Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Maya vakfı deprem felaketlerinin travmatik etkilerini azaltmak için çalışıyor 

Maya vakfı deprem felaketlerinin travmatik etkilerini azaltmak için çalışıyor 

admin admin -
161 0

Odağına travmatik tecrübelere maruz kalmış ve ruh sıhhati hizmetlerine erişimi kısıtlı çocukları alan Maya Vakfı, Türkiye’de 6 Şubat ve akabinde meydana gelen yıkıcı sarsıntılar sonrası, Afet ve Acil Durumlar Programı ile yaklaşık 6000 kişinin hayatına dokunuyor. Maya Vakfı, birden fazla zelzelenin yaşandığı bölgede afetten etkilenenlerin maruz kaldığı travmatik tesirleri azaltmak ismine Hatay ve Şanlıurfa başta olmak üzere orta ve uzun vadeli psikososyal takviye çalışmalarını sürdürüyor.

Şiddetli ve yıkıcı afetlerin yaşandığı sarsıntı bölgesi için birinci günlerde süratle aksiyon alan Maya Vakfı, temel ömür ihtiyaçlarının karşılanmasının akabinde Afet ve Acil Durumlar Programı ile psikososyal dayanak hizmetlerini başlattı. Maya Vakfı, oluşturulan taşınabilir gruplarla 6 Şubat sarsıntılarından sonraki birinci üç aya kadar akut müdahalelerde bulunurken, içinde bulunduğumuz altı aylık müddet için zelzeleden etkilenenlerin orta ve uzun vadeli psikososyal takviye çalışmalarına ve psikoterapi seanslarına erişimi için çalışıyor. Bireylerin ruhsal dayanıklılıklarını artırmaya ve güzelleşme hünerlerini geliştirmeye yönelik ruh sıhhati hizmetleri sağlayan Maya Vakfı, istekli psikolog ve psikiyatristlerin bulunduğu gruplarıyla etkin olarak Şanlıurfa ve Hatay’da çocuklar başta olmak üzere bakım verenlerin ve tıpkı vakitte ön safhalarda çalışan STK gönüllülerinin ikincil travma ile baş edebilmelerine yönelik çalışıyor. Küme ve ferdî terapiler, Project Lift ile sanat temelli ruhsal takviye çalışmaları ve çocuk muhafaza hizmetleri üzere gerçek ve sağlıklı müdahaleler ile zelzelenin travmatik tesirlerinin azaltılması hedefleniyor. Maya Vakfı, şahısların travmatik durumlarla baş edebilme marifetini ele alan ve hazırlıklı olmalarını sağlayan Afet ve Acil Durumlar Programı sayesinde bölgede hala yaklaşık 6000 kişinin hayatına dokunmaya devam ederken çalışmalarını 2 yıl boyunca sürdürmeyi planlıyor.

 

Travmatik Tesirleri Azaltma Çalışmaları 2 Yıl Olarak Planlanıyor

 

6 Şubat 2023 tarihiyle başlayan, 11 ilin ve ortalama 15 milyon kişinin öncelikli olarak etkilendiği sarsıntılar, temel gereksinimlerin yanı sıra toplumun refahı ve bireylerin dayanıklılığı için travmayla başa çıkma hünerlerini geliştirme ve psikososyal dayanak muhtaçlığını doğurdu. Çocuklar, arka arda gelen sarsıntı ve sel felaketlerinde önemli bir travmatik ömür tecrübesiyle karşı karşıya kaldı. Bu muhtaçlık doğrultusunda bilhassa travmaya maruz kalmış ve ruh sıhhati hizmetlerine erişimi kısıtlı 5-24 yaş ortası çocuk ve gençleri merkezine alan Maya Vakfı, böylesine yıkıcı bir sarsıntının akabinde faaliyetlerindeki dört ana modelden biri olan Afet ve Acil Durumlar Programı’nı süratle hayata geçirerek sarsıntı bölgelerine ulaştı. Afetlerden etkilenen çocuk, genç ve bakım verenlere psikososyal takviye hizmeti sunan bu program, 2 yıl boyunca bölgede sağlıklı müdahaleler ve yanlışsız eğitimler ile travmatik tesirleri en aza indirmeyi hedefliyor. Maya Vakfı’nın toplumsal hizmet uzmanı, hadise vazifelisi, program yöneticisi, psikolog ve psikiyatristlerinden oluşan istekli takımı, sanat temelli psikososyal dayanak hizmetleri (Project Lift), ferdi ve küme terapi seansları, ebeveyn oturumları ve çocuk muhafaza hizmetleriyle birinci günden itibaren alanda afetten etkilenenlerin yanında. Faal olarak Şanlıurfa’da çalışmalara devam eden Maya Vakfı gönüllüleri, tıpkı vakitte Hatay’da yeni kümeler için bir dayanak alanı daha açıyor.

İlginizi Çekebilir;  Batur'dan Yalçın Ata'ya hayırlı olsun ziyareti

Eşitsizlikler, Afet ve Acil Durumlarda Uygunca Derinleşiyor

Sahadaki ulusal ve milletlerarası kuruluşların muhtaçlık değerlendirmelerine nazaran dezavantajlı bireyler, temel gereksinimlere erişimde yaşadıkları zorlukların yanı sıra, önemli bir ayrımcılığa ve şiddete maruz kalıyor. Son yaşanan zelzelelerin de gösterdiği üzere afet ve acil durumların tümünde kırılgan nüfusun daha fazla etkilendiğini ve eşitsizliklerin düzgünce belirginleştiğini vurgulayan Maya Vakfı istekli psikologlarından Lal Uzun ve Melisa Varol, bilhassa toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan eşitsizliklerin daha da dikkat çektiğini belirtiyor. Uzun ve Varol, “Örneğin, sıcak suya erişimin az olması, hijyen eserlerinin kısıtlılığı, fizikî mahremiyetin korunamaması üzere sebeplerle bayan ve kız çocukları, erkeklere kıyasla ekseriyetle daha da zorlanıyor. Birebir vakitte bayanlar, yeniden toplumsal cinsiyet rolleri münasebetiyle yaşadıkları yerde hem aile hem de çocuk bakımını daha çok üstleniyor, bu sebeple kronik yorgunluk yaşayabiliyorlar. Son olarak farklı kültüre ve topluma mensup bireyler ortasında ayrımcılık, ötekileştirilme üzere sorunlara de sıkça rastlıyoruz.” açıklamalarında bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar