DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 20985540.1019%
İstanbul
14°

PARÇALI BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Kişisel cihaz kullanımı şirketleri riske sokuyor

Kişisel cihaz kullanımı şirketleri riske sokuyor

ABONE OL
7 Şubat 2024 20:36
Kişisel cihaz kullanımı şirketleri riske sokuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzaktan ve hibrit çalışma modelleri şirketlerin kurallarını çalışanların da   alışkanlıklarını değiştirdi. Çalışanlar şirket bilgilerine her yerden, istedikleri saatte ve ellerinin altındaki rastgele bir aygıttan erişmek istiyor. Kurumsal ağlardaki ferdî aygıtlar potansiyel olarak bir tehdit oluşturuyor. 

 

Dijital güvenlik şirketi ESET, çalışanlara ilişkin aygıtlarla alakalı siber risklerin nasıl azaltabileceğini; kurumsal dataların ve müşteri datalarının tehlikeye atılmasını nasıl önlenebileceğini inceledi. 

 

Kişisel aygıtların iş için kullanımı, sağlam güvenlik uygulamaları ve tedbirlerle desteklenmediği takdirde giderek artan siber güvenlik risklerini beraberinde getiriyor. Kendi aygıtını getir (BYOD) düzenlemelerine ait tasalar yeni olmasa da iş için ferdî aygıtlara artan bağımlılık, kurumsal bilgilerin güvenliğini sağlamanın zorluğunu daha da artırdı. Değişen çalışma ortamına ahenk sağlamak için mevcut güvenlik siyasetlerin tekrar kıymetlendirilmesi gerekiyor.

 

Kurumsal hücum yüzeyini azaltın

Çalışanların, bilişim teknolojileri ünitesinin (BT) yetki alanı dışındaki aygıtları kullanması, bilhassa denetim edilmediği takdirde, kurumsal datalar için büyük bir tehdit haline geldi. Kuruluşların ağlarına erişen her aygıtın envanterini çıkarması ve temel bir muhafaza seviyesi sağlamak için çalışan aygıtlarının karşılaması gereken güvenlik standartlarını ve yapılandırmalarını belirlemesi gerekiyor. Çalışanların sahip olduğu aygıtlardaki onaylanmamış uygulamalar yahut başka yazılımlar, bir bütün olarak BT’nin kurumsal data ve sistemlerin bütünlüğü, kullanılabilirliği ve kapalılığı için yaygın bir risk kaynağıdır. 

BYOD aygıtlar için de yazılım ve işletim sistemlerini güncelleyin

Çalışanların, şirket tarafından verilen dizüstü bilgisayarları ve akıllı telefonları kullanırken ve yazılım güncellemeleri yayımlandıktan çabucak sonra makinelerine yüklemek için BT departmanının takviyesini yanlarında bulmaları değerlidir. Bugünlerde pek çok işletme, sadece çalışanların aygıtlarına güncellemeleri yüklemeye değil birebir vakitte güvenliklerini genel olarak sıkılaştırmaya da yardımcı olmak için aygıt idaresi yazılımından yararlanıyor. Aygıtlarındaki yazılımları yeni tutma misyonu çalışanların kendilerine düşüyorsa, kuruluşlar en azından çalışanlarına yamaların mevcut olduğunu hatırlatmak, güncellemeleri uygulamak için onlara nasıl yapılır kılavuzları sağlamak ve ilerlemeyi izlemek konusunda dayanak olabilirler.

İlginizi Çekebilir;  Kaspersky, 2022'de Türkiye'deki IoT cihazlarına yönelik 27 milyondan fazla saldırıyı engelledi

Güvenli bir ilişki kurun

Uzaktaki bir çalışanın kuruluşun ağına erişmesi gerekiyorsa, kuruluşun bunun farkında olması gerekir. Uzaktan çalışanlar yalnızca konutlarındaki Wi-Fi ağlarını değil, halka açık Wi-Fi ağlarını da kullanabilirler. Her iki senaryoda da uzaktan çalışanların kurumsal kaynaklara güya ofiste oturuyorlarmış üzere erişmelerini sağlayan yanlışsız yapılandırılmış bir sanal özel ağ (VPN), kurumun siber hatalılar tarafından istismar edilebilecek zayıflıklara maruz kalmasını azaltmanın kolay bir yoludur. Bir kuruluşun BT ortamına uzaktan irtibat sağlamanın bir öbür yolu da Uzak Masaüstü Protokolü’dür (RDP). Dünya nüfusunun büyük bir kısmı konuttan çalışmaya geçtiğinde, RDP irtibatlarının sayısı süratle arttı ve RDP uç noktalarına yönelik ataklar da arttı. Siber hatalı bulduğu açıkları kullanarak fikri mülkiyete sahip dataları ele geçirebilir, kurumsal evrakları şifreleyip fidye için elinde tutabilir, muhasebe departmanını kandırarak kendi denetimleri altındaki hesaplara para aktarmalarını sağlayabilir ya da şirketin data yedeklemelerine ziyan verebilir. RDP erişiminin, internete bakan RDP’nin devre dışı bırakılması ve RDP aracılığıyla oturum açılabilen tüm hesaplar için güçlü ve karmaşık parolalar gerektirmesi de dahil olmak üzere düzgün bir formda yapılandırılması gerekir.

Verilerinizi Koruyun 

Güçlü parola müdafaası, otomatik kilitleme, aygıtın diğerleri tarafından  kullanmasını engelleme şirketin bilgilerini ziyandan korumak için kıymetli adımlardır.  Gizli bilgilere yetkisiz bireyler tarafından erişilmesi riskini sınırlamak için kuruluşlar hassas bilgileri hem transfer sırasında hem de beklemede şifrelemelidir. Çok faktörlü kimlik doğrulama uygulanmalı, ağ kontaklarını inançlı hale getirmelidir.

Güvenli görüntü konferans

Pandemi sayesinde görüntü konferans hizmetlerinde bir patlama yaşandı ve başlangıçta yüz yüze olan tüm toplantılar sanal dünyaya taşındı. Kuruluşlar, görüntü konferans hizmetlerini kullanmak için hangi yazılımın kullanılacağı ve kontağın nasıl garanti altına alınacağı üzere yönergeler oluşturmalıdır. 

İlginizi Çekebilir;  Yeni nesil lityum iyon pil teknolojisi üzerinde çalışan San Diego, California merkezli Innovasion Labs PINC (PINC), 2 milyon dolar yatırım aldı

Gizli dataları uçtan uca şifreleme ve aramalar için parola müdafaası dahil olmak üzere sağlam güvenlik özellikleriyle birlikte gelen yazılımların kullanılması tavsiye edilir. Görüntü konferans yazılımının en son güvenlik güncellemeleriyle aktüel tutulması gerekir.

BYOD: Yazılım ve insanlar

Kurumsal sistemlere erişimi olan aygıtlarda saygın çok katmanlı güvenlik yazılımları kullanılmalıdır. Bu yazılım en yeni berbat maksatlı yazılım tehditlerine karşı müdafaa sağlayabilir, kurumsal bilgileri garanti altına alabilir. Sistem yöneticilerinin aygıtları şirketin güvenlik siyasetleriyle uyumlu tutmasına yardımcı olabilir. 

Cihazların ve bilgilerin sistemli olarak yedeklenmesini sağlamak, çalışana güvenlik şuuru eğitimi vermek öteki değerli konulardır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.