Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Kişisel verilerin korunması hafife alınıyor!

Kişisel verilerin korunması hafife alınıyor!

admin admin -
135 0

Kaspersky tarafından yapılan Dijital Batıl İnançlar isimli yeni bir ankete nazaran, Türkiye’deki iştirakçilerin %28’i internette kendileri hakkında hangi bilgilerin kamuya açık olarak bulunabileceğini bilmiyor.

Kaspersky tarafından yapılan anket, kendi ferdî bilgilerinin çevrimiçi ortamda mevcut olduğunun farkında olan birtakım şahısların bunları webden büsbütün kaldırmayı denediğini de gösteriyor. Fakat Türkiye’den katılanların %59’u bu bahiste rastgele bir aksiyonda bulunmamış, %16’sı kendileriyle ilgili bilgileri internetten kaldırmanın imkansız olduğunu düşünüyor ve her beş bireyden biri (%19) bunu nasıl yapacağını bilmiyor.

Türkiye’deki iştirakçiler ortasında internette kendileriyle ilgili hangi bilgilerin kamuya açık olduğunu bilenlere nazaran en sık gündeme gelen data çeşitleri ortasında isimler (%71), özel fotoğraflar (%74) ve e-posta adresleri yer alıyor (%47). Ayrıyeten, kimi şahıslar telefon numaralarının (%45), iş yahut okul adreslerinin (%47) ve ikamet adreslerinin (%53) internette açık bir halde görünmesine müsaade veriyor.

Bununla birlikte, şahsî dataların veri ihlalleri ve şirketler tarafındaki data sızıntıları nedeniyle çevrimiçi ortamda açık hale gelmesi de mümkün. Türkiye’deki iştirakçilerin neredeyse yarısı (%49) bu türlü bir ihtimalden kaygı duyuyor ve başlarının kedere girebileceğine inanıyor. %12’si ise yalnızca banka kartı bilgilerinin muhtemel sızıntısından kaygı duyduklarını belirtiyor. Neredeyse her dört iştirakçiden biri (%23) bu hususta hiçbir kaygı duymuyor ve şahsî bilgilerinin ziyan vermek için kullanılamayacağına inanıyor.

Kaspersky Türkiye Genel Müdürü Unsurum Özar, şunları söylüyor: “Sızdırılan ya da çalınan bilgilerin siber hatalılar tarafından dolandırıcılık maksatlı kullanılma ihtimaline karşın, ne yazık ki kullanıcılar ferdî bilgilerin korunmasını ekseriyetle hafife alıyor. Bu datalar satılabilir, ferdî hesapları hacklemek ya da kimlik hırsızlığı yapmak için kullanabilirler. Bununla birlikte, anketimize nazaran, iştirakçilerin %43’ü pasaport ve öteki kapalı evrakların taramalarını anlık iletileşme programları ve toplumsal ağlardaki yazışmalarda tutuyor. Bunu yapmanızı önermiyoruz. Muhakkak şartlar altında saldırganlar bu çeşit bilgileri ele geçirebilir. Bu hususta şu kolay kural aklınızda olsun: Başkalarının hakkınızda neler öğrenebileceğini denetim etmek için, İnternet arama çubuğuna isminizi soyadınızı yazın ve sonuçları tahlil edin.”

Kaspersky, ferdî bilgilerinizin hakikat halde korunduğundan emin olmak için aşağıdaki güvenlik ipuçlarını takip etmenizi öneriyor:

  • Gizli bilgilerinizi (telefon numarası, pasaport taraması vb.) yazışmalar da dahil olmak üzere toplumsal ağlarda saklamayın yahut yayınlamayın. 
  • Gizli dataları şifrelenmiş biçimde, parolalı bir arşiv içinde paylaşın. 
  • Hesaplarınızın âlâ korunduğundan emin olun. Her hizmet için güçlü ve eşsiz parolalar kullanın (farklı büyüklükteki harfler, sayılar ve özel karakterler içeren, en az 12 karakter uzunluğunda olsun). Bunları parola yöneticilerinde saklayın.
  • Uygun hizmetlerde iki evreli doğrulama ve Kaspersky Premium gibi sağlam bir güvenlik tahlili kullanın. Bunlar çalınan ferdî yahut finansal bilgilerinizin kimlik avcılarının eline geçmesini ve mağdur olmanızı önleyecektir.
İlginizi Çekebilir;  Soyer: Körfez İzmir'in kalbidir

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar