Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kocaeli’nin sahilleri KOSKEM’e emanet

Kocaeli’nin sahilleri KOSKEM’e emanet

admin admin -
165 0

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 15 Haziran Perşembe günü başlayacak deniz dönemi için hazırlıklarını tamamladı. Kocaeli İtfaiyesine bağlı Kocaeli Kıyıları Su Kazaları Engelleme Merkezi (KOSKEM) başta Karadeniz kıyıları olmak üzere 13 farklı bölgede 270 kişilik grupla vazife yapacak.

 

13 BÖLGEDE CANKURTAN HİZMETİ

Kocaeli’de 15 Haziran Perşembe günü deniz dönemi başlıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı KOSKEM, başta Kandıra olmak üzere 3 ilçede vazife yapacak. 13 bölgede haftanın 7 günü 270 kişilik takımla hizmet verecek.

 

16 BİN 324 KİŞİ KURTARILDI

Önemli bir hizmeti yerine getiren KOSKEM takımları 2005 yılından bu yana Kocaeli kıyılarında hizmet veriyor. KOSKEM grupları geçtiğimiz 2022 yılı döneminde bin 987 kişiyi, 2005 yılından bugüne ise 16 bin 324 kişiyi boğulmaktan kurtardı.

 

HAFTANIN 7 GÜNÜ HİZMET

Halkın inançlı bir formda denize girebilmeleri için 2005 yılında başlatılan su kazalarını engelleme hizmeti 2008 yılına kadar 1 bölgede hafta sonları gerçekleştirilirken, 2009 yılı itibariyle haftanın 7 günü hizmet verilmeye başlandı. Kandıra Cebeci, Kovanağzı, Kumcağız, Miço (Kadınlar Plajı), Kerpe, Sarısu, Seyrek, Bağırganlı, Karamürsel-Altınkemer, Ereğli Defne kıyısında, Darıca Kıyısı, Bayramoğlu Halk Plajı ve Bayanlar Plajında vazife yapacak.

 

“ÜST ÜSTE 5 DÖNEMİ KAYIPSIZ KAPATTIK”

13 bölgede vazife yapacak cankurtaranlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığında bir ortaya geldi. Cankurtaranlara yeni dönem için muvaffakiyetler dileyen İtfaiye Daire Lideri Ömer İslamoğlu, “KOSKEM, 15 Haziran’da başlayan ve 15 Eylül tarihinde bitecek döneme başlıyor. Geride bıraktığımız 5 yıllık dönemi üst üste kayıpsız kapattık. Sizlerin emeğiyle uğraşıyla dayanaklarıyla vatandaşlarımızın canlarını kurtardık. İnşallah bu dönemde kazasız belasız kayıpsız bir dönem olacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz 2005 yılından bu yana Karadeniz ve Marmara kıyılarında 13 bölgemizde bu hizmeti yürütmektedir. Bu sene de ortamızda 11 sivil toplum kuruluşu olacak. Hepinize misyonlarınızda muvaffakiyetler diliyorum. Allah kaza bela vermesin” sözünü kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Selçuklu Belediyesi Sentetik Çim Saha

 

CANKURTARANLARA SIKI EĞİTİM

Sezon öncesi cankurtaranlık çalışmalarında dünya standartları, Mavi Bayrak Kriterleri ve TSSF’nin standartlarına uygun olarak Kocaeli kıyılarında vazife alacak tüm işçiye, profesyonel eğitmenler tarafından havuz eğitimi, cankurtaranlık evrakı olmayan ya da mühleti geçen işçiler ile gönüllülere bronz ve gümüş cankurtaranlık bröveleri aldırıldı.

 

SAHİLLERDE VAZİFE YAPAN KURUMLAR

2023 dönemi boyunca kıyılarda 32 Kocaeli İtfaiyesi, 25 İstekli İtfaiyeci, 36 AKUT, 10 DK9, 25 Memleketler arası Arama Kurtarma, 15 Kocaeli Arama Kurtarma, 7 Kılavuz, 10 Kocaeli Yüzme Kulübü, 20 Mahalle Afet Gönüllüleri, 12 Mercan Yüzme Sporları Kulübü, 55 SAR Arama Kurtarma, 23 Yeditepe Üniversitesi Doğal Afetlerde Arama Kurtarma Kulübü olmak üzere toplamda 270 işçi vazife yapacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar