DOLAR 32,3110 0%
EURO 35,1795 0.58%
ALTIN 2.404,88-0,42
BITCOIN 21860120.27039%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İnkontinans Problemi Yaşam Kalitesini Düşürüyor
  • Haberm
  • Gündem
  • İnkontinans Problemi Yaşam Kalitesini Düşürüyor

İnkontinans Problemi Yaşam Kalitesini Düşürüyor

ABONE OL
17 Ekim 2023 14:24
İnkontinans Problemi Yaşam Kalitesini Düşürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada yaşlı nüfus giderek artarken, uzayan ömür beraberinde ömür kalitesi sorgulamasını da artırıyor. Ülkemizde, 2022 yılı datalarına nazaran nüfusun yüzde 9,9’una karşılık gelen 8 milyon 451bin kişi 65 yaşın üzerinde. Lakin yaşlıların neredeyse yarısından fazlası idrar kaçırma (inkontinans) sorunu yaşıyor ve bu da hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Türkiye’de yaşlı nüfusun yarısı bu kaygı nedeniyle toplumsal izolasyonla karşı karşıya. Meğer tabibe başvurma ve tedavi olmaları konusunda cesaretlendirilmeleri gerekiyor. 

Akademik Geriatri Derneği tarafından düzenlenen 5. Memleketler arası ve 16. Akademik Geriatri Kongresi 27 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihleri ortasında Ankara’da yapıldı. Kongrede konuşan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Aslı Tufan Çinçin “İnkontinansın yaşlının ömür kalitesi ve sıhhati üzerine etkileri” bahisli bir sunum gerçekleştirdi. Canped’in takviyesiyle düzenlenen uydu sempozyumda, idrar kaçırma (inkontinans) şikayetlerinin yaşlıların hayatına olan tesirleri tartışıldı.

“Utanıp kliniğe başvurmuyorlar”

Sağlık siyasetlerin uygunlaştırılması ve birçok hastalığın tedavisinin sağlanması ile birlikte insan ömrünün uzadığına işaret eden Doç. Dr. Aslı Tufan Çinçin, “Yaşlanma, vakitle birlikte gelişen ilerleyici işlev kaybı, fizyolojik işlevlerde bozulma ve tüm fonksiyonlarda azalmaya neden olan süregelen ve kozmik bir süreç. Maalesef, yaşlıların hastalık ve şikayetleri sıklıkla önemsenmiyor ve yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görülüyor. Yaşlı hastaların birçok, idrar kaçırma yakınması için kliniğe başvurmuyor. Bunun sebepleri kimi vakit çekinme, utanma, kimi vakit ise önemsememe, olağan olduğunu düşünme ya da yaşlanmanın doğal bir sonucu olduğunu düşünmeleridir. Ülkemizde yapılan kimi çalışmalar üriner inkontinans sıklığının yüzde 16,4 ila yüzde 43,6 ortasında olduğunu gösteriyor. Huzurevlerinde kalan yaşlıların yüzde 50 ila yüzde 80’inde bu meseleyle karşılaşıldığı görülüyor. Bayanlarda üriner inkontinans görülme oranı ise erkeklere oranla 2 kat fazladır.” dedi.

Sempozyumda üriner inkontinans risk faktörleri;

Yaş, gebelik sayısı, obezite, diyabet, nörolojik hastalıklar, demans, BPH diye isimlendirdiğimiz düzgün huylu prostat büyümesi, ilaçlar ve işlevsel bağımlılık olarak sıralandı. Üriner inkontinansın bayan hastaların hayat kalitesini ve his durumunu olumsuz etkilediği ve toplumsal izolasyona yol açtığı belirtildi.

Akademik Geriatri Derneği’nin sunumunda, araştırma sonuçlarından da şu örnekler verildi:

Yaşlıların %62,5’inin ömür kalitesi üriner inkontinans nedeni ile olumsuz etkileniyor,

%52,7’si bu kaygı nedeniyle meskenden dışarı çıkmıyor,

%18,2’si misafirlik ve alışverişe gitmiyor,

 %18,2’si dini ritüellerini yapamıyor.

Üriner inkontinans sorunu olan bireyler, bu sorunu olmayanlara oranla 4 kat daha fazla uyku şikayetleriyle karşılaşıyor.

 

Hijyen eserlerinden dayanak alınabilir

Sempozyumda, inkontinansın tesirlerini sonlandırmaya yardımcı eserlerin hayat kalitesini artırmaya dayanak olacağı belirtildi.  Özellikle, mesane bezi, hasta bezi, emici külot üzere dayanak hijyen eserlerinin idrar ve dışkı kaçırma şikayetlerinin tesirlerini sonlandırmaya yardımcı olacağı kaydedildi.  Akademik Geriatri Derneği’nin sunumunda, idrar kaçırma şikayeti olan hastalarda inkontinans eserlerinden dayanak alınması önerildi ve hasta bezi yardımı alabilmek için de SGK’ya müracaat yapılabileceği belirtildi. Devletin aylık 120 hasta bezi yardımı yaptığı kaydedilerek inkontinansı olan bireylerin tabibe başvurma ve tedavi olma konusunda teşvik edilmesi ve cesaretlendirilmesi gerektiği söz edildi.

 

Canped Hakkında:

Türkiye’nin birinci yetişkin bezi markası olarak kurulan Canped, 1998 yılında faaliyete başladı. Türkiye’nin bu alanda en çok tercih edilen markası Canped, gelişen yetişkin bezi pazarının lideri* olarak, en fazla eser çeşitliliğine sahiptir. Hasta bezi kategorisinde uzman marka Canped; inançla kullanılır, hayat kalitesini arttırır. Ontex Türkiye; Afrika, Kafkaslar, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinin idaresinden sorum olarak esas markaları Canped ve Canbebe ile tüketici beklentilerini en üst seviyede karşılamayı hedeflemektedir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.