Haberm

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. Kaspersky’den siber zorbalığa karşı 10 ipucu!

Kaspersky’den siber zorbalığa karşı 10 ipucu!

admin admin -
166 0

Kaspersky, 16 Haziran’daki Dünya Siber Zorbalığı Durdurma Günü öncesinde gençleri bu mevzuda bilinçlendirmeye odaklanmak ve ebeveynlere siber zorbalık üzere önemli bir sorunu durdurmak için kıymetli kimi ipuçlarını hatırlatmak istiyor.    

Kaspersky Türkiye Genel Müdürü Prensibim Özar, şunları söylüyor: “Günümüz dijital dünyasında gençlerimizin güvenliğini sağlamanın değerin çok âlâ anlıyoruz. İnternet, eğitimi desteklemek, arkadaşlarla ve aileyle etkileşimde bulunmak ve eğlenmek için kıymetli olsa da, devam eden siber zorbalık tehdidi nedeniyle tehlikelerle dolu. Kaspersky olarak verdiğimiz hizmetler ile çocukları ve ebeveynleri çevrimiçi ortamda koruyacak bilgi ve araçlarla donatarak, dijital dünyada daha inançlı bir formda gezinmeleri için onları cesaretlendiriyoruz.”

Kaspersky’nin herkes için daha inançlı ve daha saygılı dijital ortamlar oluşturma emeliyle siber zorbalıkla uğraş için paylaştığı on pratik ipucu şöyle: 

 1. Çevrimiçi faaliyetlerin farkında olun: Kullandığınız siteleri, uygulamaları ve platformları her vakit izleyin. Kapalılık siyasetlerini ve hangi içeriğin paylaşılmasının uygun olduğunu yeterli öğrenin.
 2. Gizlilik ayarları: Sosyal medya platformlarında ve uygulamalarında her vakit zımnilik ayarlarını kullanın. Bu ayarlardan paylaşımlarınızı ve şahsî bilgilerinizi kimlerin göreceğini denetim edebilirsiniz.
 3. Göndermeden evvel düşünün: İnternetteki bilgilerin kalıcı olduğunu unutmayın. Bir gönderiyi, yorumu, fotoğrafı yahut görüntüyü silmiş olsanız bile, makûs niyetli kullanıcılar bunları bulabilir. Ebeveynlerinizin yahut oburlarının paylaştıklarınızı görmesinden rahatsız oluyorsanız, bunları paylaşmamanız en uygunudur.
 4. Güçlü parolalar: Bilgisayar korsanlığını önlemek için tüm hesaplarınız için karmaşık ve eşsiz parolalar kullanın. Şifrelerinizi asla kimseyle paylaşmayın.
 5. Zorbaları bildirin ve engelleyin: Çoğu platformda taciz içeren davranışları bildirmek ve şahısları engellemek için kullanabileceğiniz araçlar vardır. Rastgele bir vakitte tehdit yahut taciz edildiğinizi hissederseniz, siber zorbaları engellemek ve bildirmek için bu araçları kullanın.
 6. Trolleri beslemeyin: Genellikle zorbalarla yahut öteki trollerle çevrimiçi etkileşime girerseniz durum daha da kötüleşir. Sizden gelecek bir reaksiyon ararlar, hatta onlardan korkmaya başlarsanız daha da saldırganlaşırlar. Bunun yerine onları görmezden gelin, rapor edin, engelleyin ve ebeveynlerinizi uyarın.
 7. Kanıtları saklayın: Siber zorbalarla olan bağlantınızın kaydını her vakit tutun. Onlar konuşmalarını silmeden evvel ekran imajlarını alın. Olaylar denetimden çıkarsa topladığınız bu deliller ebeveynler, öğretmenler yahut ilgili makamlar için faydalı olabilir.
 8. Yardım isteyin: Siber zorbalık kelam konusu olduğunda yalnız olduğunuzu düşünmeyin. Neler olduğu hakkında güvendiğiniz biriyle konuşun. Ebeveynlerinize, öğretmenlerinize yahut okul rehberlik danışmanınıza ulaşın. Bu şahıslar size dayanak sağlayabilir ve uygun adımları atmanıza yardımcı olabilirler.
 9. Kendinizi eğitin ve diğerlerine yardım edin: Önceden uyarılmış olmak, evvelce hazır olmaktır. Yapılacak en düzgün şey, siber zorbalık, işaretleri tanımlama ve hatta ferdî hayatınızı nasıl etkileyebileceği hakkında kendinizi eğitmek için çevrimiçi kaynakları kullanmaktır. Arkadaşlarınızı ve ailenizi de inançta tutmaya yardımcı olmak için öğrendiklerinizi onlara da gösterin.
 10. Güvenilir bir güvenlik yazılımı kullanın: Örneğin dijital ebeveynlik ve aile müdafaası için Kaspersky Safe Kids hepsi bir ortada uygulaması, ebeveyn denetimini uygun bir fiyata kolaylaştırır. Bu tahlille ebeveynler, GSP izleme ve çevrimiçi etkinliklerinin raporlarını alma üzere yollarla çocuklarını çevrimiçi ve çevrimdışı olarak izleyebilir. Ayrıyeten Web filtreleme ve İnançlı Arama seçenekleriyle uygunsuz içerikleri gizlerken, muhakkak uygulamaların ve web sitelerinin açılmasını engelleyebilir. Kaspersky Safe Kids tahlili Kaspersky Premium aboneliğinde mevcuttur – 22 Haziran’a kadar satın alarak Yaz promosyon kampanyası sayesinde %33 indirimden faydalanabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir;  Kaspersky, Linux'u Hedef Alan Üç Yıllık Şüpheli Tedarik Zinciri Saldırısını Ortaya Çıkardı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar