Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden kooperatiflere yüzde 75 hibeli tarım desteği

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden kooperatiflere yüzde 75 hibeli tarım desteği

admin admin -
96 0

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce geçen yıl hayata geçirilen “Fikir Sizden, Takviye Bizden” projesi kapsamında, ziraî üretim ve hayvancılık faaliyetinde bulunan kooperatiflere yüzde 75 hibe dayanağı bu yılda devam ediyor. Bu kapsamda bayan ve genç çiftçilere öncelik verilen projeden yararlanmak isteyen üreticilerden müracaatlar alınmaya başlandı. Kırsalda ikamet eden vatandaşların gelir ve refah seviyesinin güzelleştirilmesi, kırsal ekonomik alt yapının güçlendirilmesi ve ziraî eserlerin daha âlâ kıymetlendirilmesi hedefiyle geçen sene başlatılan, önceliğin bayan ve genç çiftçilere verildiği “Fikir Sizden, Takviye Bizden” projesine ilginin yüksek olması bekleniyor.

GEÇEN YIL 7 KOOPERATİFE DAYANAK VERİLDİ

Geçen yıl projeleriyle katılan ve kıymetlendirme komitesince uygun görülen hak sahibi 7 kooperatife, anahtar teslimi çağdaş sera heyetimi, çapa makinesi, sulama sistemi, yem bitkisi, karabuğday ve zerzevat tohumu, fide, arı kovanı ve ekipmanları, depo ve ziraî alet ve ekipmanları dayanağında bulunuldu. Takviye sonrası kooperatifler, zerzevat, meyve ve bal üretimine başladı. Takviyeden yararlanan İzmit Dağköy Ziraî Kalkınma Kooperatifi tarafından yetiştirilen bezelye tipi arakanın birinci hasadı geçtiğimiz günlerde yapıldı.

BAŞVURULAR 23 HAZİRAN CUMA GÜNÜ SONA ERİYOR

Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğü’nce, “Birlikten kuvvet doğar” unsuruyla yürütülen proje için 2023 yılı müracaatları alınmaya başlandı. Projeden yararlanmak isteyen birlik ve kooperatif üyesi çiftçiler ile idare heyeti üyeleri, Kocaeli Valiliği yanı, İzmit Real otopark alanındaki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne 23 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar müracaatta bulunabilecek. Projeler, hayvancılık ve ziraî üretim olmak üzere iki kategoride hazırlanacak.

TARIMSAL ÜRETİM DESTEĞİ

Tarım alanında fide, meyve fidanı, yem bitkisi tohumu, mahallî tohum, yumru, üretim gereçleri, gübre, sera üretimi ve materyalleri, alet ekipman, mekanizasyon, ziraî sulama, tarım makineleri ile alternatif eser ve üretim faaliyetleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik faaliyetleri, yenilenebilir güç kaynaklarının kullanımını destekleyici faaliyetleri, bitkisel üretimde kullanılan tuzakları, ilaçları ve verimliliği artırmaya yönelik çalışmalar, organik eserin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik kapasite artırımı, teknoloji yenileme yahut modernizasyon, ziraî tesis küçük tamirat ve kontratlı üretim dayanağı mevzularında, kooperatif ve birliklere hibe takviyesi verecek.

İlginizi Çekebilir;  Egeli multidisipliner bilim ekibinden Ar-Ge projesi

HAYVANSAL ÜRETİM DESTEĞİ
Hayvansal üretim takviyesi kapsamında ise tüm tarım ve hayvancılık üretim metotlarında verimliliği ve kaliteyi yükseltmek hedefiyle büyükbaş, küçükbaş, ipekböcekçiliği, kanatlı hayvan, arıcılık, su eserleri yetiştiriciliği, damızlık hayvan, yem ve katkı hususu, taşınır, taşınmaz desteklemeleri, hayvan ve hayvansal üretim için kullanılan her türlü mal, materyal ile mekanizasyon, alet ve ekipman, yenilenebilir güç kaynaklarının kullanımını destekleyici faaliyetleri ilgili bakanlıkların vazife ve yetki sonları haricinde kalan ve ilgili bakanlıklarca yapılması mecburî olmayan her türlü ilaç, vitamin, yem katkı hususu, probiyotik, su eserleri ile ilgili yetiştiricilik ve avlanma materyal ve ekipman materyali alımı, organik eserin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik kapasite artırımı, teknoloji yenileme yahut modernizasyon, ziraî tesis küçük tamir ve kontratlı üretim dayanağı sağlanacak.

 KOOPERATİF VE BİRLİKLER ‘FİKİR PROJESİ’ ÜRETECEK
Kocaeli’de faaliyet gösteren kooperatif ve birlikler ile üye çiftçilere, hazırlayacakları fikir projelerinin kabul görmesi halinde, nüfus ve hizmet alanları dikkate alınarak mali ve teknik imkanlar çerçevesinde hibe takviyesi verilecek. Kooperatif ve birlikler, hibe kapsamında müracaata uygun mevzuda takviye almak istediği alanı net ve kolay bir formda yazılı olarak belirterek, projesini sunmuş olacak. Hibe dayanağı kapsamında sunulacak fikir projeleri, Kıymetlendirme Kurulu tarafından Hibe Müracaat Uygunluğu ve Öncelik Sağlanacak Kriterler temel alınarak pahalandırılacak. Komite, desteklenecek proje sayısının iki katı kadar proje belirleyecek.

ÜRÜNLER GEREKSİNİM SAHİPLERİNE DAĞITILACAK

Büyükşehir Belediyesi, yüzde 75 hibe takviyesinden yararlanan üreticilerden ödemesi gereken yüzde 25’i nakdi olarak tahsil edecek, ödemeleri geniş bir takvime yayacak. İsteyen üreticiler ise geri ödemeleri ürettiği eserlerden verebilecek. Bu eserler, Büyükşehir’den daima yardım alan gereksinim sahibi ailelere dağıtılacak.

 HİBE MÜRACAAT UYGUNLUĞU

Hibe dayanağı hukukî kişiliği olan kooperatif ve birliklere verilecek, sunulan fikir projesinin hibe programına uygunluğu temel alınacak. Her hukukî kişi en fazla 1 fikir projesi ile müracaat yapabilecek. Müracaat sahibi hükmî kişi yasal ortakları ortasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinde çalışıyor olmaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir;  EÜ'den dış mekan süs bitkilerinde ürün kayıplarını önleyici proje

 HANGİ EVRAKLAR İSTENECEK
Destek programına müracaatlarda, hukuksal kişilik ana kontratının (varsa değişikliklerin) yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi ve faaliyet evrakı, tüm yatırımlara yönelik proje mevzularında başvuran kooperatif ve birlikler, idari ve mali açıdan kamudan bağımsız olduklarına dair taahhütname, ziraî gayeli kooperatifler ve benzerleri için idare şurası karar defterinde üyelerinin isimleri ve arazi ölçüleri belirten idare şurası kararı, isimli sicil kaydı evrakı (tüzel bireylerde idare konseyi üyeleri için) ve hükmî bireylerde yetkilendirilen şahsa ilişkin imza sirküleri dokümanları istenecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar