DOLAR 32,1817 -0.21%
EURO 34,9901 0.03%
ALTIN 2.432,200,58
BITCOIN 22598012.11747%
İstanbul
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer Bölgeler Meclisi Başkanlığı’na aday
  • Haberm
  • Gündem
  • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer Bölgeler Meclisi Başkanlığı’na aday

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer Bölgeler Meclisi Başkanlığı’na aday

ABONE OL
24 Ekim 2023 14:24
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer Bölgeler Meclisi Başkanlığı’na aday
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Soyer Bölgeler Meclisi Başkanlığı’na aday

Avrupa Konseyi’nde İzmirli Lider heyecanı

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Avrupa Kurulu bünyesindeki Mahallî ve Bölgesel İdareler Kongresi’nin idaresindeki en kıymetli 3 makamdan biri olan Bölgeler Meclisi Başkanlığı için aday gösterildi. Avrupa Kurulu Lokal ve Bölgesel İdareler Kongresi’nin Genel Şura toplantısına katılmak üzere Fransa’nın Strazburg kentine giden Soyer, “Tüm Avrupa’da daha adil ve demokratik lokal idareler tesis etmek için; günümüz dünyasında hudutları tanımayan iklim krizi, sıhhat, göç, öteki topluluklara duyulan ön yargılarla gayrette iş birliğine öncülük etmek ismine Bölgeler Meclisi Başkanlığı’na adayım” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer Avrupa Konseyi’nin, Bakanlar Komitesi, Parlamenter Meclisi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile birlikte temel organları ortasında yer alan olan Mahallî ve Bölgesel İdareler Kongresi’nin (YBYK) Bölgeler Meclisi Başkanlığı’na aday oldu.

Adaylığını Avrupa Kurulu Lokal ve Bölgesel İdareler Kongresi’nin Genel Şura toplantılarına katılmak üzere gittiği Fransa’nın Strazburg kentinde açıklayan Soyer’in, bu değerli vazifeye seçilmesi halinde Kongre’nin 3’lü idaresine uzun müddet sonra Türkiye’den birinci defa iştirak sağlanmış olacak. Birebir vakitte Türkiye’den yeniden birinci sefer bir Sol Küme üyesi belediye lideri bu vazifeye seçilme fırsatı elde edecek.

“Daha adil ve demokratik lokal idareler için adayım”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer Strazburg’da yaptığı açıklamada “Tüm Avrupa’da daha adil ve demokratik lokal idareler tesis etmek için; iklim krizi, sıhhat, göç, öteki topluluklara duyulan ön yargılar ile gayrette iş birliğine öncülük etmek ismine Bölgeler Meclisi Başkanlığı’na adayım. Bu adaylığım İzmir’in demokratik ilerlemesinin ve milletlerarası tanınırlığının bir sonucu. Yalnızca İzmir’i değil, birebir vakitte Avrupa ve Türkiye’deki bölgelerin demokratik çıkarlarını temsil etmek için bu seyahate sizin desteğinizle çıkıyorum.” dedi.

Avrupa’nın en kıymetli siyasi makamlarından biri

İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde, Avrupa Kurulu, Avrupa’daki birinci hükümetler ortası tertip olarak kuruldu. 5 Mayıs 1949 tarihinde yaşama geçirilen bu tertip, Avrupa devletlerini barış, demokrasi ve insan hakları etrafında bir ortaya getirmeyi amaçlıyor.   Günümüzde, Avrupa Kurulu 46 üye ülkenin 830 milyon vatandaşının ayrımcılığa karşı uğraş, demokrasi, hukukun üstünlüğü, kültürel çeşitliliğin savunulması, cinsiyet eşitliği üzere temel insan haklarını koruyor. Mahallî ve Bölgesel İdareler Kongresi (YBYK), Avrupa Kurulu’nun siyasi organları ortasında yer alıyor. Mahallî yahut bölgesel bir yönetimde, seçim ile misyona gelmiş temsilcilerden oluşan Kongre, 46 üye devlete bağlı 130 binden fazla lokal ve bölgesel idareyi temsil eden 612 üyeden oluşuyor.

Yerel ve Bölgesel İdareler Kongresi’nin karar alma süreçleri Lokal İdareler Meclisi ve Bölgeler Meclisi olmak üzere iki farklı meclis içerisinde yürüyor. Türkiye’den büyükşehir belediyeleri, meclisleri ve vilayet özel yönetimler Bölgeler Meclisi’nde temsil ediliyor. İlçeler ve beldelerin ise Kongre’nin Mahallî İdareler Meclisi’nde temsil hakkı bulunuyor. Kongre Lideri ve bu her iki meclisin liderleri Lokal ve Bölgesel İdareler Kongresi’nin idaresindeki en kıymetli 3 aktör ortasında yer alıyor. Bu 3 lider Kongre’nin karar alma ve idare süreçlerinde ortak sorumluluğa sahip bulunuyor. Bölgesel ve kentsel gelişmeyi temsil etmek ve savunmak ismine Avrupa siyasi diyaloğunda çok kıymetli bir misyonu olan Kongre Bölgeler Meclisi Başkanlığı savaşlar, iklim krizi, salgınlar, aşırılık, toplumsal adaletsizlik ve tüm dünyada demokratik bedellerin gerilemesi üzere yalnızca bölgesel olmayan lakin kentleri ve mahallî idareleri de derinden etkileyen global krizler karşısında sıkıntıların tahlili ismine kıymet taşıyan bir siyasi diyalog platformu olarak vazife yapıyor.

Avrupa Kurulu Palais de l’Europe binasında kıymetli toplantılara katıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Avrupa Kurulu Mahallî ve Bölgesel İdareler Kongresi (YBYK) 45. Genel Konsey toplantıları nedeniyle bulunduğu Strazburg’ta birinci gün görüşmeleri kapsamında Bölgeler Meclisi ve Kongre Encümen toplantılarına katıldı. Soyer YBYK Sosyalist Grubu’nun ortak kararıyla Avrupa Kurulu Kongresi Bölgeler Meclisi Başkanlığına aday gösterildi.

Başkan Tunç Soyer, Avrupa Kurulu Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Nurdan Bayraktar Golder’i makamında ziyaret ederek adaylığıyla ilgili bilgi verdi. Büyükelçi Nurdan Bayraktar Golder ise  “Türkiye’den bir Belediye Başkanı’nın Avrupa Kurulu kurumsal yapısı içinde çok değerli bir misyonu devralacak olması bizim için büyük bir memnunluk ve gurur” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.