Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. MESS ve WEF’ten “Sanayide Yapay Zekâdan (AI) Değer Yaratmak” Raporu

MESS ve WEF’ten “Sanayide Yapay Zekâdan (AI) Değer Yaratmak” Raporu

admin admin -
170 0

MESS Teknoloji Merkezi MEXT, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) iş birliği ile hazırladığı “Sanayide Yapay Zekâdan (AI) Paha Yaratmak” çalışması ile yapay zekânın üretimde kullanımına global katkıda bulunuyor. Çalışmada, endüstride ölçeklenebilir yapay zekâ uygulamalarının yaygınlaşması için uygulanabilir bir yol haritası sunuluyor. Otomotiv, elektronik, güç, dokumacılık, çimento, çelik, besin ve kimya dahil olmak üzere 10’dan fazla bölümden 23 kullanım senaryosu ile yol gösterilmesi hedefleniyor.

MESS Teknoloji Merkezi MEXT, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ile iş birliğine devam ediyor. Bu kapsamda MEXT ve WEF, yapay zekâ alanındaki çalışmalara global alanda da kıymet katıyor. “İnsan Kaynakları için İnsan Merkezli Yapay Zekâ” projesinden sonra MEXT, küresel liderliğini üstlendiği WEF projesinde iş dünyasına yeni bir çalışma daha kazandırdı. WEF ve MESS Teknoloji Merkezi MEXT iş birliğinde hazırlanan “Sanayide Yapay Zekâdan (AI) Paha Yaratmak” başlıklı çalışma, MEXT’te düzenlenen “Sanayide Yapay Zekâ” aktifliği ile tanıtıldı. 

MEXT Teknoloji Merkezi Yönetici Yöneticisi Efe Erdem’in açılış konuşması yaptığı aktiflik, kamu kurumlarından kıymetli iştirakçiler, teknoloji şirketlerinin üst seviye yöneticileri, yapay zekâ konusunda küresel kanaat başkanları, MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) üyeleri başta olmak üzere memleketler arası Sanayi kuruluşlarının önde gelen yöneticileri, proje partnerleri, akademisyenler ve girişimcilerden oluşan 8 ülkeden 100’ün üzerinde milletlerarası iştirakçi ile gerçekleşti. WEF İcra Komitesi Üyesi Sebastian Buckup ve WEF İleri Üretim Teknolojiler ve Tedarik Zinciri Platformu başkanı Kyriakos Triantafyllidis yanı sıra BCG, Tüv SÜD Digital, Microsoft üzere kurumların milletlerarası üst seviye yöneticileri etkinlikteki çalıştaylara konuk oldu. Aktiflikte, endüstride ölçeklenebilir yapay zekâ uygulamalarının nasıl gelişebileceği, yapay zekâdan nasıl paha yaratılabileceği, yapay zekâ uygulamalarının üretkenliği nasıl arttıracağı ve sürdürülebilirliğe katkıları üzere hususlar, alanında uzman bireyler tarafından değerlendirildi. İştirakçiler farklı yapay zekâ uygulamalarını MEXT Dijital Fabrika’da deneyimleme fırsatını buldu. 

İlginizi Çekebilir;  Kırsal Mahallelerde Sokaklar Parke Taşla Kaplanıyor

MESS endüstride dijital dönüşümü tetiklemek ve insan odaklı teknoloji yönetişimini sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor. MESS İdare Heyeti Başkanı Özgür Burak Akkol, “Sanayide Yapay Zekâdan (AI) Paha Yaratmak” çalışmamıza başlamadan evvel, 10’dan fazla kesimde 300’e yakın dijital olgunluk değerlendirmesi gerçekleştirdik. Bu değerlendirmeler sonucunda, sanayi önderlerinin yapay zekâdan paha yaratmaya inandıklarına fakat nasıl başlayacaklarını bilmediklerine şahit olduk. Bu bahiste başkanlara yol göstermek ve yapay zekânın üretimde kullanımını hızlandırmak için MEXT’in küresel liderliğinde Dünya Ekonomik Forumu ve Dördüncü Sanayi İhtilali Merkezleri Ağı ile birlikte ‘Sanayide Yapay Zekâ’ projesini başlattık.  Projemiz ile yapay zekâdan elde edilen katma pahası artırmak istiyoruz. Bu gayeyle, teknoloji sağlayıcılarla birlikte yapay zekâ odaklı kullanım senaryoları geliştirerek MEXT Dijital Fabrikamızı en üst teknoloji düzeyinde tutmak için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

10’dan fazla bölümde 23 farklı yapay zekâ kullanım senaryosu önderlere yol gösterecek

Sanayide Yapay Zekâdan (AI) Bedel Yaratmak” çalışması ile üretimde operasyonel, sürdürülebilirlik ve iş gücünün dönüşümü olarak 3 temel başlık altında yapay zekâdan nasıl kıymet yaratılabileceği ele alınıyor. 

Çalışmayla, yapay zekâ uygulamalarının endüstride yaygınlaşmasının önündeki pürüzler de özetlenirken, sanayide ölçeklenebilir yapay zekâ uygulamalarının yaygınlaşması için uygulanabilir bir yol haritası da sunuluyor. Bu kapsamda; otomotiv, elektronik, güç, dokumacılık, çimento, çelik, besin ve kimya dahil olmak üzere 10’dan fazla daldan 23 kullanım senaryosu ile yol gösterilmesi hedefleniyor. Kullanım senaryoları; iş sağlığı ve güvenliği, kalite, bakım, üretim prosesleri, tedarik zinciri ve güç idaresindeki uygulama alanlarını kapsıyor.   

Yapay zekâ çalışmalarının test edilmesi ve geliştirilmesi için MEXT küresel bir uygulama alanı (test bed) olarak konumlanmaya devam edecek. Bu kapsamda MESS, MESS Teknoloji Merkezi ile endüstrinin gelişimine global katma bedel sağlayacak projelerine devam edecek.

İlginizi Çekebilir;  Antalya Büyükşehir Belediyesi yağmur sezonu öncesi çalışmalara başladı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar