DOLAR 32,2597 -0.16%
EURO 35,1600 0.53%
ALTIN 2.398,56-0,67
BITCOIN 2176131-0.28995%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Meme Küçültme Ameliyatları Estetik Sonuçlarının Yanında Kadının Sağlığını da Koruyor
  • Haberm
  • Sağlık
  • Meme Küçültme Ameliyatları Estetik Sonuçlarının Yanında Kadının Sağlığını da Koruyor

Meme Küçültme Ameliyatları Estetik Sonuçlarının Yanında Kadının Sağlığını da Koruyor

ABONE OL
16 Ekim 2023 23:48
Meme Küçültme Ameliyatları Estetik Sonuçlarının Yanında Kadının Sağlığını da Koruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meme küçültme ameliyatlarının bayanın genel sıhhati üzerinde yarattığı olumlu sonuçlarıyla ömür kalitesini de artırdığını söyleyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bilge Kağan Aysal, “Kadınlarda göğüs büyüklüğü boyun ağrısı, bel ağrısı, bel fıtığında tetiklenme yahut hijyen sorunları üzere kahırlara yol açabiliyor. Göğüs küçültme ameliyatları sıklıkla estetik telaşlarla yapılmakla birlikte, sıhhatle ilgili de çok önemli seviyelerde hastalara yardımcı oluyor” diye konuştu. Doç. Dr. Aysal, “Meme küçültmenin her manada yüz güldürücü bir ameliyat olduğunu söyleyebiliriz” dedi. 

Kadının gebelik, emzirme ya da yaşlanma üzere hayatının her devrinde göğüslerin bayan kimliğinin bir kesimi olduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif, Estetik Cerrahi Doç. Dr. Bilge Kağan Aysal, bedendeki pek çok yapısal ya da hormonal değişikliklerin göğüs dokusunu etkileyebileceğini söyledi. Hasebiyle kalıtımsal nedenlerin dışında gebelik, emzirmek üzere kadınlık aksiyonları sonucunda göğüs boyutunun da etkilenebileceğini anlattı. Bayanın vücut yapısına nazaran göğüslerinin olağandan daha büyük olması durumunda kimi sıhhat meselelerinin ortaya çıkabildiğini ve buna bağlı olarak da bayanın hayat kalitesinin önemli oranda etkilenebileceğine işaret eden Doç. Dr. Aysal, “Bu nedenle göğüs küçültme ameliyatları yalnızca estetik telaşlar nedeniyle yapılmaz. Bayanların yaşadığı bu fiziki sorunların çözülmesi için uygulanabilir” diye konuştu. 

 “BÜYÜK GÖĞÜS BAYANDA OMURGA BOZUKLUKLARINA YOL AÇABİLİYOR” 

Meme büyüklüğünün yaratabileceği fizikî meselelerle ilgili bilgi veren Doç. Dr. Bilge Kağan Aysal, şunları anlattı: “Özellikle genç bayanlarda toplumsal olarak utanma, çekinme üzere durumlar oluşabilir. Buna ek olarak boyun ağrısı, bel ağrısı, bel fıtığında tetiklenme yahut hijyen sorunları üzere ezalar, omurga bozukluklarına yol açabilir. Bedenimiz farklı durumlara adapte olabilen biyolojik bir sistemdir. Bu nedenle de yük merkezi bozulduysa omurgamızdaki ligamanlar ve kemiklerin yapılarında öne gerçek bir adaptasyon kelam konusu olur. Yani yük öne doğruysa kamburlaşma, sırt ve bel ağrıları üzere durumlar yaşanabiliyor. Ekstradan göğüs altlarındaki terlemeye bağlı egzamalar ya da hijyen bozuklukları da oluşabiliyor. Göğsünün büyüklüğünden rahatsız olan bayanlarda yaşanabilecek hem toplumsal hem de sıhhat sorunlarını çözmek için göğüs küçültme ameliyatları aktif olarak yapılıyor.”

“SOSYAL PROBLEMLERE NEDEN OLABİLİYOR” 

Büyük ve sarkmış bir göğsün bayanda yarabileceği sıhhat sorunlarının yanı sıra toplumsal meseleleri da beraberinde getirebileceğini belirten Doç. Dr. Aysal, “Standart ve büyük olmayan bir göğüs tıpkı vakitte sarkmanın da beraberinde olduğu bir göğüs manasına geliyor. Yani büyük bir göğüs sıklıkla hacmi büyüktür ve sarkmıştır. Bu durum da sıhhat sorunlarının yanı sıra kıyafet seçememe, genç hastaların kendini izole etmeye çalışmaları, vücuda nazaran kıyafet aldığında göğüslere uygun olmama, göğse nazaran kıyafet aldığında vücuda bol gelmesi üzere bir kadro toplumsal meselelere yol açabiliyor” diye konuştu.   

“AMELİYAT ÖNCESİNDE TARAMA YAPILIYOR!”

Meme küçültme ameliyatında tüm hastaları birinci evvel sıhhat taramasından geçirdiklerini belirten Doç. Dr. Aysal, “Meme küçültme ameliyatı için yapılan birinci değerlendirmede öncelikle hasta uygunsa göğüs ultrasonu ile tarayarak rastgele bir kanser riski olup olmadığına bakılıyor. Tümör ya da rastgele bir riskli bir durum yoksa ameliyat için aday haline gelen bayanı ameliyat için hazırlıyoruz.” Diye konuştu. 

“18 YAŞ ÜSTÜNDEKİ BAYANLARA ÖNERİYORUZ” 

Meme küçültme ameliyatının beden gelişimini tamamlamış her bayana yapılabileceğini söyleyen Doç. Dr. Aysal, “Sıklıkla erişkin çağa gelmesini ve kendi kararlarını verebilmesi açısından 18 yaş üstündeki bayanlara öneriyoruz ve göğüs küçültmenin her manada yüz güldürücü bir ameliyat olduğunu söyleyebiliriz” dedi. 

Doç. Dr. Aysal, ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında şu bilgileri verdi: “Eğer hastamız gerekli değerlendirmeler sonrasında ameliyat için uygun olduğu ortaya konulursa ameliyat gerçekleştiriliyor. Yaklaşık üç saat süren bir ameliyat sonrasında süreç tamamlanıyor. Göğüs ameliyatından sonra hastalarımız ortalama bir gün hastanede kalıyor ve yaklaşık bir haftalık güzelleşme müddeti oluyor. Bu mühletin sonunda ufak tefek gündelik işlerine dönebiliyor ve bir ay sonrasında da rutin hayatlarına dönebiliyor.”

“AMELİYATTAN SONRA EMZİRMEK MÜMKÜN” 

Meme küçültme ameliyatının tanımlanmış bir ziyanı olmadığını lakin bayanlarda bazen ‘süt veremem, bebeğim olursa emziremem’ üzere bir tasa oluştuğunu söyleyen Doç. Dr. Aysal, “Hangi bayanın süt verip vermeyeceğini zati evvelce öngörmek mümkün değil. Lakin şunu söyleyebiliriz ki göğüs küçültme ameliyatları sonrasında emzirebilen annelerimiz mevcuttur” diye konuştu. 

 “MEME KANSERİNİ TETİKLEMEZ!” 

Halk ortasında göğüs estetiği ameliyatları konusunda kimi yanlış kanıların olduğunu hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif, Estetik Cerrahi Doç. Dr. Bilge Kağan Aysal, bu hususla ilgili görüşlerini şöyle lisana getirdi: “Meme küçültme ameliyatı olmak göğüs kanserini tetiklemez. Hatta göğsün hacmi azaldığı için, ameliyat esnasında çıkartılan bölgede ileride oluşacak bir tümörün oluşma ihtimalini azaltabilir. Lakin ‘vücuduma bıçak değmesi göğüs kanserine yol açar mı’ diye bir merak var ise göğüs küçültme ameliyatı tek başına göğüs kanseri yapmaz” diye konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.