DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 0%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nde “Tarımda Dijital Teknolojiler Çalıştayı” düzenlendi
  • Haberm
  • Eğitim
  • Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nde “Tarımda Dijital Teknolojiler Çalıştayı” düzenlendi

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nde “Tarımda Dijital Teknolojiler Çalıştayı” düzenlendi

ABONE OL
15 Aralık 2023 14:00
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nde “Tarımda Dijital Teknolojiler Çalıştayı” düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya Besin ve Tarım Üniversitesi’nde (KGTÜ ) iki gün sürecek Tarımda Dijital Teknolojiler Çalıştayı düzenlendi.

Çalıştayın açılışına, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Lider Vekili ve Yürütme Heyeti Üyesi Prof. Dr. Haldun Göktaş, Konya Besin ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Turan,Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, Konya Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen, Türkiye Eser İhtisas Borsası Genel Müdürü Ali Kırali, Tarım Muharriri Gazeteci Mine Ataman, çok sayıda akademisyen ve üniversite öğrencileri katıldı.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Lider Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş, Rektörlük binasındaki konferans salonunda düzenlenen Çalıştayda, pandemi devrinde tedarik zincirinde yaşanan kırılma sonrası tarım üretiminin hayati bir ehemmiyete haiz olduğunun anlaşıldığını söz etti.

Tarım dalında dijital teknolojinin üretim girdilerini azalttığını, üretimin de artırdığına vurgu yapan Göktaş, “Tarım 4.0 olarak isimlendirilen dijital tarım teknolojileri hayati kıymete haiz. Ziraî girdi idaresi ve teknolojik uygulamalar ile bitkilerin gerçek ihtiyacı daha uygun bir formda karşılanabilir. Böylelikle daha kaliteli ve yüksek randıman elde edilebilir ve ziraî girdi ölçüsü azaltılabilir. Ziraî süreçler daha faal ve vaktinde yapılabilir. Ekim, gübreleme, sulama, hasat üzere süreçlerin vaktinden evvel yapılması eser ve kalite kaybına neden olabilir. Uygun teknoloji kullanımı ile süreçlerin vaktinde yapılamaması nedeniyle ortaya çıkacak beklenen kayıplar önlenebilir” dedi.

2023 yılı içerisinde Yükseköğretim Kurulu’nun toplam 25 üniversiteyi “uzmanlaşmış üniversite” olarak tanımladığını, Konya Besin ve Tarım Üniversitesi’nin de “tarımda dijital teknolojiler” alanında uzmanlaşmış üniversite olarak seçildiğini hatırlatarak kelamlarına başlayan Konya Besin ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Lideri Prof. Dr. Mehmet Kılıç ise şunları söyledi.

Konya Besin ve Tarım Üniversitesi olarak, tarımda dijital teknolojiler uzmanlık alanının yanı sıra, çeşitli ıslah çalışmaları, bitki ve tohum sıhhati, iklim değişikliği ve susuzluk, toprak düzenleme ve bitki besleme bahislerinde Türk tarımına ve üreticilere tahliller üretmekteyiz. Üniversitemizin bu alanlardaki çalışmaları ve önümüzdeki periyottaki amaçlarımız hem lokal, hem ulusal ve hem de milletlerarası seviyede besin ve tarım bölümlerine büyük katkılar sağlayacaktır. Umarım bu çalıştay da ortaya konulan kanılar, yapılan tartışmalar hem bilim dünyasına, hem ilgili dallara, hem üreticilere taraf verecek bir sonuçlar doğurur. Bu kadar değerli bir konuda bizlere her türlü dayanağı veren Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Pankobirlik Genel Lideri Sayın Ramazan Erkoyuncu beyefendiye ve başka yöneticilere şükranlarımı sunuyorum. Çalıştayımıza katılımınız için hepinize tekrar teşekkür ediyor, bu çalıştayın sonuçlarının Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girdiğimiz bu günlerde geleceğimiz için değerli katkılar sağlamasını diliyorum.”

Konya Besin ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Turan ise, dijital teknoloji kullanımının ziraî üretim alanında önemli bir yarar sağladığını belirtti.

Gelecekte tarımda dijital teknolojilerin ehemmiyetinin daha da artacağını söyleyen Rektör Turan, “Bugün burada büyük bir heyecan ve umutla bu akıllı tarım yahut dijital tarım teknolojilerinin geleceğini tartışmak üzere bilim dünyasından, uygulamadan ve daldan gelen aktörlerle bir ortaya gelmiş bulunuyoruz. Çalıştay mühletince tarım teknolojilerinin geleceğini tartışacağız. Kuşkusuz, tarım dalında dijitalleşme ve teknolojinin baş döndürücü süratte ilerleyişi, bu aktörlerin bir ortaya gelerek, kendi zaviyelerinden bu hususu ele almalarının ve niyetlerini aktarmalarının pahasını artırıyor. Bildiğiniz üzere, dijital tarım, yalnızca çiftçiler için değil, tıpkı vakitte besin güvenliği, sürdürülebilirlik ve global besin talepleri açısından da ihtilal niteliğinde bir dönüşümü temsil ediyor” dedi.

50 oturumlu bir doruğa konut sahipliği yapacaklarını tabir eden KGTÜ Rektörü Turan, “Teknolojiler sayesinde çiftçiler, tarım süreçlerini daha tesirli bir halde yönetebiliyor, kaynakları daha sürdürülebilir bir biçimde kullanabiliyor ve daha sağlıklı, daha verimli eserler elde edebiliyorlar. Çalıştayımız da bilim dünyasından, kesimden ve uygulamadan gelen bedelli iştirakçiler tarafından yaklaşık 50 oturumda bildiriler iki gün boyunca sunulacak, tartışılacaktır. Bunun dışında dijital tarım dalında faaliyette bulunan firmalar tarafından stantlar da tanıtımlar yapılacaktır” biçiminde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bir temsilcisi olarak bu çalıştayda olmalarını önemsediklerini belirten Konya Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen, bu çalıştayın çıktılarının kendilerine de yol haritası belirlemede yardımcı olacağını söyledi.

2022 yılı Birleşmiş Milletler bilgilerini aktaran Vilayet Müdürü Duran Seçen, tarımın, üretimin, kaliteli besin güvenliğinin ehemmiyetinin arttığını aktardı. Seçen, Konya’da 19 Milyon metre kare tarım toprağımız var, Türkiye tarımının yüzde 8’e yakını bu topraklarda yapılıyor. Teknolojinin bizlere sağladığı kolaylıkları alanda uygulayıcıları olarak bu çalıştayı çok önemsiyoruz” dedi.

Çalıştayda, 2 gün boyunca dijital tarım kesimiyle ilgili mevzularda sunumlar yapılacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.