Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kadıköy Belediyesi, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel yelken yarışları düzenledi

Kadıköy Belediyesi, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel yelken yarışları düzenledi

admin admin -
60 0
Türkiye’de birinci resmi yelken yarışlarının düzenlendiği Kadıköy’de Cumhuriyet Kupası Yelken Yarışları başladı

Kadıköy Belediyesi, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel yelken yarışları düzenledi

Kadıköy Belediyesi, Türkiye’de birinci resmi yelken yarışlarının yapıldığı Fenerbahçe Yarımadası’nda Kadıköy Cumhuriyet Kupası Yelken Yarışları düzenliyor. Cumhuriyet’in 100. Yıl kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen yarışlara ulusal ve olimpik sportmenler dahil olmak üzere yaklaşık 250 sportmen katılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ebedi başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün teşvikiyle 12 Ağustos 1932’de Türkiye’nin birinci resmi yelken yarışlarına mesken sahipliği yapan Kadıköy, Cumhuriyetimizin 100. yılında da çok özel bir aktifliğe konut sahipliği yapıyor. Kadıköy Belediyesi’nin Türkiye Yelken Federasyonu ile birlikte bu yıl birincisini düzenlediği Kadıköy Cumhuriyet Kupası Yelken Yarışları, 7 sınıf ve 14 kategoride gerçekleştiriliyor. Fenerbahçe Parkı Burnu’nda düzenlenen ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda sona erecek yarışlarda ulusal ve olimpik atletler dahil olmak üzere yaklaşık 250 sportmen yarışıyor. Yelkenciler, Kadıköy Cumhuriyet Kupası Yelken Yarışları’nın son günü olan 29 Ekim Pazar saat 09.30’da ise Kalamış koyu açıklarında resmigeçit merasimi gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Kadıköy Belediye Lideri Av. Şerdil Dara Odabaşı, startını verdiği Kadıköy Cumhuriyet Kupası Yelken Yarışları öncesinde yaptığı açıklamada, Kadıköy’de yelken sporunun yine canlandırılması için belediye olarak tüm takviyesi vermek istediklerini söyledi. Odabaşı, “Ülkemizde birinci kere resmi yelken yarışı Kadıköy’de, bu yarımadada düzenlenmişti. Bizim için ayrıyeten manası olan bir yarış. Hem birincisini gerçekleştiriyoruz hem de 100. yılda tekrar bu kupayı canlandırıyoruz. Bu yarımada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından yelken sporunun geliştirilmesi için kulüplere tahsis edilmiş bir yer. Bu açıdan da burası hayli manalı. Biz evvel bir küçük Kadıköy kupasıyla başlamak istedik. Evvel Kadıköy’deki kulüpleri etkinleştirip daha sonra bunu İstanbul çapında ve milletlerarası çapa ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Yelken atleti Lila Akçor da “Böyle bir aktiflikle cumhuriyetimizi kutlamak çok hoş. Rüzgarla bir arada Atatürk’ün ruhu bizimleymiş üzere hissettiriyor. Buradan bulunmaktan ötürü çok mutluyum” diye konuştu. Bir öteki atlet Osman Reşat Kozikoğlu ise “Cumhuriyetin 100. yılında bu türlü bir yarışın olması inanılmaz bedelli. Atatürk’ün işaret ettiği yerde olmak, bu yarışa katılmak çok manalı. Daima yarış yapıyoruz ancak Cumhuriyet’in 100. yılında düzenlen bu yarışlar hepsinden önemli” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  İlelebet Cumhuriyet!

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar