Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Karşıyaka’da iklim krizine karşı 95 bin ağaç toprakla buluşturuldu

Karşıyaka’da iklim krizine karşı 95 bin ağaç toprakla buluşturuldu

admin admin -
150 0

Karşıyaka Belediyesi, global iklim krizine karşı yerelde yürüttüğü çalışmalar kapsamında, kent içindeki ağaç ve yeşil alan varlıklarını süratle arttırmaya devam ediyor. 

Karşıyaka’da, 5 yılda 100 bin ağaç amacıyla başlayan çalışmalar, birinci 4 yılda 95 bin ağacın toprakla buluşmasını sağladı, 70 bin 762 metrekare yeşil alan düzenlemesi gerçekleştirildi. 

Ortak maksadın daha yaşanabilir ve yeşil bir dünya olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Ağaç varlığı ve yeşil alanları her geçen gün artırmaya kararlıyız. ”dedi. 

OECD, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın yüzde 65’ine fakat mahallî idarelerin iştiraki ve uyumuyla ulaşılabileceğini kestirim ediyor. Bu nedenle mahallî idarelere bu noktada değerli sorumluluklar düşüyor. Karşıyaka Belediyesi bu alanda insan odaklı ve iştirakçi bir idare anlayışı ile yürüttüğü çalışmalarda yurttaşların faal iştirakini Vatandaş İştirak Ünitesi aracılığıyla sağlıyor. Böylelikle vatandaşlar kent planlamasına, bilhassa yeşil alan dizaynlarına direkt iştirak sağlıyor. 

 

95 BİN AĞAÇ TOPRAKLA BULUŞTU

Toplam 393 park ve 13 ağaçlandırma alanı bulunan Karşıyaka’da 2019 yılından bu yana 37 yeni park alanı oluşturuldu, 71 alanda revizyon gerçekleştirildi. Toplamda 70 bin 762 metrekare alanda yeşil alan düzenlemesine ulaşıldı. 5 yıl içinde 100 bin ağaç amacıyla başlayan çalışmalar kapsamında da 4 yıl içinde 95 bin ağaç toprakla buluşturuldu. Parklarda 30 bini aşkın mevsimlik çiçek dikimi sağlandı, yaklaşık 10 bin metrekare alana çim tohumu ve yaklaşık 31 bin metrekare alana ise rulo çim uygulaması yapıldı. Kentin merkezindeki uygulamaların yanı sıra 231 bin 905 metrekare alana kurulan Karşıyaka Kent Ormanı’nda da sağlıklılaştırmaçalışmalarına aralıksız devam ediliyor. 

 

HEDEF DAHA YAŞANABİLİR DÜNYA

Daha yaşanabilir bir dünya gayesiyle çalıştıklarını söyleşen Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Yeşilin her tonunun coşkuyla filizlendiği, mavinin en hoş tonlarıyla yeşillin kucaklaştığı bir kent için çalışmalarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz. Bu maksatla kent merkezine öncelik vererek, ağaçlandırmaya uygun olan her alana fidan dikiyoruz. 5 yılda 100 bin ağaç maksadıyla çıktığımız yolda, 4 yılın sonunda 95 bin ağaca ulaştık. Ağaç varlığı ve yeşil alanları her geçen gün artırmaya kararlıyız. Yeni yeşil alanlar oluşturarak yurttaşlarımızın kent içinde nefes alabileceği, vakit geçirebileceği alanlar oluşturuyoruz. Tüm bu çalışmaları iştirakçi bir idare anlayışıyla yürütüyoruz. Her mahallemizde kesinlikle yurttaşlarımıza fikirlerini soruyor, Karşıyaka’mızı vatandaşlarımızdan aldığımız güçle geleceğe hazırlıyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Doğuş Teknoloji İlk Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar