DOLAR 32,3280 0.04%
EURO 35,1720 0.66%
ALTIN 2.400,10-0,61
BITCOIN 21798340.07263%
İstanbul
27°

AÇIK

13:09

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Foça’ya Dev Yatırım
  • Haberm
  • Gündem
  • İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Foça’ya Dev Yatırım

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Foça’ya Dev Yatırım

ABONE OL
15 Eylül 2023 01:24
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Foça’ya Dev Yatırım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 140 milyon liralık yatırımla Foça’da yüz elli bin şahsa içme suyu sağlayacak Musabey İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni hizmete aldı. Merasimde İZSU Genel Müdürlüğü’nün yatırımlarına değinen Soyer, “Toprağın altında ördüğümüz kanalizasyon ve içme suyu şebekesi İzmir’den Ankara’ya üç defa gidip gelecek kadar uzun bir ağ. Belediyecilik vitrin projeleriyle halkımızın gözünü boyamak olamaz. Şayet kentimizin önceliği, kaynaklarımızın toprağın altına gömülmesi gerektiği manasına geliyorsa bunu gözümüzü kırpmadan yaparız. İzmir’in günümüze kadar bekletilmiş tüm altyapı problemlerini teker teker çözeceğiz” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in Nisan ayında “Cumhuriyetimizin 100. Yılında İZSU’dan 100 Proje” başlığıyla duyurduğu yatırımlardan biri daha tamamlandı. Foça’da 140 milyon liralık yatırımla tamamlanan Musabey İçme Suyu Arıtma Tesisi merasimle hizmete alındı. 150 bin şahsa içme suyu sağlayacak, yıllık 11 milyon metreküp arıtma kapasitesine sahip tesisin açılış merasimine İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Foça Belediye Lideri Fatih Gürbüz, Karaburun Belediye Lideri İlkay Girgin Erdoğan, Balçova Belediye Lideri Fatma Çalkaya, Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarı İbrahim Dereli, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve yurttaşlar katıldı. 51 bin metrekare alana sahip tesiste ayrıyeten 4 daireden oluşan bir lojman da misyon yapacak işçinin hizmetine sunuldu. 

“Yurttaşlarımızın talepleri kılavuzumuz oldu”
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 29 Ekim’de Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girileceğini, Cumhuriyete layık olmak için farklı alanlarda çok kıymetli adımlar attıklarını ve atmaya da devam edeceklerini söyledi. Yurttaşların sağlıklı içme suyu gereksinimini uzun yıllar için teminat altına aldıklarını ve bu tesisin İzmir’e miras kalacağını lisana getiren Lider Tunç Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediye Lideri olarak dört yıldır vazifemin başındayım. Bu süreçte vatandaşların taleplerine hiçbir vakit kulağımızı tıkamadık. Gelen talepleri her vakit kılavuz edindik” dedi.  

“Belediyecilik vitrin projelerle halkın gözünü boyamakla olmaz”
Göreve geldiğinde yurttaşlardan altyapı sıkıntılarının çözülmesine yönelik önemli talepler olduğunu açıklayan Lider Tunç Soyer, “Biz bu sıkıntıları detaylı bir biçimde mercek altına aldık ve tüm eksiklikleri gidermek için altyapı yatırımlarımıza birinci önceliği verdik. Bu kararlılıkla tüm İzmirlilerin inançlı hayat hakkı için son dört yılda İzmir’in gelmiş geçmiş en büyük altyapı seferberliğini başlattık. Zira bizim için belediyecilik vitrin projeleriyle halkımızın gözünü boyamak olamaz. Şayet kentimizin önceliği, kaynaklarımızın toprağın altına gömülmesi gerektiği manasına geliyorsa bunu gözümüzü kırpmadan yaparız. İzmir’in günümüze kadar bekletilmiş tüm altyapı sıkıntılarını teker teker çözeceğiz” diye konuştu. 

“Yerin altında jenerasyonlar uzunluğu hizmet verecek hayat dayanak sistemi kuruyoruz”
Altyapı seferberliği kapsamında yalnızca İZSU’nun yaptığı altyapı yatırımlarının bedelinin 16 milyar liraya ulaştığına dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Her biri kritik ehemmiyete sahip altyapı projelerimizle İzmirliler için yerin altında kuşaklar uzunluğu hizmet verecek bir hayat takviye sistemi kuruyoruz. Son dört yılda Körfez’e açılan 260 kilometrelik yağmur suyu sınırını tamamladık. 2023’te ise yaklaşık 7 milyar liralık dev bir yatırımla 230 kilometre yağmur suyu sınırı daha yapıyoruz. Tüm bu çalışmaları, körfezimiz dışarıdan seyredilen bir görünümden ibaret olmasın, tekrar yüzülebilen bir hayat kaynağı olsun diye yapıyoruz. Şiddetli yağışlarda taşkın olayları yaşanmasın, vatandaşlarımızın can güvenliği korunsun diye yapıyoruz” tabirlerini kullandı. 

İZSU’nun yatırımlarını anlattı
İzmir’in eşsiz tabiatını korumak için kentin dört bir yanında son teknolojiyle donatılmış atık su arıtma tesisleri inşa ettiklerine dikkat çeken Soyer, şunları söyledi: 
“2019 yılından bu yana 3 atık su ve 4 paket atık su arıtma tesisini hizmete aldık. Şu anda faaliyette olan 2 büyük arıtma tesisimizin de kapasitesini artırıyoruz. Bu hizmetlerimizin toplam yatırım meblağı 460 milyon lira. 4 milyar 900 milyon lira harcayarak kentimizin altyapı ağına bin 200 kilometrelik kanalizasyon şebekesi daha kazandırdık. İzmir’in her bir noktasına kesintisiz ve sağlıklı içme suyu hizmeti sağlama maksadımız doğrultusunda, son dört yılda 4 milyar liralık yatırımla 2 bin 500 kilometre içme suyu şebekesi inşa ettik.”

“Tüm İzmirlilere inançlı kent kelamımız var”
Toprağın altına ördükleri kanalizasyon ve içme suyu şebekesinin İzmir’den Ankara’ya üç defa gidip gelecek kadar uzun bir ağ olduğuna dikkat çeken Soyer, “Biliyorum ki ‘Dört yıl geçti, gözle görülür bir hizmet yok’ diyenlere tüm bunları anlatmak çok güç. Ama biz bu yoldan dönecek değiliz. Kaynaklarımızı İzmir’in gerçek gereksinimlerine, yani altyapı hizmetlerine harcadık ve harcamaya devam edeceğiz. Zira bizim tüm İzmirlilere inançlı kent kelamımız var” diye konuştu.     

Başkan Soyer’e teşekkür
Foça Belediye Lideri Fatih Gürbüz ise alt ve üst yapı ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nden büyük dayanak aldıklarını tabir ederek, “ Bir şeyler yapılırken çok güç kurallar altında yapılıyor. Bugün artan maliyetlerle birlikte Foça’ya yapılan yatırım 605 milyon lira. Foça’nın konutlarına su yüzde 60 kayıpla geliyordu. 35 yıllık borularla geliyordu. Sular kesiliyordu. Yazın artan nüfusla birlikte beşerler duş almakta zorlanıyordu. Liderimiz Tunç Soyer’e gittik, durumu anlattık. Çabucak ilgilendi. Artık ilçede su sorunu yok. 47 kilometrelik bir sınır çekildi. 17 kilometresi elle kazıldı. İnanılmaz bir emek verildi. Üzerine pırıl pırıl yollar döşendi. Foça’da yaşayan vatandaşlar olarak Büyükşehir Belediye Liderimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Emeklerine sıhhat. Ayaklarına taş değmesin” dedi. 
Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarı İbrahim Dereli çalışmalarından ötürü İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’e teşekkür ederek, “Alt yapı çalışmalarından ve yatırımlardan ötürü hepimizin hayatı kolaylaştı” dedi.  
Törenin akabinde Lider Soyer, “İzmir’in suyu musluktan içilir” sloganıyla musluktan su içti, akabinde tesisi inceledi. 

İlçede yapılan ve devam eden çalışmalar
2019 yılından bu yana İZSU Genel Müdürlüğü Foça’ya 240 milyon liralık yatırım yaptı. Gerenköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hizmete alındı. Günde 2 bin 600 metreküp evsel atık suyu arıtan tesis, bölgedeki 16 bin bireye hizmet veriyor. Foça’da eskiyen ve kaçaklara neden olan tüm iletim sınırları ile su şebekeleri yenilenerek arızaların ve su kayıp kaçaklarının önüne geçildi. Yaklaşık 100 kilometreyi bulan imalat çalışmaları sayesinde Foça’da 2050 yılına kadar içme suyu sorunu yaşanmayacağı öngörülüyor. 

12 kilometrelik yeni içme suyu sınırı inşa ediliyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Bağarası’nın uzun yıllar devam eden kanalizasyon sorununu 170 milyon liralık yatırımla tahlile kavuşturdu. Büyükşehir, bölgeye hizmet verecek 30 kilometrelik atık su ve 5 kilometrelik yağmursuyu çizgisi projesi ile tüm evsel atık sularını Gerenköy Atıksu Arıtma Tesisi’ne iletmeyi hedefliyor. Yeniden Foça’nın Mustafa Kemal Atatürk Mahallesinde de 25 milyon lira yatırım bedeliyle 7,5 kilometrelik yeni atık su sınırı imal edilecek. Musabey İçme Suyu Arıtma Tesisi’nden Yenifoça mahallesine sağlıklı su ulaştırabilmek için 12 kilometrelik yeni içme suyu sınırı, 53 milyon liralık yatırımla inşa ediliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.