DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21013390.82056%
İstanbul
14°

PARÇALI BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Kansere yakalanma olasılığı kadınlarda yüzde 39.6, erkeklerde yüzde 41.6
  • Haberm
  • Sağlık
  • Kansere yakalanma olasılığı kadınlarda yüzde 39.6, erkeklerde yüzde 41.6

Kansere yakalanma olasılığı kadınlarda yüzde 39.6, erkeklerde yüzde 41.6

ABONE OL
2 Şubat 2024 12:36
Kansere yakalanma olasılığı kadınlarda yüzde 39.6, erkeklerde yüzde 41.6
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kişiye özel tedavide en çok merak edilen 4 soru!

Kanserde yeni jenerasyon tedaviler yüzleri güldürüyor

KANSER HALA KORKULAN HASTALIK, AMA…

Sigara ve alkol kullanımı, sıhhatsiz beslenme, işlenmiş ve katkı unsurlu besinler, etraf kirliliği, gerilim, çok kilo ve hareketsiz hayat üzere birçok faktör nedeniyle kanserin görülme sıklığı son yıllarda giderek yaygınlaşıyor. Genetik ve çevresel etkenlerin yanı sıra taramaların daha fazla yapılması ve teknolojinin ilerlemesinin de kanser görülme sıklığının artışında tesirli olduğunu belirten Acıbadem Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Gümüşay 2024 yılında yayınlanan istatistiklere nazaran erkeklerde hayat uzunluğu kanser tanısı alma mümkünlüğünün yüzde 41.6, bayanlarda yüzde 39.6 olduğunu söylüyor. Buna rağmen kanser tedavisinde son yıllarda çok büyük ilerlemeler yaşandığını, bilhassa erken teşhis durumunda bireye özel tedaviler sayesinde tam muvaffakiyetin mümkün olabildiğini belirten Prof. Dr. Gümüşay “İstatistiklere nazaran; kanser tanısı alan hastaların 5 yıllık hayatta kalma oranlarının 1970’li yıllarda yüzde 49 iken, son yıllarda erken teşhis ve şahsa mahsus tedaviler sayesinde yüzde 69’a kadar yükseldiği gözlendi” diyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Gümüşay, 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında yaptığı açıklamada kanserde şahsileştirilmiş tedavi hakkında en çok merak edilen 4 soruyu yanıtladı, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu. 

  • Kanser tedavisi herkese tek tip mi uygulanıyor?

Günümüzde kanser tedavisinin herkese tek tip uygulandığı fikrinden uzaklaşılmakta ve bireye özel tedavi sistemleri uygulanmaktadır. Kanserde şahsileştirilmiş tedavi, hastanın kanser hücresinde bulunan gen ve protein değişiklikleri dikkate alınarak tedavinin düzenlenmesi ile oluyor. Hakikat tedavinin, gerçek hastaya, yanlışsız dozda ve gerçek vakitte uygulanması ile kanserin tedavisinde ve önlenmesinde daha güzel sonuçlar elde ediliyor.  

  • Kişiselleştirilmiş tedavinin avantajları nelerdir?

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Gümüşay “Kişiselleştirilmiş tedavinin en büyük avantajı hastada faal olan tedavinin verilebilmesi sayesinde yüz güldürücü sonuçlar alınabilmesi ve daha uzun hayat mühleti elde edilebilmesidir. Maksada yönelik tedaviler ile hastalarda daha az yan tesir görülmesi öteki kıymetli bir avantajıdır. Şahsileştirilmiş tedaviler için yapılan testler ve bilimsel çalışmalar sayesinde kanser hastalığının oluşumunda altta yatan düzenek daha yeterli anlaşılabilmektedir. Kanserin önlenmesi, tanısı ve tedavisindeki yaklaşımların geliştirilmesine katkı sağlamaktadır” diyor. 

  • Hangi kanser tiplerinde şahsa özel tedavi uygulanıyor?
İlginizi Çekebilir;  Hipertansiyona Karşı 7 Etkili Öneri!

Dünyada ve ülkemizde gerek erken gerekse ileri evre göğüs, akciğer, bağırsak, cilt, mide, yemek borusu ve yumurtalık kanseri ile kimi lösemi ve lenfoma alt tipleri başta olmak üzere pek çok kanserde bireye özel tedavi ile başarılı sonuçlar alınabiliyor. Lakin değerli bir tedavi olması ve sonucun de zaman alıcı olmasından ötürü her hasta şahsileştirilmiş tedaviden faydalanamıyor. Ayrıyeten her hastaya uygulanabilmesi için kâfi bilgi olmaması ve bu testleri kıymetlendirecek kâfi sayıda yetişmiş insan gücünün de olmaması nedeniyle şahsileştirilmiş tedavide hala zorluklar yaşanıyor.

İmmünoterapi şahsileştirilmiş bir tedavi midir? Her hasta almalı mıdır? 

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Gümüşay “İmmünoterapi tedavisi çeşitli kanser tiplerinde hastanın bağışıklık sistemine tesir ederek kanser hücresinin yok edilmesini sağlar. Tek başına ya da kemoterapi ile birlikte kullanılabilmektedir. İmmünoterapi de bir çeşit amaca yönelik tedavi olup birtakım yolaklar kullanılarak, hastanın bağışıklık sistemine tümör hücresi tanıtılır ve hastanın bağışıklık sistemi tümör hücresine karşı savaşır. Her hastaya,  her hastalık tipine ve her evreye  immünoterapi önerilmez, birtakım belirteçlere bakılarak hasta özelinde uygun ise önerilir. Bu özellikleri nedeniyle de şahsileştirilmiş bir tedavi seçeneğidir” diyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.