DOLAR 32,4132 0.17%
EURO 34,5836 0.43%
ALTIN 2.446,190,32
BITCOIN 21642724.03712%
İstanbul
17°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Kaspersky, 2024 yılında çocukları hedef alacağını öngördüğü önemli siber güvenlik tehditlerini paylaştı
  • Haberm
  • Teknoloji
  • Kaspersky, 2024 yılında çocukları hedef alacağını öngördüğü önemli siber güvenlik tehditlerini paylaştı

Kaspersky, 2024 yılında çocukları hedef alacağını öngördüğü önemli siber güvenlik tehditlerini paylaştı

ABONE OL
18 Ocak 2024 11:00
Kaspersky, 2024 yılında çocukları hedef alacağını öngördüğü önemli siber güvenlik tehditlerini paylaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birden fazla çocuğun bir akıllı telefona yahut tablete erişebildiği yahut sahip olduğu düşünüldüğünde, dijital dünya ve teknolojiyle tanışmaya başlama yaşı giderek düşüyor. Bu nedenle, ebeveynlerin çocukları potansiyel ziyanlardan korumak için onları amaç alan en son siber güvenlik tehditleri hakkında bilgi sahibi olmaları çok değerli. 

Kaspersky uzmanları, ebeveynlerin farkında olması gereken kimi kıymetli siber güvenlik trendlerini inceledi ve çocuklarının çevrimiçi faaliyetlerini nasıl koruyacaklarına dair ipuçlarını paylaştı.

1.  Çocuklar, şimdi gerekli seviyede siber güvenlik ve yaşa uygun içerik sağlamaya hazır olmayan yapay zeka araçlarını gün geçtikçe daha fazla kullanacak

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran, gençlerin yaklaşık yüzde 80’i günde birden fazla kere yapay zeka ile etkileşime girdiklerini söylüyor. Yapay zekanın gelişmesiyle birlikte, değiştirilmiş halini almak için internete fotoğraf yüklemek üzere görünüşte zararsız davranışları özendiren çok sayıda az bilinen uygulama ortaya çıktı. Lakin çocuklar fotoğraflarını bu cins uygulamalara yüklediklerinde, fotoğraflarının nihayetinde hangi data tabanlarında kalacağını ve hangi maksatlarla kullanılıp kullanılmayacağını asla bilemezler.

Dahası, yapay zeka uygulamaları, bilhassa de sohbet robotları, yaşa uygun olmayan içerik ortaya koyabilir. Örneğin, bilhassa “erotik” bir tecrübe sunmak üzere tasarlanmış çok sayıda yapay zeka sohbet robotu bulunmaktadır. Bunlardan kimileri yaş doğrulaması gerektirse de, bazen çocuklar yaşları hakkında palavra söylemeyi tercih edebileceğinden bu durum tehlike arz eder.

2. Makus niyetli saldırganlar genç oyuncuları daha çok amaç alacak

Paylaşılan son istatistiklere göre, 3-15 yaş ortası çocukların yüzde 91’i en az bir aygıtta oyun oynuyor. Birtakım oyunlarda yer alan moderasyonsuz sesli ve yazılı sohbet, bu tecrübenin kıymetli bir modülü. Çevrimiçi olan gençlerin sayısı arttıkça, hatalılar da sanal olarak tıpkı yüz yüze olduğu üzere inanç inşa edebiliyor. Birinci olarak, siber hatalılar genç oyuncuları ikram ya da arkadaşlık vaatleriyle kandırarak onların itimadını kazanıyor. Oyuncunun inancını kazandıktan sonra, Minecraft yahut Fortnite için hazırlanan oyun modu kılığında gizlenmiş makus emelli bir belgeyi aygıtlarına indirmelerini sağlayan bir kimlik avı temasına tıklamalarını önererek, şahsî bilgilerini ele geçiriyorlar.

İlginizi Çekebilir;  Çocuklar Oyun Evlerinde Hem Eğleniyor Hem Öğreniyor

3. FinTech eserlerinin çocuklar ortasında yaygınlaşmasıyla yeni tehditler ortaya çıkacak

Giderek artan sayıda banka, 12 yaşından küçük çocuklar için tasarlanmış banka kartları dahil olmak üzere çocuklara özel eser ve hizmetler sunuyor. Fakat çocuklara yönelik banka kartlarının piyasaya sürülmesiyle birlikte, çocuklar birebir vakitte finansal motivasyona sahip tehdit aktörlerine, PlayStation 5 gibisi cazip armağan vaatleri eşliğinde gerçekleştirilen kimlik avı saldırısı üzere klâsik dolandırıcılık tekniklerine karşı savunmasız hale geliyor. Toplumsal mühendislik tekniklerini kullanan siber hatalılar, akranları üzere davranarak ve kart bilgilerinin paylaşılmasını yahut hesaplarına para transferi yapılmasını talep ederek çocukların inancını istismar edebilir.

4. Çocukların amaç alındığı akıllı konut tehdit olaylarının sayısı artacak

Akıllı konut aygıtlarına yönelik artan tehdit vakalarına rağmen üreticiler, güvenlik açıklarının potansiyel istismarlarını evvelce önleyen siber bağışıklığa sahip teknolojiler ortaya koymak için çabuk etmiyor. Fakat bu tıpkı vakitte çocukların mümkün bir akında siber hatalıların amacı haline gelebileceği manasına geliyor. Örneğin bir akıllı aygıt büsbütün fonksiyonel bir gözetleme aracına dönüşürse ve bir çocuk meskende yalnızsa, siber hatalılar aygıt aracılığıyla onlarla irtibata geçebilir ve ebeveynleri meskende değilken isimlerini, adreslerini, ebeveynlerinin kredi kartı numaralarını talep edebilir. Bu türlü bir senaryoda, aygıtın ele geçirilmesinin ötesinde, finansal bilgi kaybı ve hatta fizikî atak riski kelam bahsidir.

5. Çocuklar ferdî çevrimiçi alanlarına hürmet gösterilmesini talep edecekler

Çocuklar olgunlaştıkça, hem çevrimdışı hem de çevrimiçi etkinliklerinde ferdî alanlarını, mahremiyetlerini ve hassas bilgilerini kapsayan daha fazla öz farkındalık geliştirirler. Sonuç olarak bir ebeveyn çocuğun aygıtına ebeveynliğe dair dijital uygulama yükleme niyetini kesin bir biçimde ilettiğinde, tüm çocuklar bunu sakin bir halde kabullenmeyecektir. Bu nedenle ebeveynlerin artık çocuklarının çevrimiçi tecrübelerine ve şahsî alanlarına hürmet gösterirken, çevrimiçi güvenlik için dijital ebeveynlik uygulamalarının ehemmiyetini hakikat biçimde aktarma hünerine de sahip olması gerekiyor. Bu, net sonlar ve beklentiler oluşturmanın yanı sıra çocuklara uygulamanın kullanılma nedenini anlatmayı da içeriyor.

İlginizi Çekebilir;  Bayramı kilo almadan tamamlamak mümkün mü? Karaciğer yağlanması artık çocuklarda da görülüyor!

6. Ülkelerinde bulunmayan uygulamaları indirmeye istekli olan çocuklar, makus niyetli kopyalarla karşılaşacaklar

Bir uygulama bölgenizde kullanılamıyorsa, çocuklar bunun alternatifler arayacaktır ve bu da çoklukla onları makus emelli bir kopyaya yönlendirecektir. Çocuklar Google Play üzere resmi uygulama mağazalarına yönelseler bile siber hatalıların kurbanı olma riskiyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Kaspersky araştırmacıları, 2020’den 2022’ye kadar Google Play’de Harly Truva Atı bulaşmış 190’dan fazla uygulama buldu ve bu uygulamaların kullanıcıları bilgileri olmadan fiyatlı hizmetlere kaydettiğini keşfetti. Bu uygulamaların indirilme sayısına ait varsayımlar 4,8 milyon olsa da, gerçek sayı bundan çok daha yüksek olabilir.

Kaspersky Güvenlik ve Zımnilik Uzmanı Andrey Sidenko, mevzuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Toplumda ortaya çıkan trendlerin birçoğu çocukları da etkiliyor ve onları saldırganlar için potansiyel birer amaç haline getiriyor. Yapay zeka ve akıllı konutların gelişimi ve popülerliğinin yanı sıra oyun dünyasının ve FinTech sanayisinin genişlemesi de buna dahildir. Bu nedenle, çocuklara erken yaşlardan itibaren siber güvenliğin temellerini, siber hatalıların tuzağına düşmemeyi, oyun oynarken hangi siber tehditlerin ortaya çıkabileceğini ve ferdî datalarınızı nasıl düzgün bir biçimde koruyacağınızı öğretmek çok kıymetlidir. Tüm bunlar artık yalnızca yetişkinlerin için değil, genç kullanıcıların da sahip olması gereken bilgiler.” 

2024’te çocukları maksat alan siber güvenlik tehditleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için KDaily’deki yazıya bakabilirsiniz.

Kaspersky uzmanları, 2024 yılında çocukları siber güvenlik tehditlerinden korumak için ebeveynlere aşağıdaki proaktif tedbirleri almalarını öneriyor: 

  • Ebeveynler en son tehditler hakkında bilgi sahibi olarak ve çocuklarının çevrimiçi faaliyetlerini aktif bir biçimde izleyerek çocukları için daha inançlı bir çevrimiçi ortam yaratabilirler.
  • Ebeveynlerin çocuklarıyla çevrimiçi ortamda karşılaşabilecekleri potansiyel riskler hakkında açık bağlantı kurmaları ve onların güvenliğini sağlamak için katı kurallar uygulamaları çok kıymetlidir.
  • Kaspersky uzmanları, ebeveynlerin gelişen tehdit ortamında çocuklarını siber güvenlikle tanıştırmalarına yardımcı olmak için siber güvenlik bölümünden temel kavramları içeren Kaspersky Siber Güvenlik Alfabesini hazırladı. Bu kitap sayesinde çocuğunuz yeni teknolojileri tanıyacak, temel siber hijyen kurallarını ve çevrimiçi tehditlerden nasıl kaçınacağını öğrenecek, dolandırıcıların hilelerini tanıyacaktır. Bu kitabı birlikte okuduktan sonra çocuğunuzun kimlik avı web sitelerini nasıl ayırt edeceğini, VPN ve QR kodlarının nasıl çalıştığını, bunların siber güvenlikteki rolünü  ve çok daha fazlasını öğrenebilirler. Kitabın PDF sürümünü ücretsiz olarak indirebilirsiniz ve siber güvenliğin temellerini çocuğunuzla birlikte gözden geçirerek, onların siber inançlı geleceğini inşa edebilirsiniz. 
  • Çocuğunuzun oyun tecrübesi sırasında rastgele bir berbat emelli belge indirmesini önlemek için aygıtına sağlam bir güvenlik çözümü yüklemesini tavsiye ederiz.
  • Kaspersky’nin dijital ebeveynlik uygulaması Safe Kids gibi yanlışsız araçlarla çocuklarınızı dijital çağdaki siber tehditlere karşı tesirli bir halde koruyabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir;  Dubai Espor ve Oyun Festivali, Tüm Dünyadan Oyun Sektörünü Ağırlayacak

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.