Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İZTAŞIT’ta beşinci durak Ödemiş

İZTAŞIT’ta beşinci durak Ödemiş

admin admin -
154 0

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, etraf ilçelerin toplu ulaşım ağına entegre edilmesi emeliyle birinci olarak Seferihisar’da hayata geçirdiği İZTAŞIT modeli, Kiraz, Menemen ve Yeni Foça’nın akabinde Ödemiş Kaymakçı’da Temmuz ayında hizmete başlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in, kentin her yerinde inançlı, konforlu ve ekonomik toplu taşıma hizmeti sunmak için 2019 yılında Seferihisar’da başlattığı İZTAŞIT projesi, Kiraz, Menemen, Yeni Foça’nın akabinde 1 Temmuz’dan itibaren Ödemiş Kaymakçı’da hayata geçirilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile S.S. Ödemiş Seyahat Motorlu Yolcu Taşıyıcılar Kooperatifi ortasında imzalanacak kontrat sonrasında, 5 sınır ve toplam 10 otobüs ile “B” tarifesi dahilinde faaliyet gösterecek.  İZTAŞIT otobüsleri, Kaymakçı, Ertuğrulköy, Köfündere, Çaylı, Kurucuova ve civar köylerinden “Ödemiş merkez” kontaklı çizgilerde hizmet verecek. Yeni otobüsler sayesinde Kaymakçı bölgesinde mevzuata uygun araçlar ile nakliyat yapılırken minibüslerin kuralsız dur-kalk yapmaları sona erecek,  yolcu ve trafik güvenliği artacak.

İzmirim Kart avantajları
Proje sayesinde Kaymakçı bölgesinde toplu ulaşımda nakit ödeme devri sona erecek ve İzmirim Kart’la seyahat edilecek. Bölgede yaşayan 60 ve 65 yaş kümesi yurttaşlar, engelliler, öğrenciler ve öğretmenler, fiyatsız ve indirimli kart kullananlar toplu ulaşım haklarından yararlanırken birebir vakitte aktarma sisteminden de faydalanabilecek.
 
ESHOT kontrollü hizmet
İZTAŞIT araçları, şoförleri ve kooperatif idaresi, ESHOT Genel Müdürlüğü kontrolünde olacak. ESHOT sürücülerine verilen tüm eğitimler İZTAŞIT şoförlerine de tertipli olarak verilecek. Ulaşım planlamaları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile ESHOT Genel Müdürlüğü Ulaşım Planlama Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak.
 
Esnaf kurumsallaşarak kalkınıyor
Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında minibüs esnafının kalkınmasına öncülük eden İZTAŞIT projesi, kişisel taşımacıların kurumsal çatı altında birleşmesini sağlıyor. İZTAŞIT projesinin devreye girdiği ilçelerde toplu ulaşım araçları da yenileniyor. Yolcu kapasitesi yüksek, donanımlı, etrafa hassas, engelli erişimine uygun, bisiklet aparatı bulunan yahut aparat takılabilen, araç içi kamera sistemleri ile denetlenen İZTAŞIT’lar toplu ulaşım hizmetinde kalite standartlarını artırıyor.

İlginizi Çekebilir;  Kemer Belediyesi Etnografya Evi'nde çalışmalar hızla sürüyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar