DOLAR 32,2933 -0.05%
EURO 35,1588 0.56%
ALTIN 2.406,40-0,35
BITCOIN 21859090.09729%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İSO ve SAHA İstanbul İş Birliğiyle 5. Savunma Sanayi Buluşmaları Gerçekleştirildi
  • Haberm
  • Gündem
  • İSO ve SAHA İstanbul İş Birliğiyle 5. Savunma Sanayi Buluşmaları Gerçekleştirildi

İSO ve SAHA İstanbul İş Birliğiyle 5. Savunma Sanayi Buluşmaları Gerçekleştirildi

ABONE OL
17 Ekim 2023 22:12
İSO ve SAHA İstanbul İş Birliğiyle 5. Savunma Sanayi Buluşmaları Gerçekleştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin savunma sanayi alanında önemli bir dönüşüm içinde olduğunu söz eden İstanbul Sanayi Odası (İSO) Lideri Erdal Bahçıvan, İSO ve Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul iş birliğinde gerçekleştirilen ‘Savunma Sanayii Buluşmaları’nda konuştu. Erdal Bahçıvan, bu yıl beşinci düzenlenen Savunma Sanayi Buluşmaları ile Silahlı Kuvvetlerimiz ve ülkemizin inançlı yarınları için çok değerli sonuçlar elde edildiğini söyledi. Bahçıvan “Biliyoruz ki savunma endüstrimiz geliştikçe yarınlarımıza inançla bakacağız. Kendi motorunu, ulusal tankını, savaş gemisini, taarruz helikopterini, insansız hava araçlarını, füzesini ve piyade tüfeğini üretmeyi başaran Türkiye hepimizin gururudur.” dedi. 

 

Toplantıda açılış konuşması yapan SAHA İstanbul İdare Şurası Lideri Haluk Bayraktar, son 20 yıldaki savunma sanayi gelişimi için ‘Türkiye Yüzyılının Yükselen Yıldızı’ tarifini yaptı. Konuşmasında Gazze’de yaşanmakta olan gelişmelere de değinen Bayraktar, “Bugün Gazze’de 2 milyondan fazla günahsız sivil, bayan ve çocuk İsrail’in adeta soykırıma çevirdiği akınlarla karşı karşıya. Tüm dünya ülkeleri acil olarak bir ortaya gelerek insanlık tarihinin en karanlık devirlerinden birinin bitmesi için uğraş göstermeli. Yoksa masumiyetini yitiren bu coğrafya da barışı tekrar tesis etmenin imkânı kalmayacak.” dedi. 

 

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Haluk Görgün: “Sanayi olmadan ekonomik güçten bahsetmemizin mümkün olmadığı üzere, savunma sanayi olmadan da ekonomik ve siyasi bağımsızlıktan bahsetmek mümkün değil. Savunma sanayi, bütünsel olarak endüstrileşmenin ve kalkınmanın kıymetli bir kesimidir.” 

 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul iş birliğinde gerçekleştirilen ‘Savunma Sanayii Buluşmaları’nın 5’incisi bugün gerçekleştirildi. İSO İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan ve SAHA İstanbul İdare Konseyi Lideri Haluk Bayraktar’ın konut sahipliğinde düzenlenen tertibe T.C. İstanbul Valisi Davut Gül ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Lideri Prof. Dr. Haluk Görgün katıldı. Türkiye iktisadına katkı sunan en değerli bölümlerden biri haline gelen savunma endüstrinin önde gelen temsilcilerinin yer aldığı aktiflikte, ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında Savunma Sanayiimizin Dünyadaki Yeri’ başlıklı bir de panel düzenlendi. T.C. MSB Bakan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi moderatörlüğündeki panelde, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, BMC İcra Heyeti Lideri Prof. Dr. Murat Yalçıntaş, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ve SSB Lider Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Kaya konuşmacı olarak yer aldı.

 

Türkiye’de savunma endüstrinde yerlilik oranının yükseltilmesi, teknoloji odaklı üretimin ve yüksek teknolojili ihracatın hissesinin artırılması maksadıyla düzenlenen ‘5’inci Savunma Sanayii Buluşması’na, kesimde faaliyet gösteren 600 firmadan 1100 kişi katıldı. Savunma Endüstrinin en kıymetli 17 ana yüklenicisi ile planlanmış 1260 teğe bir görüşme (B2B) yapıldı. İSO ve SAHA İstanbul iş birliğinde gerçekleştirilen Savunma Sanayi Buluşmaları bu çerçevede Türkiye’de yapılan en büyük aktiflik oldu.  

 

HEDEF SAVUNMA SANAYİİNDE TAM BAĞIMSIZLIK 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Lideri Prof. Dr. Haluk Görgün, “Sanayi olmadan ekonomik güçten bahsetmemizin mümkün olmadığı üzere, savunma sanayi olmadan da ekonomik ve siyasi bağımsızlıktan bahsetmek mümkün değil. Savunma sanayi, bütünsel olarak endüstrileşmenin ve kalkınmanın kıymetli bir modülüdür.” dedi. Görgün şöyle devam etti: “Bugün hamdolsun savunma eser ve hizmetlerimiz, hem güvenlik güçlerimize hem de farklı coğrafyalardaki dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerine muvaffakiyetle teslim edilmektedir. Her platformda tabir ettiğimiz üzere bizim en büyük amacımız, savunma sanayiinde tam bağımsız Türkiye olabilmektir. Geniş ekosistemimiz ile birlikte bu gayeye ulaşmak için çalışmalarımızı durmaksızın sürdürüyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde, ülkemizin dünyada savunma sanayii alanında en gelişmiş 10 ülke ortasına girme maksadına her geçen gün yaklaşmaktayız. Global güç istikrarının kıymetli ögelerinden biri olan Türkiye, her vakit barış ve iş birliğinden yanadır. Başkanlık olarak, Türk savunma sanayiinin son 20 senede kazandığı yetenek ve bilgi birikimini dost ve müttefik ülkelerle iş birliğini geliştirerek ilerletmeyi amaçlıyoruz.”

 

İSO 500 LİSTESİNDE 19 FİRMA YER ALDI 

Savunma Sanayi Buluşmaları’nın açılışında konuşan İSO Lideri Erdal Bahçıvan, bu yıl beşincisi düzenlenen Savunma Sanayi Buluşmaları ile Silahlı Kuvvetlerimiz ve ülkemizin inançlı yarınları için çok değerli sonuçlar elde edildiğini söyleyerek “Biliyoruz ki savunma sanayiimiz geliştikçe yarınlarımıza inançla bakacağız. Kendi motorunu, ulusal tankını, savaş gemisini, taarruz helikopterini, insansız hava araçlarını, füzesini ve piyade tüfeğini üretmeyi başaran Türkiye hepimizin gururudur.” dedi.

 

Bu yıl Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon alanlarında ülkemizin lokomotif kesimlerinden biri olan savunma endüstrisiyle ilgili klâsik bir aktifliğe dönüşen ‘Savunma Sanayii Buluşmaları’nın beşincisinin gerçekleştirildiğini tabir eden Erdal Bahçıvan, “Bu yılki etkinliğimizi Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlarken yapıyor olmamızı ayrıyeten çok manalı ve değerli buluyorum. Türkiye savunma endüstrinde önemli bir dönüşüm yaşıyor. Ülkemizin savunma sanayi alanında son yıllarda sergilemekte olduğu muvaffakiyet grafiği hepimizi gururlandırıyor.” dedi. Ar-Ge ve teknoloji alanında global alanda gelişmelerin taraf verdiği ve katkı sağladığı dallarda savunma endüstrinin başı çektiğini lisana getiren Erdal Bahçıvan, “Bugün Türk savunma sanayi; yüklenicileri, üniversiteleri, araştırma kurumları, geliştirdiği yerli ve ulusal teknolojik eserleri ve ihracatıyla ülkemizin en değerli dallarından biri pozisyonunda. Bu muvaffakiyetler savunma sanayi ile sonlu kalmamalıdır. Bundan 15 yıl evvel yüzde 80 oranında dışa bağımlı olan savunma sanayi kesimimiz bugün; KOBİ ve yüklenici firmalarımızın, araştırma kuruluşlarımızın, üniversitelerimizin ortak akıl ve vizyonu ile adeta bir ‘Ortak üretim seferberliği’ hissiyatı ile çalışıyor. 2022 yılı itibariyle savunma sanayi ve havacılık kesimi ciromuzun 12 milyar doları aşmış olması, daldaki istihdamın her geçen yıl artarak 81 bini aşması memnunluk verici. Başka yandan savunma sanayi dalındaki ihracatımızın her yıl değerli oranda artmasını da gururla takip ediyoruz. Kesimde 2023’ün birinci 9 ayında 3,8 milyar dolar ihracat gerçekleşti. İSO 500 listemizde, 2000 yılında savunma sanayi dalından 6 firma yer alırken 2022 yılı çalışmamızda savunma sanayi ekosisteminde faaliyet gösteren 19 firmamızın yer alması da dalın başarılı gelişimini ortaya koymaktadır. 2023 yılında dört savunma sanayi şirketimizin, dünyanın birinci 100 firması ortasında yer alması bizler için büyük bir gurur kaynağı oldu.” diye konuştu.  

 

İSTANBULLU ENDÜSTRİCİLER OLARAK HAZIRIZ

Son periyotta savunma endüstrinde değerli milletlerarası antlaşmaların haberlerini almaktan memnuniyet duyduklarının altını çizen Erdal Bahçıvan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Geçen hafta Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük savunma ve havacılık şirketleri kümesi EDGE ile SAHA İstanbul ortasında imzalanan kontratın, teknoloji geliştirme noktasında büyük bir kaldıraç ve yalnızca savunma sanayi dalındaki ana yükleniciler değil, tüm sanayicilerimiz için çok kıymetli bir fırsat olacağına inanıyoruz. Hiç unutulmamalıdır ki kritik teknolojileri yerli ve ulusal olarak geliştirmek, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi eser ve hizmetler sunmak, özgün ve yenilikçi üretimle global kıymet zincirlerinde ülkemizin hissesini arttırmak, ülkemiz için değerli bir ivmelenme basamağı olacak. Kendi motorunu, ulusal tankını, savaş gemisini, taarruz helikopterini, insansız hava araçlarını, füzesini ve piyade tüfeğini üretmeyi başaran Türkiye hepimizin gururudur. Bu bağlamda yerli üretimi ve yerli malı alımını teşvik, odamızın öncelikli mevzuları ortasında. İstanbullu endüstriciler olarak, savunma endüstrimizin ulusallaştırılmasına yönelik üzerimize düşen misyonu yerine getirmeye, bunun için gerekli iş birliklerini geliştirmeye, daha aktif ve sonuç odaklı hale getirmeye hazırız. Karşılıklı uğraşlarımızla savunma endüstrimiz için bedel yaratmak, yalnızca biz endüstriciler için değil, ülkemiz ve gözbebeğimiz Silahlı Kuvvetlerimiz için de büyük bir kazanım olacak. Bu mevzuda, muvaffakiyete giden yolda ortaya çıkan gurur tablosunu yeni başarılarla daha da güzelleştireceğimize İSO olarak yürekten inanıyoruz.”

 

BAYRAKTAR: SAVUNMA ENDÜSTRİMİZ TÜRKİYE YÜZYILININ YÜKSELEN YILDIZI HALİNE GELDİ  

Türkiye’nin savunma sanayindeki başarısıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Haluk Bayraktar, konuşmasına Gazze’de yaşanan gelişmelere değinerek başladı. “Bugün Gazze’de 2 milyondan fazla pak sivil, bayan ve çocuk İsrail’in adeta soykırıma çevirdiği hücumlarla karşı karşıya. Besin, ilaç, elektrik, su ve doğalgaz üzere temel insani gereksinimlere dahi ulaşmalarına müsaade verilmiyor. Bu insanlara konutunuzu, topraklarınızı bombalayacağız; çöle gidin öteki kurtulma bahtınız yok deniyor. Her gün hastaneler vuruluyor, gözlerini dünyaya yeni açmış bebekler katlediliyor” diyen Bayraktar pakların yalnızca çığlıklar atarak merhamet aradığına dikkat çekti ve şunları söyledi: “Modern dünya bu sahneleri adeta bir sinema sineması üzere yalnızca uzaktan izliyor. Merhametin olmadığı yerde adaleti tesis etmek maalesef mümkün değildir.   Güçlünün yanında saf tutan dünya, her geçen gün masumiyetini ve merhametini kaybediyor. Tüm dünya ülkeleri acil olarak bir ortaya gelerek insanlık tarihinin en karanlık periyotlarından birinin bitmesi için efor göstermeli. Yoksa masumiyetini yitiren bu coğrafya da barışı tekrar tesis etmenin imkânı kalmayacak.”

 

Türkiye’nin büyük atılımlar yaptığı son 20 yılda en büyük ataklardan birini savunma sanayii yaptığını söyleyen Saha İstanbul Lideri Haluk Bayraktar, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Son 20 yılda Türk savunma sanayiinde üretim hacmi 1 milyar dolardan 12 milyar dolara çıktı. Birebir süreçte savunma sanayii bütçesi 5,5 milyar dolardan 90 milyar dolara ulaştı. Savunma sanayii ihracatı 248 milyon dolardan 4,4 milyar dolara yükseldi.  İhracatımızın 2023’te 6 milyar doları geçmesini bekliyoruz. Bölümümüzde istihdam sayısı 9.000’den 81.000’e çıktı. 20 yıl evvel proje sayısı yalnızca 62 iken bugün 850’ye yükseldi. Savunma endüstrimiz ‘Türkiye Yüzyılının Yükselen Yıldızı’ haline geldi.  Kurulduğumuz günden bu yana ‘Artık Kıssalar Yarım Kalmasın’ diyerek çalışıyoruz.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.