Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kocaeli “Türkiye Yüzyılına Koşuyor”

Kocaeli “Türkiye Yüzyılına Koşuyor”

admin admin -
64 0

Kocaeli “Türkiye Yüzyılına Koşuyor”

Büyükşehir’in “Kocaeli 10. Memleketler arası Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu” için geri sayım başladı

100. yılda 100 dalgıç su altında Türk Bayrağı;
 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyetin 100. yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında düzenleyeceği su altında Türk Bayrağı açma aktifliği ile Kocaeli 10. Memleketler arası Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu, 29 Ekim Pazar günü saat 12.00’de Sekapark’ta gerçekleştirilecek. 7’den 70’e her yaş kümesindeki koşucular ve vatandaşların katılabileceği ‘Türkiye Yüzyılına Koşuyor’ Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu’na bu yıl da ağır ilgi gösterilmesi bekleniyor.

SU ALTINDA TÜRK BAYRAĞI AÇILACAK
Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen Kocaelili istekli 100 dalgıçtan oluşan dalış takımı, tüpler yardımıyla Sekapark Uçurtma Zirvesi Sahili’nde dalış yaparak 50×38,46 ölçülerinde 1.923 metrekarelik Türk Bayrağını açacak. Yaklaşık bir saat sürecek bayrağın açılmasıyla bir arada tekne kortejinden meşalelerin yakılması gösterisi sonunda ‘Türkiye Yüzyılına Koşuyor’ Kocaeli 10. Memleketler arası Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu’nun startı protokol tarafından verilecek.

KAYITLAR İNTERNET ÜZERİNDEN ALINIYOR
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl 29 Ekim’de düzenlenen Memleketler arası Kocaeli Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu Türkiye’den ve dünyadan atletleri ağırlamaya devam edecek. Ödüllü koşu için kayıtlar Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesi olan www.kocaeli.bel.tr üzerinden alınmaya devam ediyor. 18 yaş üstü iştirakçiler kayıtlarını online olarak yapacak, 18 yaş altı iştirakçiler ise tekrar ön kayıtlarını online olarak yaptıktan sonra, kayıt süreçlerinde istenen veli muvafakatnamesini doldurarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi SEKASEM’deki Cumhuriyet Koşusu masasına teslim edecek. Göğüs numaraları 23-27 Ekim tarihleri ortasında alınabilecek. Müracaat mühleti 27 Ekim Cuma günü saat 17.00’ye kadar devam edecek.

İlginizi Çekebilir;  Ödemiş'te Cumhuriyet coşkusu dopdolu etkinliklerle yaşanacak "Cumhuriyetimizin 100 Yılı'nda yüzümüz hep aydınlığa hep umuda dönük!"

PARA MÜKAFATI VERİLECEK
“Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu” 10 km koşusu ve 3 km halk koşusu birbirinden bağımsız koşular olacak ve bu sebeple koşucuların derece ve ödüllendirilmeleri farklı başka hesaplanacak. Bu bağlamda tüm kategorilerde birinci 5’e giren koşuculara nakdi ödül, birinci 3 dereceye giren koşuculara ise derecesine nazaran; 1.’lik, 2.’lik ve 3.’lük madalyası verilecek. Birinci 3 dereceye giren koşucuların madalya seremonisi sırasında ödül kürsüsüne müsabaka resmi tişörtleriyle çıkmaları gerekiyor.

3 KATEGORİDE DÜZENLENECEK
Sekapark Uçurtma Doruğu önünden başlayacak olan koşu, 1 kilometrelik çocuk maratonu, 3 kilometrelik halk maratonu ve 10 kilometre koşusu olmak üzere 3 kategoride gerçekleştirilecek. Bayan ve erkek kategorilerinde 10 km koşusunda birinci gelene 30 bin TL, 3 km halk koşusunda birinci olanlara ise 6 bin TL ödül verilecek.  1 km Çocuk Maratonu koşusunu tamamlayan tüm atletlere anı madalyası ve tişört verilecek. Tüm kategoriler 5’er dakika orta ile koşuya başlarken 10 kilometrelik koşusu saat 13.00’te, 3 kilometrelik halk koşusu saat 13.05’te ve son olarak 1 kilometrelik çocuk koşusu ise saat 13.10’da start alacak. Ödül seremonisi ise saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

IAAF KURALLARI GEÇERLİ OLACAK 
Yarışmalar, Atletizm Federasyonu ve IAAF yarış kurallarına uygun olarak düzenlenecek. Yarış; kulüp, ferdi ve yabancı asıllı atletlere açık olacak ve yabancı asıllı atletlerin kayıt yaptırırken pasaportlarını ibraz etmeleri gerekecek. Ayrıyeten koşulara iştirakte mesuliyet iştirakçilere ilişkin olacak. Bu kapsamda iştirakçilerin ilgili taahhütnameyi doldurması gerekecek.

YARIŞMALARIN MÜDDETİ 2 SAAT OLACAK
Yarışmalara hem bayan hem de erkek koşucular katılabilecek. Müsabakaların mühleti 2 saat olacak ve bu süreyi aşan koşucuların dereceleri değerlendirmeye alınmayacak. 3 kilometrelik halk koşusuna yalnızca Kocaeli hudutlarında ikamet eden bireyler katılabilecek. Kocaeli dışından katılarak dereceye giren bireyler diskalifiye edilecek.

YARIŞ PARKURLARI
1 kilometrelik çocuk maratonu ile 3 kilometrelik halk koşusu Sekapark Uçurtma Zirvesi önünden start alacak. Koşucular Sekapark alanı dahilinde, şeritlerle belirlenen parkuru takip edecek. 10 kilometrelik koşuda ise Sekapark Uçurtma Doruğu önünden start alarak, Oramiral Salim Dervişoğlu Caddesi üzerinden gelip Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deniz Ulaşım Şube Müdürlüğü önünden girip kıyı kordonuna bağlanarak Cumhuriyet Köprüsünden geçecekler ve eski İnterteks Fuar Alanı önünden dönecek ve birebir biçimde güzergahı takip edecek.

İlginizi Çekebilir;  Kocaeli Çevre Master Plan hazırlıkları başladı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar