Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Modern kesimhanede tekbirlerle kesim yapılıyor

Modern kesimhanede tekbirlerle kesim yapılıyor

admin admin -
153 0

Mübarek Kurban Bayramı dünyada ve Türkiye’de coşku ile kutlanmaya başlandı. Hacı adayları kutsal topraklarda görevlerini yerine getirirken kurbanlıklar kesilmeye başlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Solaklar Mezbahasında da vatandaşlar kurbanlıklarını kesmenin sevincini yaşıyor.

 

TEKBİRLER EŞLİĞİNDE KESİM YAPILIYOR

Sağlıklı ve çağdaş tekniklerle kurban kesiti gerçekleştirilen tesiste bayram namazının akabinde başlayan kesim süreçleri tekbirler eşliğinde gerçekleştiriliyor. Vatandaşların mutlu kaldığı kesim süreçleri için kesimhane tam kapasite ile çalıştırılıyor. Çağdaş mezbahada, işinin ehli uzman kasaplar tarafından dini kararlara, sıhhat koşullarına ve etraf paklığına uygun olarak son teknolojik teçhizatlarla birebir anda daha fazla kesim yapılıyor.

 

KESİM BÖLGESİNE 1 KİŞİ ALINIYOR

Kesim yaptırmak isteyen vatandaşların bekleme alanında konuk edilirken kesim bölgesine ise kurban vekâletini almış 1 vatandaş ile kesim hizmeti veriliyor. Ayrıyeten kesim sonrası kurbana ilişkin kısımlar için gerekli olan poşet, naylon torba ve çuval, Büyükşehir Belediyesi’nce fiyatsız olarak vatandaşlara veriliyor.

 

MODERN MEZBAHA

Kurban Bayramı’nda vatandaşlara çağdaş kaidelerde hizmet veren mezbahanın içerisinde son teknolojik kesim makineleri bulunurken hayvanların kesim öncesi bekletileceği alan da mevcut. Kesim platformlarını ve devirme hücresi ismi verilen kurbanın kesilmesi daha sonra kurbanı öteki tarafa çevirerek taşınmasına yardım eden makine sistemi de hem kurbanı kesecek kişiyi rahatlatıyor hem de kurbanının kısmını bekleyen vatandaş vakitten tasarruf ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Kandıra ve Karamürsel ilçelerindeki mezbahalarda da kesim hizmeti verirken yapılan süreçler Diyanet İşleri Başkanlığı kuralları ve vilayetimizdeki il müftülüğünün uyumunda yapılıyor.

 

900 METREKARE SOĞUK HAVA DEPOSU

Mevcut mezbahanın olduğu parselde çabucak eski mezbahanın yanına yapılan yeni mezbaha binası, toplam 4 bin 300 metrekare yapı alanına sahip. Yapının içerisinde 600 metrekare hayvan gezinti alanı ve yana şutlamalı sistem yer alıyor. Yapıda 200 büyükbaş için kesimhane yeri bulunuyor. Mezbahada 900 metrekare soğuk hava depoları ve sakatat soğuk hava depoları da yer alıyor.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Atabay, Mavişehir esnafını ziyaret etti

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar