Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Mercedes-Benz eActros300 Türkiye’de test edilecek

Mercedes-Benz eActros300 Türkiye’de test edilecek

admin admin -
163 0

Mercedes-Benz’in birinci ağır sınıf elektrikli kamyonu unvanına sahip eActros’un yol testleri Mercedes-Benz Türk AR-GE grupları tarafından Aksaray AR-GE Merkezi’nde gerçekleştirilecek.  Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Yöneticisi Melikşah Yüksel, Aksaray AR-GE Merkezi’nin sıfır emisyon projeleri kapsamındaki araçların da test merkezlerinden biri olduğunu belirterek; “Yürüttüğümüz çalışmalar ve aldığımız ek küresel sorumluluklar ile çatı şirketimiz Daimler Truck in karbon nötr ulaşımı sağlama maksadına hakikat süratle yol almasına değerli katkılar sağlıyoruz” dedi.

Daimler Truck, 2039 yılına kadar Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika bölgesinde yalnızca karbon nötr araçlar sunma gayesiyle çalışmalarını sürdürüyor. Daimler Truck’ın önde gelen üretim ve AR-GE merkezlerinden Mercedes-Benz Türk de, yürüttüğü kıymetli projelerle çatı şirketinin gayelerini destekliyor. Mercedes-Benz Trucks’ın tüm dünyaya kamyon yol testi ve mühendislik hizmeti sunan ana merkezi pozisyonunda bulunan Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesindeki AR-GE Merkezi, birebir vakitte sıfır emisyon projeleri kapsamındaki araçların da test merkezlerinden biri oldu. Global çaptaki sorumluluklarına her geçen gün yenilerini ekleyen Mercedes-Benz Türk, bu doğrultuda birinci ağır sınıf elektrikli kamyonu unvanına sahip eActros300’ün de yol testlerini gerçekleştiriyor. eActros’un yol testleri, önümüzdeki devirlerde daha uzun menzilli versiyonlu araçlarla devam edecek.

Hedef 2050 yılına kadar karbon nötr ulaşım sağlamak

Konu hakkında değerlendirmelerde bulanan Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Yöneticisi Melikşah Yüksel şunları söyledi: “2050 yılına kadar karbon nötr ulaşım sağlamayı hedefleyen Daimler Truck, bu en son maksadı doğrultusunda uzun yıllardır yatırım yapıyor. Biz de yürüttüğümüz çalışmalar ve aldığımız ek küresel sorumluluklar ile çatı şirketimizin bu amaçlara hakikat süratle yol almasına değerli katkılar sağlıyoruz. Mercedes-Benz Trucks’ın sıfır emisyon projeleri kapsamındaki araçlarını test edip dünya yolları için onaylama yetkisine sahip olan AR-GE merkezimiz, eActros’un da yol testlerini gerçekleştirmeye başladı. Önümüzdeki devirlerde daha uzun menzilli versiyonlu araçlarla da bu testlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Elektrikli araçlar konusunda altyapı çalışmalarımızda, 2022’de devreye aldığımız iki adet 350 kW’lık elektrikli şarj istasyonumuzla birinci adımımızı atmıştık. Yeni şarj ünitesi yatırımı ile ülkemizde bir birincisi gerçekleştiren şirketimiz, elektrikli gelecek için tam şarj hazır bir biçimde çalışmaya devam edecek.”

İlginizi Çekebilir;  Pırellı Scorpıon ms : premium be prestij suv'lar için yeni bir dört mevsim lastik 

 Gerçek kullanım koşulları altında test edilecek

400 km’ye kadar menzile sahip olan eActros’un yol testlerini Türkiye’de gerçekleştirecek olan Aksaray AR-GE Merkezi, elektrikli kamyonları oluşturan komponent ve yazılımların gerçek kullanım kuralları altında işlevlerini ve ömürlerini de test edecek. Test evresinde saptanan bulguları küresel geliştirme deneme grubuna aktaracak olan AR-GE takımları, birebir vakitte geliştirme potansiyellerini de belirleyerek yıldızlı araçların en üst seviye kalite ile müşterilere sunulması için çalışacak. Küresel müşteri kullanım şartlarını simüle edecek biçimde, araç tipleri de dikkate alınarak farklı kategorilerde test yolları belirleyen Mercedes-Benz Türk, bahsi geçen yollarda dört mevsim iklim şartlarını karşılayarak 1-2 yıl ortasında testler yapacak. Şu an test edilen araçların, birinci etapta bir yıl içerisinde araç başına ortalama 150 bin km yol yapması planlanıyor. 

350 kW’lık şarj ünitesi ile Türkiye’de bir unsur imza attı

Sıfır emisyonlu ulaşım konusunda çatı şirketi Daimler Truck’ın amaçları doğrultusunda çalışan Mercedes-Benz Türk, 2022 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası’nda iki adet 350 kW’lık şarj ünitesini devreye almıştı. Şirket, Türkiye’de ağır vasıta araçlar için 350 kW kapasitede kurulan birinci şarj istasyonu olma özelliğine sahip ünitelerin devreye alınmasıyla birlikte elektrikli araçlarla ilgili çalışmalarında kıymetli bir adım daha atmıştı. Mercedes-Benz Türk, 2023 yılında da şarj üniteleri yatırımlarına devam edecek.

Mercedes-Benz marka kamyonların tek yol testi onay merci konumunda

Mercedes-Benz marka kamyonların tüm dünyadaki tek yol testi onay merci pozisyonundaki Aksaray AR-GE Merkezi, kamyon ve kamyon modüllerini en son teknolojik ekipman ve yazılımlar kullanarak, birçok testten geçirerek geleceğin araçlarının geliştirilmesinde kilit rol oynuyor. Müşteri kullanımına uygun, gerçek yol kurallarındaki farklı güzergâhlarda, belirlenen kilometre boyunca güvenilirlik ve işlev açısından teste tabi tutulan araçlar, daha sonraki kademede AR-GE Merkezi’nde bulunan atölyede test ediliyor. Araçların haftalık bakımı, modül entegrasyonları ve tamirat faaliyetlerinin de gerçekleştirildiği atölyede bulunan makas ve şaft ömür test stantları, Mercedes-Benz Trucks bünyesinde gerçek yol koşulları altında testlerin yapılabildiği tek merkez olma özelliğini taşıyor. Aksaray AR-GE Merkezi, test araçlarını küresel kullanım şartlarına uygun, özel olarak belirlenen sekiz kategoride ve 30’un üzerinde güzergahta, kent içi ve kentler ortası teğe bir müşteri koşullarında teste tabi tutuyor. Kamyonlarda kullanılacak yeni teknoloji sürüş asistanları ve güvenlik sistemlerinin testleri de merkez bünyesindeki Mekatronik Bölümü’nde gerçekleştiriliyor. Uzun yol testi yapılan her aracın içinde bulunan dijital ölçüm sisteminden alınan ham araç bilgileri, kamera imajları ve çeşitli sinyaller, daha sonraki evrede işlenmiş bilgiye dönüştürülüyor ve AR-GE grupları tarafından ayrıntılı bir biçimde tahlil edilip raporlandırılıyor. Aksaray Test Merkezi, yalnızca araçların değil farklı dünya pazarları için üretilen Mercedes-Benz kamyonlarında kullanılan araç modüllerinin ömür ve dayanıklılık testlerini de gerçekleştiriyor. 

İlginizi Çekebilir;  Veeam Siber Dayanıklılık için Uluslararası Ortak Kriterler Sertifikası Aldı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar