Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmirliler efes kültür yolu festival’inde buluşacak

İzmirliler efes kültür yolu festival’inde buluşacak

admin admin -
64 0

İZMİRLİLER EFES KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ’NDE BULUŞACAK
 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen dünyanın en kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri, Türkiye’nin kültürel bedellerini mimarlık, tarih, kültür ve sanat yoluyla zihinlere aktarmanın yanında kentlere marka etkinlikler de kazandırıyor, insanların kültür ve sanatın kozmik lisanında birleşmesine imkan tanıyor.

 

2023 yılı 5 Ağustos tarihinde Nevşehir Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali’yle başlayan şenlik maratonunda dokuz kent geride kaldı bile. Erzurum Palandöken Kültür Yolu Şenliği, Trabzon Sümela Kültür Yolu Şenliği, Çanakkale Troya Kültür Yolu Şenliği, Gaziantep GastroAntep Kültür Yolu Şenliği, Konya Mistik Kültür Yolu Şenliği, Ankara Başşehir Kültür Yolu Şenliği, İstanbul Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği, Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali’nin büyük bir coşkuyla ve iştirakle tamamlanmasının akabinde sıra hoş İzmir’de…

 

Türkiye Kültür Yolu Şenliklerinin 10. durağı olan Efes Kültür Yolu Şenliği, 28 Ekim-5 Kasım tarihlerinde İzmir’de halkla buluşacak.
 

 
FESTİVALİN KALBİ İZMİR KÜLTÜR SANAT FABRİKASI

Efes Kültür Yolu Festivali’nin ana üssü, Nisan ayında açılan İzmir Kültür Sanat Fabrikası olacak. 140 yıllık tarihi ile sanayi mirasının değerli öğelerinden biri olan İzmir Alsancak Monopol Fabrikası, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen aslına uygun onarım, renovasyon ve yine inşa çalışmalarının akabinde İzmir Kültür Sanat Fabrikası olarak yine hayat bulmuştu. 140 yıllık geçmişi olan fabrikanın 2000’li yıllardan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmesinden sonra kültür ve sanata üreten bir fabrika haline getirilmesi projesi bir yılda tamamlandı. 17 dönümlük bir arazi içinde 9 bin metrekarelik açık alan ve yeşil alanı olan, 20 bin metrekare kapalı alana sahip İzmir Kültür Sanat Fabrikası Efes Kültür Yolu Festivali’nin en özel aktifliklerine, açık hava konserlerine, söyleşilere ve stantlara konut sahipliği yapacak. 

 

GENÇ YETENEKLERDENAŞIK VEYSEL’E HÜRMET DURUŞU

Bu stantlardan biri de Aşık Veysel’in vefatının 50. yılı anısına düzenlenen Genç Sanat:9. Yeni Sanat Proje Müsabakası Sergisi… Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından görsel sanatlar alanında yetişen genç sanatkarları desteklemek gayesiyle başlatılan yarışın Aşık Veysel temalı standı sanatseverlerle buluşacak. Stantta, müsabaka sonucunda seçilen görüntü, fotoğraf, yerleştirme, yeni medya, grafik, fotoğraf, seramik, baskı, heykel ve karışık teknik üzere görsel sanatın tüm tabir biçimlerinde üretilmiş toplam 30 eser yer alacak. 

İlginizi Çekebilir;  Kırçuval: Dijital Dünyanın Parasız Çalışanlarıyız

 

İzmir Kültür Sanat Fabrikası Açık Hava Sahnesi’nde, 1920’lerden Günümüze Bayan Kıyafetleri Standı, Ali Congun, Okan Uğraşlar ve Large L Stand Up Şovlarının yanı sıra Nilgün Belgün’le Aşk ve Güldürü gösterisi de olacak. 

 

İZMİR’E ÇAĞDAŞ SANAT ÇIKARMASI: “UZAK/YAKIN”

Türkiye’deki aktüel sanat üretimini erişilebilir kılarak geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflerken, bir yandan da aktüel sanatın dijital arşivini tutmayı misyon edinen Kolekta, yeni stantlar dizisi ‘Uzak Yakın’ ile İzmir’de birinci sefer Efes Kültür Yolu Şenliği kapsamında sanatseverlerle buluşacak.  ‘Uzak Yakın Sergileri’,  çağdaş sanat alanında üretim yapan sanatkarların erişilebilirliğini ve etkileşimini güçlendirmek için İstanbul dışına taşan sanat platformlarına bir yenisi olarak ekleniyor.Uzak Yakın Stantları Vol.I İzmir, çağdaş sanat alanında üretim yapan 100’e yakın sanatkarın yapıtlarından oluşan bir seçkiyle İzmir’de sanatseverlerle buluşacak. Uzak Yakın Vol.I İzmir, 28 Ekim-28 Kasım 2023 tarihleri ortasında ‘İzmir Fotoğraf ve Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi’ ile ‘İzmir Fotoğraf ve Heykel Müzesi Sanat ve Tarih Galerisi’ olmak üzere 2 yerde ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

GASTRONOMİ ŞÖLENİ YAŞANACAK 

Dünyaca ünlü restoran kıymetlendirme sistemi Michelin tarafından 2023 yılında İstanbul ve Bodrum ile birlikte Türkiye rehberine dahil edilen İzmir’in, gastronomik zenginlikleri de şenlikte ele alınacak. Kültür Park İzmir Gastronomi Alanı’nda, 29 Ekim’in İzinde Büyük İzmir Kültür Sofrası, İzmir’in Sofralarında Çiçekler Açar, Saraylardan İzmir’e/Bir Tatlı Şerbet Sunumu, Latife Hanım’ın Mutfağı’ndan Gazi Mustafa Kemal’in Damağına İzmir Sofrası, Üniversiteliler Ortası Yemek Yarışması/ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Sevdiği Yemekler, Lokal Yemek Yarışması/ Nine Bana Öğretsene, Bir Ağız Tadı Hiyakesi; Şambali, Deniz’den Ne Çıkarsa, Sefarad Lezzetlerinin İzmir’e Armağanı; Boyoz, Bağırsak Taze Kokoreç, Bağırmasak Yeme De Geç aktiflikleri olacak. Şenlik kapsamında düzenlenecek Ege’nin İnci Tanesi İzmir Gastronomisi paneli Bilge Keykubat, Ahmet Güzelyağdoken, Nedim Atilla, Berrin Rasuli iştirakiyle gerçekleşecek. 

 

İZMİR’DEKİ KÜLTÜR KURUMLARI ŞENLİK ÇATISI ALTINDA 

İzmir’deki Arkas Sanat, Folkart Galeri üzere kültür kurumları da şenlik kapsamına girerek, bir manada şenlik boyunca tek çatı altında toplandı. Cumhuriyet devrimleriyle eğitim almış, sanat çalışmalarını bu ihtilallerin ışığıyla şekillendirilmiş birinci nesil olarak tarihi bir ehemmiyete sahip olan iki bedelli sanatkarın; Nejad İhtilal ve Mübin Orhon’un, yapıtlarından oluşan “İki İmge Yolcusu/Nejad İhtilal, Mübin Orhon Sergisi” şenlik boyunca ve sonrasında 18 Şubat’a kadar Arkas Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in üstlendiği stant, bu iki sanatkarın olgunluk periyodu yapıtlarını birinci sefer eş vakitli bir süreçte inceliyor.

İlginizi Çekebilir;  Prof. Dr. Havva Kök Arslan: "Batı medyası, Erdoğan'ın iktidarının sona ermesi gerektiği algısını besledi"

 

ATATÜRK’ÜN YAYIMLANMAMIŞ 150 FOTOĞRAFI 

Folkart Galeri’de sergilenecek “Karanlıkta Akan Akan Bir Yıldız Mustafa Kemal Atatürk Sergisi” şenliğin en özel rotalarından biri. Stant, Efes Kültür Yolu Şenliği ile başlayacak, şenlik müddetince ve sonrasında Nisan 2024’e kadar ziyaret edilebilecek.   

 

Nâzım Hikmet’in Kuvâyi Ulusala Destanı’ndaki unutulmayan bir dizesinden ilham alınan ve hazırlanışı yedi yıl süren; Proje Direktörlüğü’nü Folkart Gallery Genel Koordinatörü Fahri Özdemir’in yaptığı sergi Cumhuriyetimizin 100. Yılı’na bir hürmet duruşu niteliği taşıyor. 

 

Sergide, Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’de birinci kere kamuoyu ile paylaşılan 150 adet yayımlanmamış fotoğrafıyla birlikte, Atatürk’ün kullandığı, bilinmeyen birçok nesne de bulunuyor. Bu nesneler ortasında Atatürk’ün sigara katmanları, bastonu, kravatı üzere örnekler yer alıyor. Atatürk’ün kimi bireylere imzaladığı fotoğraflarla birlikte yerli ve yabancı fotoğrafçıların çektiği fotoğraflar, standın dikkat cazip kısmını oluşturuyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün özel yazışmalarının yepyenileri, el yazması mektupları, madalyalar, en kritik anlardaki telgrafları standın bir öteki dikkat cazip ögeleri ortasında. Stantta, Atatürk’ün kendi el yazmaları, annesi Zübeyde Hanım’ın mektubu, Atatürk ile ilgili devir afişleri, evraklar ve birçok dönemsel gazete ve mecmua örnekleri, yüz yıl evvel kullanılan Cumhuriyet ve Atatürk için üretilmiş çok özel nesneler yer alıyor.

 

 

 

TÜRKİYE KÜLTÜR YOLU ŞENLİKLERİ KLASİKLERİ 

Kültür Yolu Festivalleri’nin vazgeçilmezi Refik Anadol’un “Rönesans Hayalleri Dijital Sergisi” Tarihi Alsancak Tren Garı eski gişelerde, “Bir Hayalin İnşası Dijital Sergisi” Cumhuriyet Meydanı’nda, “Eksizden Piksele Dijital Sergisi” İzmir İktisat Kongre Merkezi fuayede ziyaretçilerle buluşacak. “Garip Ay ile Ebru Mapping Performansı” her akşam İzmir Atatürk Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor olacak. 

 

İKİ DEV KURUM 100. YIL İÇİN BİR ORTAYA GELİYOR 

Festivalin birinci gecesi olan 28 Ekim’de, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak için İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Korosu özel bir konserle sanatseverlerle buluşacak. Bu özel konserde, Şef Tolga Taviş idaresindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve Koro Şefi Ahmet Kahyaoğlu tarafından geceye hazırlanan İzmir Devlet Opera ve Balesi Korosu; Türkiye Cumhuriyeti’nin yüksek sanat alanındaki yüz yıllık mirasını hatırlatmak amacıyla Bornova Kültür ve Sanat Merkezi Necdet Aydın Sahnesi’nde izleyicilereçok özel bir program sunacak.
 

İlginizi Çekebilir;  Sömestr Tatili İnegöl Belediyesi İle Güzel

3 Kasım’da, Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından “Kamelyalı Kadın” balesi, 4 Kasım’da, Şef Hasan Niyazi Tipe idaresindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, “Ege Senfonisi” konseri, 5 Kasım’da ise, Türk halk müziğinin sevilen solistleri Nilgün Kızılcı ve İsmail Altunsaray ile Şef Eray İnal idaresinde “Senfoni ile Neşet Ertaş Türküleri”, Efes Kültür Yolu Şenliği kapsamında izleyici ile buluşacak. 

 

TÜRKAN ŞORAY VE EDİZ HUN’LA BULUŞMA 

Efes Kültür Yolu Şenliği söyleşileriyle de halkla buluşacak. Sinemanın usta iki ismi Türkan Şoray-Ediz Hun söyleşisi Efes Kültür Yol Festivali’nin özel buluşmalarından biri olacak. Fotoğraftan tarihe, tiyatrodan arkeolojiye geniş bir çerçevede gerçekleşecek söyleşiler şenlik boyunca çeşitli yerlerde sürecek. 

 

SAHNEDE USTA İSİMLER VE EFSANELERLE SOHBET 

Usta oyuncu Ali Poyrazoğlu “İmdat Türküsü” oyunuyla Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahnede olacak. Bornova Kültür Sanat Merkezi, “Martı”, “Vişne Bahçesi”, “Hey Gidi Günler”, “Abur Cubur Show Doğan&Onur”, “Usta 2. Abdülhamid Han” oyunlarına da konut sahipliği yapacak. İzmir Devlet Tiyatroları Konak Sahnesi’nde ise “Annemin Son Çılgınlıkları”, “Siyahlı Kadın”, “Annapurna”, “Bir Düş Gibi” oyunları sahnelenecek.  

 Hisar Camii’nde ise Fatih Çıtlak Hoca ve Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu’nun aktiflikleri olacak. 

Türkiye Kültür Yolu Şenliklerinin olmazsa olmazı çocuk aktiflikleri de Efes Kültür Yolu’nda yer alacak. İzmir Kültür Sanat Fabrikası, Turgut Pura Vakfı Atölyesi, Gündoğdu Meydanı çocuklar için hazırlanan atölye, müsabaka ve tiyatro oyunlarıyla renklenecek. 

 

Etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgiye “ https://efes.kulturyolufestivalleri.com”   adresinden ulaşılabilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar