DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21037351.84327%
İstanbul
°

SABAHA KALAN SÜRE

Kadınların önemsemesi gereken 7 ciddi sinyal !

Kadınların önemsemesi gereken 7 ciddi sinyal !

ABONE OL
16 Ocak 2024 11:48
Kadınların önemsemesi gereken 7 ciddi sinyal !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bayan hastalıklarında erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıyor. Fakat geç kalındığında tedavisi hayli güçleşen önemli hastalıkların belirtileri bayanlar tarafından ‘strestendir’ yahut ‘önemli bir sorun yoktur’ fikriyle göz gerisi edilebiliyor. Halbuki dikkate alınmayan adet düzensizliği, orta kanamalar ve sık idrara çıkma üzere belirtiler önemli hastalıkların habercisi olabiliyor.  Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Davet Arıoğlu Aydın, “Kadınların rastgele bir yakınmalarında doktorlarına başvurmaları çok kıymetlidir. Çünkü, erken teşhis ve tedavi sayesinde pek çok hastalık daha önemli sıhhat sorunlarına yol açmadan tedavi edilebilir. En kıymetlisi ise hiçbir yakınması olmasa bile bayanların 21 yaşından itibaren her yıl nizamlı jinekolojik muayenelerini ihmal etmemeleridir. Örneğin, smear testi sayesinde hücresel değişimler rahim ağzı kanserine dönüşmeden tedavi edilebilir. Ayrıyeten tekrar sistemli denetimlerini yaptıran bayanlar, genelde belirti vermeden ilerleyen yumurtalık kanserine karşı kıymetli avantajlar elde edebilirler” diyor.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Davet Arıoğlu Aydın, kadınların kesinlikle tabibe başvurmaları gereken 7 sinyali anlattı; kıymetli ihtarlarda bulundu.

Adet düzensizliği ve orta kanamalar

Adet düzensizliği asla ihmal edilmemesi gereken değerli belirtilerden. En sık çok gerilim yahut antrenman, süratli kilo alıp–verme, polikistik over sendromu (PCOS), tiroit yahut prolaktin hormonu sorunlarından kaynaklanıyor. Dr. Davet Arıoğlu Aydın, “Ayrıca çok ve ağır  miktarda görülen uzun müddetli adet kanamalarında kesinlikle jinekolojik kıymetlendirme yapılması gerektiğine işaret ederek, “Yoğun adet kanamaları endometrial polip, miyom, rahim duvarı kalınlaşması, rahim ağzı ve endometrium kanserinin kıymetli bir belirtisi olabilir” diye konuşuyor. 

Kasık ağrısı, karında şişlik

Kasık ağrısı; enfeksiyonlar, miyomlar, yumurtalık kistleri ve endometriozise işaret edebiliyor. Ağrıya vajinal akıntı eşlik ediyorsa pelvik enfeksiyonu açısından pahalandırmak kıymet taşıyor. Antibiyotik tedavisine karşın ateş, şiddetli karın ve bel ağrısı oluşursa; rahim, yumurtalık ile tubaların enfeksiyonu ve abse açısından ileri tetkik gerekebiliyor. Dr. Davet Arıoğlu Aydın, bayanlarda gelişen kasık ağrısına endometriozis hastalığının da neden olabileceğine dikat çekerek, “Endometriozis rahim içini kaplayan dokunun rahim dışında, endometrioma (çikolata kisti) ise endometriozisin yumurtalıklarda olmasıdır” diyor.   Kasık ağrısına adet gecikmesi eşlik ediyorsa altta yatan etkenin dış gebelik olabileceğini vurgulayan Dr. Davet Arıoğlu Aydın, “Eğer karın ağrısı ve karında şişlik belirtilerine  kilo kaybı da eşlik ediyorsa hasta yumurtalık kanseri açısından tetkik edilir. Yumurtalık kanseri genelde ileri evrede belirti verdiği için yıllık jinekolojik muayeneler, erken teşhis ve tedavide büyük ehemmiyet taşır” diyor. 

İlginizi Çekebilir;  Muğla Büyükşehir'in Desteklediği İpekböcekçiliği Üretiminde Yüzler Gülüyor

Genital siğiller

Genital bölgede kabarık ve ekseriyetle deri renginde  olan lezyonlar ‘genital siğil’ olabiliyor. Değişik görünümde, renkte ve çeşitli  yaygınlıkta görülen bu siğiller en sık Human Papilloma Virüsü’nden (HPV) kaynaklanıyor. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Davet Arıoğlu Aydın, siğillerin çoğunlukla şikayet oluşturmadıklarını ve nadiren kaşıntıya yol açabildiklerini belirterek, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Siğillerin yüzde 90’ından sorumlu olan HPV tip 6 ve 11 rahim ağzı kanseri açısından düşük risk kümesinde yer alır. Lakin öbür alt kümelerin da eşlik edebilmesi nedeniyle rahim ağzı kanseri tarama testlerinin kesinlikle yapılması gerekir” 

Cinsel alaka sonrasında kanama

Cinsel bağ sonrasında oluşan vajinal kanama; vajinal enfeksiyonlar, rahim ağzında oluşan polipler, çok daha kıymetlisi rahim ağzı kanseri lezyonlarına bağlı görülebiliyor. Rahim ağzı kanserine en sık yol açan etkenin çoklukla cinsel yolla bulaşan Human Papilloma Virüsü (HPV) olduğuna dikkat çeken Dr. Davet Arıoğlu Aydın, “Bu virüs cinsel bağ sonrasında vajinal kanamayla da kendini muhakkak edebilir, lakin hastalığın erken periyotlarında şikayet vermeyebilir. Bu nedenle jinekolojik muayene esnasında yapılan Smear – HPV testleri büyük değer taşır. Tarama testleri (Smear -HPV testleri)  ile kanser öncüsü lezyonlar tespit edilebilir. Erken teşhis ve yanlışsız tedaviyle rahim ağzı kanserinin gelişimi önlenebilir” bilgisini veriyor. 

Vajnal akıntı 

Fizyolojik vajinal akıntı kokusuz, şeffaf ve renksiz oluyor. Vajina florasında   birtakım faydalı mikroorganizmalar baskındır. Çeşitli sebeplerle flora istikrarının bozulması vajinal akıntıda değişikliklere  yol açabiliyor. Vajinal akıntı sarı ya da yeşil renkli ve berbat kokulu ise buna kasık yahut bel ağrısı ile kaşıntı şikayetleri eşlik ediyorsa, nedeni enfeksiyon olabiliyor. Gonore, klamidya, üroplazma yahut mikroplazma üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların varlığında eşlere antibiyotik tedavisi planlanıyor. 

İlginizi Çekebilir;  Çankaya'da Kadın Sporculardan Bayrak Teslimi

Menopoz devrinde kanama

Son adet tarihinden bir yıl sonra görülen vajinal kanamalarda kesinlikle tabibe başvurulmalı. Çünkü bu kanamalar; vajinal kuruluğa bağlı olarak vajinal atrofi kanamaları, endometrial hiperplaziler (rahim iç zarının kalınlaşması), rahim ağzı ya da endometrium kaynaklı polipler, miyomlar, dahası rahim ağzı ve endometrium kanserlerinin habercisi olabiliyor. Dr. Davet Arıoğlu Aydın, bu nedenle menopozda gelişen kanamaların kesinlikle önemsenmesi gerektiği ihtarında bulunarak, “Bu kanamalarda jinekolojik muayenenin yanı sıra rahim ağzı kanseri tarama testleri ve ultrasonografi formüllerine başvurulur. Rahim içi zarının kalın olduğu tespit edilirse, endometrial biyopsi seçenekleri değerlendirilmeli ve patoloji incelemesi yapılmalıdır” diyor. 

Sık idrara çıkma

Kadınlarda sık idrara çıkma sorunu çeşitli sıhhat durumlarından kaynaklanabiliyor. En yaygın sebepler ortasında idrar yolu enfeksiyonları, üriner inkontinans ve birtakım kronik durumlar yer alıyor. İdrar yolu enfeksiyonları, bakterilerin üriner sisteme girmesi ve enfeksiyona yol açmasıyla karakterizedir.  Bu durum, sık idrara çıkma, yanma hissi ve idrar yaparken acı üzere belirtilerle kendini gösterebiliyor. Üriner inkontinans ise idrar kesesinin denetiminin kısmen yahut büsbütün kaybedilmesi durumudur ve sık idrara çıkma, idrar kaçırma ile ani idrar muhtaçlığı üzere semptomlarla ortaya çıkıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.