DOLAR 32,8372 -0.07%
EURO 35,7180 -0.07%
ALTIN 2.548,770,16
BITCOIN 2157806-1.33317%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Kalp hastalığı olan çocuklarda ağız hijyenine dikkat !
  • Haberm
  • Sağlık
  • Kalp hastalığı olan çocuklarda ağız hijyenine dikkat !

Kalp hastalığı olan çocuklarda ağız hijyenine dikkat !

ABONE OL
26 Ekim 2023 00:13
Kalp hastalığı olan çocuklarda ağız hijyenine dikkat !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KALP HASTALIĞI OLAN ÇOCUKLARDA AĞIZ HİJYENİNE DİKKAT!

Dişlerin ve dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokuların sıhhati, hayat kalitesi standartlarının korunmasında büyük değer taşıyor. Genel sıhhatin devamlılığı için kilit rol oynayan bu durumun değerine dikkat çeken Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir, diş çürüklerinin, çocuk yaştaki bireylerin büyük çoğunluğunu etkilemeye devam eden, en sık görülen enfeksiyon hastalığı olduğunu söz etti.  Çocuklarda görülen kronik hastalıklardan kimilerinin da çürük riskinin artmasına sebep olabileceğini anlatan Dt. Nurgül Demir “Doğuştan kalp hastalığı ile doğan çocukların diş minesinde görülebilen yapısal bozukluklar buna örnek olarak gösterilebilir” dedi.

 

“Bu hastalarımızda nizamlı kullanılması gereken ilaçların şeker içermesi yahut tatlı besinlerle verilmesi, gece öğünlerinin fazlalığı ve bebekliğin birinci devirlerinde görülen beslenme yetersizlikleri de öbür risk faktörleri olarak karşımıza çıkar” açıklamasında bulunan Dt. Nurgül Demir kelamlarına şöyle devam etti: “Doğan her 1000 bebekten 7-10’unun konjenital kalp hastalığı ile doğduğu bilinmektedir. Doğuştan kalp hastalığı ile dünyaya gelen çocuklarda ağız hijyeninin en üst düzeyde idame ettirilmesi çok değerlidir. Kalp kası enfeksiyonu olarak bilinen, ‘enfektif endokardit’ gelişmesi riski bu çocuklarda yüksektir. Diş tedavileri, günlük diş bakım rutinleri sırasında oluşabilecek bakteri yayılımı enfektif endokardite sebep olabilir.”

 

Kalp hastası olan bebeklerde süt dişi çıkınca muayene şart

Kalp hastalığı tanısı ile takip altında olan hastalarda bebeklik periyodunda birinci süt dişleri çıkmaya başladığından itibaren denetimin ehemmiyetine dikkat çeken Nurgül Demir çocuk diş tabibi muayenesinin kesinlikle yapılması gerektiğini tabir etti. Dişlerin çürümeden korunabilmesi ve diş etlerinin sıhhatinin idame ettirilebilmesi için yanlışsız teknik ve eser seçimlerine de vurgu yapan Demir “Ebeveyn denetiminde diş fırçalama alışkanlıkları çocuğa kazandırılmalı ve beslenme alışkanlıkları çocuk hekimiyle birlikte düzenlenmelidir. Çocuğun çürük riski durumuna nazaran, gerekli durumlarda çocuk diş tabibi tarafından profesyonel flor uygulamaları üzere gözetici yahut durdurucu tedaviler planlanabilir. İlerlemiş çürüklerin varlığında ise, dolgu yahut diş çekimi üzere ileri seviye tedaviler yapılması gerekiyorsa; diş tedavileri, kesinlikle, çocuk kardiyoloğu ile planlanmalıdır.”

 

Erken teşhis büyük kıymet taşıyor

“Değinilmesi gereken bir başka değerli nokta da çocuklarda görülen ileri seviye kalp hastalıklarının kimilerinde, genel anestezi yüksek riskli bir tedavi seçeneğidir” diyen Nurgül Demir “Ağız hijyeni alışkanlıklarının bebeklik periyodundan itibaren ebeveyn denetiminde devamlılığının sağlanması, çocuk diş doktoru denetimlerinin aksatılmaması ve diş çürüklerinin erken devirde tedavi edilmesi doğuştan kalp hastalığı olan çocuklarda karşılaşılabilecek riskleri denetim altında tutabilmek için değerlidir. Böylelikle, çocukların, diş tabibi koltuğunda hudutlu mühlet gösterebildikleri ahengi kaybetmeden, süreç müddeti kısa tutulabilecek halde planlanan tedavi randevularıyla diş tedavileri tamamlanabilir.” diyerek dikkat edilmesi gereken öteki konuları ise şu formda sıraladı;

 

1-Beslenme alışkanlıkları doktor denetiminde düzenlenerek, çürük yapan besinlerden uzak durulmalıdır.

 

2-Bebeklik devrinde birinci süt dişlerinin çıkmasıyla birlikte birinci diş muayenesi yapılmalı ve nizamlı çocuk diş tabibi denetimleri aksatılmamalıdır. 

 

3-Diş fırçalama rutinleri kesinlikle ebeveyn denetiminde olmalı, hakikat yol ve eser seçimleri ile temizleme aktifliğinin azamî düzeyde olmasına itina gösterilmelidir.

 

4-Flor uygulamaları üzere kollayıcı diş hekimliği yaklaşımları çocuk diş doktorunun gerekli gördüğü durumlarda uygulanmaya başlanmalı, dişlerde çürük ve diş etlerinde enfeksiyon oluşumu engellenmelidir.

 

5-Gerekli durumlarda yapılması gereken diş tedavileri kesinlikle çocuk kardiyoloğu ile planlanmalıdır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.