Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kocaeli Büyükşehir’in ‘Mutlu Şehir Okulları’ başladı

Kocaeli Büyükşehir’in ‘Mutlu Şehir Okulları’ başladı

admin admin -
164 0

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Hayatı birlikte yaşama isteği ile evlenen çiftlerin daha sağlıklı bir formda birlikteliklerini sürdürebilmesi, ferdî uygunluk hallerinin topluma yansımasını sağlayarak şuurlu aileler oluşturmak gayesi ile Ailem Kocaeli çatısı altında “Mutlu Kent Okulları” projesi başladı.

MUTLULUĞUN SIRLARINI ÇÖZÜYORUZ

Kocaeli Kongre Merkezinde düzenlenen Keyifli Kent Okulları başlığı altında ‘Mutlu Ebeveynler Okulu’ eğitimlerini alanında uzman psikologlar tarafından verildi. İki günlük eğitim programında toplamda 8 oturum gerçekleştirilirken eğitim programını tamamlayan iştirakçilere katılım evrakı takdim edildi.

 

EN KIYMETLİ DÖNÜM NOKTASI

Aile yapısını güçlendirerek şuurlu aileleri oluşturmak amacıyla hayata geçirilen ‘Mutlu Ebeveynler Okulu’ eğitim programı hem teorik hem de uygulamalı olarak anlatıldı. Memnun Ebeveynler Okulu programı içeriğinde; anne karnından ergenliğe gelişimin ruhsal ve duygusal evreleri, ebeveyni çocuğun gelişim periyoduna uygun davranabilir hale getirmek, ebeveynlik, başarılı bir ebeveynlik için ipuçları, ebeveyni çocuğu ile sağlıklı irtibat kurabilir hale getirmek, rol yapma ve talimatlı ödev uygulamaları, esirgeyici silahımız “sınırlar”, hudut koyma hünerlerini geliştirmeye yönelik uygulamalar, huduttan işbirliğine: çocuğunuz ile işbirliği yapabilme, ceza ve disiplin başlıklarında eğitim verildi, akabinde uygulamalı olarak mevzular anlatıldı.

 

ANNE İLE BABA ORTASINDAKİ GÜÇLÜ İLİŞKİ

“Çocuğunuza verebileceğiniz en hoş armağan anne ile baba ortasındaki güçlü bir ilişkidir” kelamından yola çıkarak eğitimin birinci iki oturumunda eşler ortasındaki ahenk ve inanç, sağlıklı çatışma idaresi bahislerine yer verildi. Birinci gün yaş kümelerine nazaran çocuk ve ergenlerin ruhsal özelliklerini tanıma ve ebeveynlikte en zorlanılan mevzular ile tamamlandı. Bu süreçte ebeveynlerin kendi ebeveynlik biçimlerini belirleyebilmeleri sağlandı. Başarılı bir ebeveynlik için ipuçları, sağlıklı bağlantı, ebeveynlerin hudut koyabilme maharetlerini artırma ve hudut konulan çocuk ile iş birliği kurabilme ikinci günün hususlarını oluşturdu. ‘Mutlu Ebeveynler Okulu’nda birebir vakitte eğitim müddetince ebeveynlere uzmanlar tarafından çeşitli his denetimi ve istikrar teknikleri uygulatıldı. Eğitimi daha tesirli hale getirebilmek emeliyle sanat tedavi teknikleri ve rol yapma çalışmaları da uygulandı. İştirakçilerin uygulamalı tekniklere karşı epeyce meraklı olduğu ve uygulamalara faal formda katılmaya çok istekli oldukları fark edildi.

İlginizi Çekebilir;  Beycan elektrik Eskişehir Teknik Üniversitesi ile Üniversite Sanayi işbirliği gerçekleştirildi

 

EĞİTİMDEN ALANLAR MEMNUN

Zamanının uyduğu etkinliklere katılmaya çalıştığını ve çok mutlu kaldığını tabir eden Ailem Kocaeli iştirakçisi Ceyda Malçok, ‘‘Mutlu Ebeveynler Okulu eğitimlerine katıldım. Toplum ismine çok yararlı olacağına inanıyorum. Bu eğitime dâhil olmamım sebebi hedeflerimdeki ebeveyn olabilme anlayışıydı. Kızımı daha yeterli yetiştirebilmek topluma daha yararlı bir birey haline getirmek istiyorum. Daha evvelden yapmış olduğumuz yanlışları yapmamaya çaba edeceğim. Benim üzere bilinçlenmeye açık insanların olduğunu görmek çok memnun etti. Bu türlü bir toplumda yaşıyor olmaktan çok memnunluk duydum. Bu cins etkinlikler içinde belediyeye teşekkür ediyorum, devamını bekliyoruz’ kelamlarına yer verdi.

 

EĞİTİMLERE DEVAM EDİLECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ailem Kocaeli çatısı altında hayat geçirdiği “Mutlu Kent Okulları’ ‘Mutlu Ebeveynler Okulu’, ‘Mutlu Evlilikler Okulu’ ve ‘Mutlu Çocuklar Okulu’ ilerleyen günlerde de eğitim programlarına devam edecek. Eğitimler ve faaliyetlerle ilgili 318 27 25 nolu telefondan ayrıntılı bilgi alınabilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar