DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19143152.30244%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Konak, Ege Kent Konseyleri Birliği Buluşmasına ev sahipliği yaptı
  • Haberm
  • Gündem
  • Konak, Ege Kent Konseyleri Birliği Buluşmasına ev sahipliği yaptı

Konak, Ege Kent Konseyleri Birliği Buluşmasına ev sahipliği yaptı

ABONE OL
12 Haziran 2024 10:24
Konak, Ege Kent Konseyleri Birliği Buluşmasına ev sahipliği yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konak’ta nasıl bir iştirak modeli oluşacağı üzerinde duruyoruz. Aktif ve eşit bir yurttaşlık talebimiz var ve bunu örgütlemeye çalışıyoruz” dedi. Lider Keyifli ayrıyeten Konak’ta dijital iştiraki uygulayacaklarını da kelamlarına ekledi.

 

Ege Kent Konseyleri Birliği Buluşması, Konak Belediyesi ve Konak Kent Kurulu mesken sahipliğinde Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. “21. Yüzyılda Kent Kurullarında Sivil İnisiyatif, Katılımcılık ve Dijital Dönüşüm 4.0” bahisli bir de panelin yer aldığı buluşmaya mesken sahibi Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu’yla birlikte, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, Hopa Belediye Lideri Utku Cihan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Altan İnanç, CHP İzmir evvelki devir Milletvekili Zeynep Altıok, Ege Kent Konseyleri Birliği Devir Lideri ve Konak Kent Kurulu Lideri Hamit Mumcu, Ege Kent Konseyleri Birliği Onursal Üyesi ve Kızıltepe Kent Kurulu Lideri Aslan Başboğa, İzdeniz Yönetim Kurulu Lideri Dr. Işıkhan Güler, Türkiye Kent Konseyleri Platformu Dönem Başkanı ve Esenyurt Kent Kurulu Lideri Mehmet Hanifi Kaya, İzmir Tabip Odası Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhun Özyurt, Kent Kurulları lider, genel sekreter ve üyeleri, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri ve muhtarlar katıldı. Panel öncesinde Ege Kent Konseyleri Birliği tanıtım görüntüsü ile Seyahat direnişini anlatan kısa sinema gösterimi yapıldı.

 

“Aktif ve eşit bir yurttaşlık talebimiz var”

Açılış konuşmalarıyla başlayan buluşma kapsamında moderatörlüğünü İzdeniz Yönetim Kurulu Lideri Dr. Işıkhan Güler’in üstlendiği “21. Yüzyılda Kent Kurullarında Sivil İnisiyatif, Katılımcılık ve Dijital Dönüşüm 4.0” paneli gerçekleştirildi. Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu ve Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu panele konuşmacı olarak katıldı. Konak’ta iştirakçi bir çalışma modeli uygulayacaklarını belirten Lider Keyifli, panel konuşmasında şu tabirlere yer verdi:

“Meslek odalarında çalışmış belediye liderleri olarak biz inanılmaz bir demokrasi tecrübesinden, herkesin eşit olduğu bir örgütlenmeden geldik. Katılımcılık kolay bir şey değil. Biz çok uzun yıllardan beri iştirak, yönetişim ve birlikte idare, dedik. Konak’ta nasıl bir iştirak modeli oluşacağı üzerinde duruyoruz. Bunu seçim sürecinde de konuştuk. İştirak üretim ister. Üretimin olmadığı yerde iştirak ve yönetişim olmuyor. Kurulun içinde çocuk meclisleri, bayan meclisleri, etraf komiteleri, muhtarlar meclisi üzere oluşumlar esasen var. Meclis üyelerimizin de kendi mahallelerinde üstlendikleri sorumlulukla kent kurulunun buluştuğu, buralarda alınan kararların Konak Belediyesi meclis toplantılarına gelerek karara bağlandığı; sonrasında da sonuçlanana kadar çok sayıda kişinin takip ettiği bir kontrol sisteminin da dahil olduğu, etkin ve eşit bir yurttaşlık talebimiz var. Bunu örgütlemeye çalışıyoruz.”

 

Konak’ta dijital iştirak dönemi

Başkan Keyifli, Konak’ta en kısa vakitte halkın direkt iştirakini sağlayacak dijital dönüşümü gerçekleştireceklerini de lisana getirerek, “2024’te, Konak üzere ilçelerde iştirakin yolu aslında dijital iştirak. Herkesin elinde olan cep telefonundan anlık sorabilme, karşılığını alma ya da teklifini toplama… Dijital iştirak çok kolay sağlanabilir. Yalnızca bayanlara, yalnızca gençlere sorabilmek, mahalle ve sokak bazında çalışabilmek mümkün. Sorarak direkt iştiraki sağlayan dijital dönüşümü bu periyot Konak’ta hayata geçirmeyi hedefledik” dedi.

 

Konaklılar eşitliği yaşayacak

Herkesin kendisini eşit hissettiği bir Konak oluşturacaklarını vurgulayan Lider Keyifli kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bizim Konak’ta bu devir yola çıkışımız adil kent, eşit yurttaşlık. Konak çok kozmopolit bir yer, demografik olarak Türkiye’nin her yerinden gelenler var. Bu beş yılın sonunda, herkes kendisini eşit hissetsin istiyoruz.  Öbür mahallenin, ya öbür insanların yaşadığı yerin kendisinden daha kıymetli olmadığını, herkesin eşit olduğunu anlasın istiyoruz. Konak’ın toplumcu belediyecilikle nasıl yönetilebileceğini göstermek üzere geldik. 111 mahallesinde, 330 bin bireye eşit dokunan bir anlayışla, herkese eşit hizmet götürmek için buradayız.”

 

Fındıklı’dan ‘Meci Deklarasyonu’ modeli

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu da Fındıklı’da uyguladıkları iştirakçi mahallî idare modelini anlattı. Toplantılarını halka açtıklarına dikkat çeken Çervatoğlu Meci Deklarasyonu’nu tanıttı ve şunları söyledi:

“Biz bütün toplantılarımızı halka açtık ve yaptığımız işleri Meci Deklarasyonu dediğimiz imeceyle yapıyoruz. Meci, Lazca imece manasına geliyor. İdare anlayışımızı bu türlü inşa ettik, meclisimizi de bu deklarasyonla yönetmeye çalıştık. İkinci devrimizde de oyumuzu ve meclis sayımızı artırdık.”

 

“Üretmeden idare olmaz”

Halka sormadan hiçbir karar almadıklarını tabir eden Lider Çervatoğlu, öncelikle lider değil Fındıklılı bir yurttaş olduğunu vurgulayarak, “Ben lider değilim, Fındıklılı bir yurttaşım. İkinci dönemim bittiğinde bir daha aday olmayacağım, genç bir aday, bir bayan aday olsun isterim. Bu anlayışı inşa edebilirse iktidar oluruz. Ben Cumhuriyet Halk Partili bir belediye lideriyim ancak sokakta yalnızca bir yurttaşım. Beni sokakta çiçek dikerken, kaldırım taşı dizerken görebilirsiniz. Üretmeden idare olmaz” diye konuştu.

 

Hopa’nın birinci kent kurulu kuruluyor

Toplantıya katılan Hopa Belediye Başkanı Utku Cihan’a da mikrofon uzatılarak, Hopa’da nasıl bir model uyguladıkları soruldu. Hopa’nın birinci kent kurulunun kuruluş muştusunu veren Lider Cihan, “Bu toplantıyı kaçırmak istemedim zira biz de geçtiğimiz mecliste birinci sefer Hopa Kent Kurulunun kurulması kararını aldık. Süratlice bir kent kurulu kurmak istiyoruz. İştirak süreçlerini esasen her vakit konuşuyoruz, benim de İzmir’de olduğum süreçte kent kurulları kurullarında çalışmışlığım var. Hopa’da nasıl bir kent kurulu ortaya çıkar, bunu merak ediyoruz. Bunun çalışmalarına başladık, cuma günü de birinci toplantısı var” dedi.

 

Kentsel hayat kalitesini düzgünleştirmeye yönelik politikalar

Yerel idareleri Türkiye’nin yakın tarihine nazaran kronolojik olarak pahalandıran panel moderatörü İzdeniz Yönetim Kurulu Lideri Dr. Işıkhan de son seçimlerin akabinde halka ve demokrasiye dayanan idarelerin oluştuğunu söz etti. Yeni devrin çok kıymetli olduğuna değinen Güler, “Kent kurullarının bundan sonra nasıl olması gerektiği sorusunu sormak lazım. Kent kurullarının kentsel yoksulluğu azaltmaya çalışması gerekiyor. Kentsel hayat kalitesini güzelleştirmeye yönelik siyasetler üzerinde de çalışması gerekiyor. Yeni bir kentleşme siyaseti üzerine de konuşulması lazım zira toplumsal adaleti gözeten kentsel dönüşüm siyasetleri hayli önemli” sözlerini kullandı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.