve acil durum planları hazırlama çalışmalarına katılmak, tehlike ve riskleri tahlil ederek çalışanların daha inançlı bir ortamda işlerini yürütebilmeleri için üniversitelerde İş Sıhhati ve Güvenliği programları kurularak İş Güvenliği Uzmanları yetiştirilmeye devam ediliyor.

Okullarda acil durum ve afetlerle ilgili yapılması gereken çalışmalarda bilhassa okul yöneticilerine çok iş düşüyor. Acil durum planı çalışmaları yapılması, gruplar görevlendirilirken işçilerin gönüllük aslına nazaran belirlenmesi ve vazife alacakları alanlarda kâfi bilgiye sahip olmaları gerekiyor. Özel durumlu şahıslar, gebe çalışanlar, yaşlılar, uzun müddetli müsaadeye ayrılanlar, görevlendirme ile öbür bölgelerde çalışanlar üzere bireylerin acil durum takımlarında olmamaları gerekir.”

Demirtaş, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğe atıfta bulunarak, şunları söyledi:

“İşyerlerinde, acil durumlara müdahale ve acil durumlarla gayret için, yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 bireyden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde; söndürme, kurtarma, müdafaa ve birinci yardım olmak üzere toplam 4 üniteden oluşan acil durum takımları kurulmalı.

Çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli olarak belirlenen iş kollarında ve bu binalarda sırasıyla her 30, 40, 50 şahsa birinci yardım hariç en az bir takım üyesi belirlenmeli. Birinci yardımda ise bu sayılar sırasıyla 10, 15, 20 bireye en az bir kişi olmalı. 10’dan az çalışanı olan işyerlerinin söndürme, kurtarma ve muhafaza takımlarının tamamı için en az 1 takviye elemanı görevlendirmeleri kâfi.

Acil durum grupları nasıl belirleniyor?

Özellikle acil durum grupları belirlenirken;

Fiziksel ve zihinsel açıdan hazır olan ve iş için nitelik ve maharete sahip bireyler,

Sağlık denetimleri pak çıkan, risk idaresi hususlarında geniş eğitimlere sahip şahıslar ya da eğitim alarak kendini geliştirmeye çalışan bireyler,

İş Sıhhati ve Güvenliği kapsamında risk ve tehlikelerin ayrımını rahatlıkla yapan şahıslar,

Acil duruma maruz kalan şahıslar ile tesirli bağlantı lisanına sahip bireyler,

Maruz kalan bireylere kurtarılma anında ruhsal takviye verebilecek şahıslar tercih edilmeli.”

İlginizi Çekebilir;  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak Başkan Altay'ı Ziyaret Etti

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar