DOLAR 32,1908 -0.12%
EURO 34,9556 0.01%
ALTIN 2.426,320,34
BITCOIN 0%
İstanbul
°

20:33

AKŞAMA KALAN SÜRE

Ödüllü Sürdürülebilirlik: MAN Lion’s City 10 E “2024 Yılının Sürdürülebilir Otobüsü” oldu
  • Haberm
  • Teknoloji
  • Ödüllü Sürdürülebilirlik: MAN Lion’s City 10 E “2024 Yılının Sürdürülebilir Otobüsü” oldu

Ödüllü Sürdürülebilirlik: MAN Lion’s City 10 E “2024 Yılının Sürdürülebilir Otobüsü” oldu

ABONE OL
31 Ekim 2023 09:48
Ödüllü Sürdürülebilirlik: MAN Lion’s City 10 E “2024 Yılının Sürdürülebilir Otobüsü” oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MAN Lion’s City 10 E, nereye giderse gitsin, kalıcı bir tesir bırakmaya devam ediyor. Kentlerde, ticaret fuarlarında ya da Dolomit Dağları’nda gittiği her yerde fark yaratan MAN’ın elektrikli kent içi otobüsü, bu sefer muvaffakiyetini Sürdürülebilir Otobüs Mükafatı (Sby) ile taçlandırdı. MAN Lion’s City 10 E, milletlerarası ticaret gazetecilerinden oluşan heyet tarafından “Kentsel” kategorisinde “2024 Yılı Sürdürülebilir Otobüsü” mükafatını aldı.

Yıllardır daima geliştirilen ve güzelleştirilen sıfır emisyonlu araçlara odaklanan MAN’ın eMobilite alanındaki öncülüğünün bir göstergesi olan MAN Lion’s City 10 E, büsbütün elektrikli olmasının yanında bilhassa verimliliği, etraf dostu olması ve kompakt boyutları ile büyük ilgi çekti. Çok güzel yolcu kapasitesi, eksiksiz dönüş çapı, dar kent içi kullanıma uygunluk ve güçlü elektrik motoru ile jüriyi etkileyen otobüs, Brüksel’deki Busworld etkinliğinde mükafatını aldı.

Uluslararası heyet, bu yıl 6’ncı defa verilen Sürdürülebilir Otobüs Mükafatı (Sby) kapsamında, Avrupa pazarındaki en yenilikçi ve sürdürülebilir otobüsleri ödüllendirdi. Nizamlı sefer, servis, şehirlerarası ve cins otobüslerini sürdürülebilirlik konusunda değerlendirip takdir eden birinci ve tek Avrupa mükafatı olan Sürdürülebilir Otobüs Ödülü’nde (Sby) MAN Lion’s City 10 E; sahip olduğu üstün özellikleri ile “Kentsel” kategorisinde rakiplerini geride bırakarak, mükafatın sahibi oldu. Mükafatı, 6 Ekim’de Brüksel’de düzenlenen “BUSWORLD” fuarında alan MAN Truck & Bus’ın MAN Bus Kısmı Lideri (Head of Bus (HoB)) Barbaros Oktay, “MAN Lion’s City 10 E’nin ve münasebetiyle MAN elektrikli otobüs ailemizin en genç modelinin uzman jüriyi etkilemesinden ve 2024 Yılı Sürdürülebilir Otobüsü mükafatını kazanmasından büyük memnunluk duyuyoruz” dedi.

Oktay, “Ödülden bilhassa gurur duyuyoruz. Zira bu ödül; nihayetinde etraf dostu tahlillere ve yenilikçi teknolojilere olan yorulmak bilmeyen bağlılığımızı onurlandırıyor. Ödül, MAN Lion’s City 10 E’nin yalnızca müşteriler ve yolcular tarafından değil, uzmanlar tarafından da kusursuz bir biçimde ekonomik ve sürdürülebilir bir araç olarak kabul edildiğini gösteriyor” diye konuştu.

MAN Lion’s City 10 E, sekiz Avrupa ülkesini temsil eden ticari basın heyeti tarafından takdim edilen mükafatı, sahip olduğu bir dizi üstün nitelikten ötürü kazandı. Büsbütün elektrikli kent içi otobüs olarak, 80 şahsa kadar çok âlâ bir yolcu kapasitesiyle kıymetli bir pazar segmentine hitap eden MAN Lion’s City 10 E, düşük tartısı ve 10,5 metrelik uzunluğunun sağladığı uygun hareket kabiliyeti ile öne çıktı. Kompakt boyutları ve 17,2 metrelik rekor dönüş çapıyla dar kent içi ve kalabalık kentsel alanlarda kullanım için tasarlanan Lion’s City 10 E, MAN eBus ailesindeki öteki tüm modeller üzere, azamî 240 kW güce sahip bir merkezi elektrik motoruyla çalışıyor. Heyete nazaran; motorun kendi bünyesinde geliştirilmesi MAN’ı, pek çok rakibin yüklü olarak üçüncü parti bileşenlere güvendiği eBus pazarında farklı kılıyor. Motorun şirket bünyesinde geliştirilmesi, yalnızca otobüsün performansına katkıda bulunmakla kalmıyor MAN’ın elektrikli otobüs teknolojisi alanında öncü olma kararlılığının da altını çiziyor. Bu da Lion’s City 10 E’yi etrafa hassas lokal ulaşım işletmecileri için cazibeli kılıyor ve araç, “Sürdürülebilir Otobüs Ödülü”nü ziyadesiyle hak ediyor.

 

MAN Lion’s City 10 E, görenleri hayran bırakıyor

Bu yıl Barselona’da düzenlenen Milletlerarası Toplu Taşıma Birliği- UITP Ticaret Fuarı’nda, 7- 12 Ekim tarihleri ortasında “Busworld Europe”daki MAN standında sergilenen Lion’s City 10 E, hem iştirakçileri etkiledi hem de ağır ilgi gördü. MAN’ın Polonya Starachowice kasabasındaki kent içi otobüsü fabrikasında 2023 yılı başlarında üretimine başlanan büsbütün elektrikli kent içi Lion’s City 10 E, sürdürülebilirliğinin yanı sıra kompakt boyutu ile dikkat çekiyor. Midibüs versiyonunun bilhassa müşteri odaklı “talep üzerine” verilen hizmetlerde ve işin ağır olduğu vakitlerde bir güçlendirici olarak öne çıkmasının yanı sıra, tekrar güçlü hareket kabiliyetine sahip kent içi servis olarak da güçlü istikametlerini ortaya koyuyor. Birçok 12 metrelik otobüsle birebir yolcu kapasitesine sahip olmasına rağmen, kıymetli ölçüde daha az trafik alanına gereksinim duyuyor ve çok daha fazla hareket kabiliyetine sahip bir araç olarak, fark yaratıyor. MAN Lion’s City 10 E, birebir vakitte kuvvetli rotalar için de ülkü bir tahlil olduğunu da Avusturya’daki Güney Tirol Dolomitlerindeki dağlık toprakta yapılan test uygulamasında kanıtladı. eBus, 531 kilometrelik cinste 10.000 metreden fazla irtifa kat etti ve kilometre başına ortalama 0,77 kWh güç tüketti. Yenilikçi teknolojisi ve yüzde 50’nin üzerinde bir geri kazanım oranı sayesinde verimlilik açısından en yüksek bedellere ulaştı.

Sürdürülebilirliğin değerine dikkat çeken Barbaros Oktay, “Özellikle toplu taşımada sürdürülebilir tahliller her zamankinden daha fazla talep görüyor. Bu nedenle ortaklarımız ve müşterilerimizle birlikte sürdürülebilir mobiliteyi ileriye taşıyoruz ve Paris İklim Mutabakatı’nın maksatlarına bağlıyız. En geç 2050 yılına kadar sera gazı nötr olmak istiyoruz. Geleceğin sıfır emisyonlu araçlara ilişkin olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, büsbütün elektrikli sürüşe ve MAN Lion’s City E’mize güvenerek, sürdürülebilir lokal toplu taşımaya giden yolu kararlılıkla takip ediyoruz” diyerek, bu bahisteki maksatlarını ortaya koyuyor. 

 

CO2 klima sistemi daha fazla verimlilik ve menzil vaat ediyor

MAN Lion’s City E, muvaffakiyetini MAN’ın, hizmet ve eserleri ile birlikte eBus’ı daima geliştirmesine borçlu olduğunu vurgulayan Barbaros Oktay, “Odak noktamız her vakit müşterilerimizdir. Amacımız epey açık: Önde gelen sürdürülebilir tahlillerle müşterilerimizin işlerini kolaylaştırmak” diyerek mevzuyu netleştiriyor. Lion’s City E’nin optimize edilmesinde odak noktasını, şoför ve yolcular için güvenliğin ve konforun yanı sıra aracın verimliliğinin artırılması üzere değerli kriterler oluşturuyor. Örneğin artık standart olarak, sunulan CO2 iklimlendirme sistemi daha fazla sürdürülebilirlik sağlıyor. Sistem bu sayede daha etraf dostu ve tıpkı vakitte çok daha verimli hale geliyor. Bu da mevcut Lion’s City E’ye 25 kilometreye kadar ek menzil sağlayabiliyor.

 

Pil teknolojisi de sürdürülebilirlik açısından kilit bir rol oynuyor

Pil teknolojisi de MAN için sürdürülebilirlik açısından değerli bir rol oynuyor. Bu alanda da odak noktasını, daha sonraki kullanım ve geri dönüşümün yanı sıra yük, hacim, sağlamlık ve maliyetlerin dikkate alınmasıyla birlikte güvenlik, uzun hizmet ömrü ve güç içeriği üzere hususlar oluşturuyor. Burada bilhassa birinci kademede pillerin ömrünü uzatılması, bunun artık mümkün olmadığı durumlarda ise, içerdikleri hammaddelerin geri dönüştürülmesi amaçlanıyor. Araçta kullanıldıktan sonra MAN’a geri gelen aküler ağır biçimde tahlil ediliyor. Akü gruplarının artık çekiş aküsü olarak kullanılamaması durumunda, bunlar daha sonraki kullanıma sunuluyor. Fabrika tamiratından sonra ya araçta ikinci kullanım ya da ikinci akü ömrü olarak bedellendiriliyor. MAN, geri dönüşüm oranını optimize etmek için de mekanik bir prosesi ve akabinde hidrometalurjik arıtmayı kullanıyor. MAN Truck & Bus Otobüs Eser Pazarlama Kısmı Lideri Heinz Kiess, “Böylece, bataryaların yüzde 96’sı geri dönüştürülebilmektedir” diyerek, buradaki gayelerini açıklıyor.

 

Sürdürülebilirlik Mükafatı Hakkında

Sürdürülebilirlik Mükafatı; dalda sürdürülebilirlik konusunda olumlu bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Heyetin bu itibarlı ödül ile ilgili değerlendirmesinde bilhassa güvenlik, konfor, gürültü, bileşenlerin geri dönüştürülebilirliği üzere ögelerin yanında, üreticinin genel etraf hassaslığı da kıymetli bir rol oynuyor. Barbaros Oktay ise, bu motivasyon sayesinde MAN Lion’s City 10 E üzere yenilikçi araçlarla yapmayı başardıklarını tabir ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.