Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İnegöl Belediyesi Kurban Bayramı Hazırlıklarını Tamamladı

İnegöl Belediyesi Kurban Bayramı Hazırlıklarını Tamamladı

admin admin -
166 0

Kurban Bayramı öncesi ve bayram süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Lideri Alper Taban, tüm ünitelerin hazırlıklarını tamamladığını duyurdu. Lider Taban, kesim alanlarından Pazar yerlerine, berberlerin çalışma nizamından halk otobüslerine ve ulaşımda yapılacak düzenlemelere kadar tüm hazırlıkları açıkladı.

İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, Kurban Bayramı öncesi belediyenin hazırlıklarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Lider Yardımcıları Rıdvan Kocaağa, Durmuş Aydın, Zabıta Müdürü Bilal Aktürk, Paklık İşleri Müdürü Serdar Zorluer, Veteriner İşleri Müdürü Yahya Kani ve Umuteli Toplumsal Yardım İşleri Müdürü Hayriye Durmuş’un da katıldığı basın toplantısında bayram hazırlıklarına ait tüm ayrıntılar paylaşıldı.

BAŞKAN TABAN’DAN YKS HATIRLATMASI

Belediye encümen salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında bayram hazırlıkları öncesi hafta sonu yapılacak YKS imtihanı hakkında hatırlatma yapan Lider Alper Taban, “Bugün Kurban Bayramı öncesi hazırlıklarımızı kamuoyu ile paylaşmak ismine bir ortaya geldik. Fakat öncesinde bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bildiğiniz üzere 17-18 Haziran tarihlerinde üniversite imtihanı gerçekleşecek. Bundan ötürü da bilhassa vatandaşlarımızdan gürültü oluşturacak bahislerde hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Bunlarla ilgili gerek zabıtamız gerekse de emniyet ve jandarma gruplarımız önlemlerini aldılar. Fakat vatandaşlarımızın da evlatlarımızın çıktığı bu güçlü süreçte onlara katkı sunmak ismine hassas olmaya davet ediyorum” dedi.

KALDIRIM SERBESTİSİ 17 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

Kurban Bayramı’na çok az bir vakit kaldığını da lisana getiren Lider Taban, şöyle devam etti: “Şimdiden ben herkesin bayramını tebrik ediyorum. Tabi bu ortada hükümetimiz de bilhassa bayram tatilini 9 güne çıkararak vatandaşlarımızın bundan dolu dolu istifade etmesini sağladılar. Bu noktada her periyot olduğu üzere belediyemizin birtakım hazırlıkları oluyor. Bugün bunları duyurmak ismine buradayız. Bilhassa bayram öncesi esnaflarımızı ilgilendiren konu, satışlarını yapabilmek. Ticaretlerini devam ettirebilmeleri ve vatandaşların da bundan istifade etmesi konusu… Kaldırım işgalleriyle ilgili her bayram olduğu üzere bu bayramda da esnekliğimiz olacak. 17 Haziran Cumartesi gününden itibaren esnaflarımız kendi kapısının önünde bilhassa yaya ve araç trafiğini engellemeyecek biçimde, kendi iştigal bahsiyle ilgili satışlarını yapabilecekler. Bu uygulama bayramın birinci gününe kadar devam edecek.”

İlginizi Çekebilir;  Sömestr Tatili İnegöl Belediyesi İle Güzel

ÇARŞI İÇİ SON 4 GÜN TRAFİĞE KAPATILACAK

“Bazı bölgelerde trafik düzenlemeleri yapıyoruz. 24 Haziran Cumartesi gününden itibaren bu kapsamda çarşı içini araç trafiğine büsbütün kapatıyoruz. Yeniden bayramın birinci gününe kadar bu uygulama yapılıyor. Burada da emel vatandaşların yaya olarak daha rahat formda alışverişlerini yapabilmeleri.”

BAYRAM ÖNCESİ KURULACAK PAZARLAR

“Bayram öncesi semt pazarlarıyla ilgili de düzenlemelerimiz var. 26 Haziran Pazartesi günü Pazartesi Pazarı kendi gününde kurulacak. Mer-Pa pazarımızda da ek olarak kıyafet yüklü bir Pazar kurulmuş olacak. 27 Haziran Salı günü de Alanyurt semt pazarı kendi gününde açık ve ek olarak Mer-Pa da hem zerzevat meyve hem de kıyafet alanında açık olacak. Bunların dışında bayram mühletince 28-29-30 Haziran ve 01 Temmuz’da tüm pazarlar kapalı olacak.”

HAYVAN PAZARINA GİDEN HALK OTOBÜSLERİ

“Ulaşım başlığı altında İNULAŞ’ın kâfi sayıda olağan seyir ve seferleri devam ediyor olacak. Ancak BURULAŞ şu anda bayram müddetince ulaşımda fiyatsız bir ulaşım olup olmayacağı istikametinde açıklama yapmadı. Bu ilerleyen günlerde aşikâr olacak. Kent dışında kalan hayvan pazarımıza da ulaşım noktasında 612, 612/D ve 612/T nolu otobüsler gidiyor. Bu seferlerimiz başladı ve bayramın birinci günü de dahil olmak üzere devam edecek.”

NÖBETÇİ FIRINLAR BELİRLENECEK

“Bayramda Fırıncılar Odası’nın belirlediği nöbetçi fırınlar açık olacak. Bunların bilgilerini ilerleyen devirde toplumsal medya hesaplarımızdan paylaşacağız. Tekrar vatandaşlarımız 153 Tahlil Merkezimizden öğrenebilirler.”

KIYMA ÇEKİMİNE MÜSAADE EDİLMEYECEK

“Kıyma çekim konusu da Kurban Bayramı olması nedeniyle değerli. Müsaadesiz ve sıhhatsiz şartlarda bu cins işlerin yapıldığını görebiliyoruz. Bu noktada hem ihbar noktasında bizlere yardımcı olunması hem de bizler de kendi tespitlerimiz noktasında fırsat vermeyeceğimizi söz etmiş olalım. Zira bu işler için ehil olanlar kasaplar ve evrakını almış yetkili kurum ve kuruluşlar.”

İlginizi Çekebilir;  Muharren ayı orucunun iftar yemeği gerçekleşti 

DENETİMLER ARTACAK

“Bu süreçte kontrollerimiz artarak devam edecek. Tüm zabıta ünitemiz teyakkuzda olacak. Alanda daha çok araç ve insanların olduğu bir periyoda girdiğimizden 7/24 temelli bayram da dahil olmak üzere alanda olacağız.”

BERBER VE KUAFÖRLERE BAYRAM DÜZENLEMESİ

“Berber ve kuaförlerle ilgili düzenlemeler var. Erkek berberleri olağanda Pazar günleri kapalı. Fakat 25 Haziran Pazar günü bayram nedeniyle açık olacaklar. Bayan kuaförleri de olağanda Salı günleri kapalı lakin 20-27 Haziran tarihlerinde açık olacaklar. Kapanış saatleri de 24-30 Haziran tarihleri ortasında bayram nedeniyle 22.30’dan 01.00’a uzatıldı.”

7 ADET PLANLI KESİM ALANI OLUŞTURULDU

“Kurban kısmıyla alakalı belirlenmiş 7 adet planlı kesim alanı var. Alibeyköy Çağdaş Hayvan Pazarı, Mer-Pa Kapalı Pazar Yeri, Alanyurt Kapalı Pazar Yeri, Akhisar Kapalı Pazar Yeri, Pazartesi Pazarı Balıkçı Kısmı, Cumartesi Pazarı Balıkçı Kısmı ve Mesudiye Pazarı Balıkçı Kısmı. Vatandaşlarımız tüm soru ve talepleriyle ilgili de yeniden 153 Tahlil Merkezimizi arayabilir. Örneğin kurban atıklarının alınmasıyla ilgili de müracaat edebilirler. Arkadaşlarımız bayramın 1’inci ve 2’nci günü kurban atıklarını adreslerden toplayacaklar. Tabi bunların kesinlikle poşetlenmiş ve ağızlarının bağlanmış olması gerekiyor. Bayramın 3’üncü ve 4’üncü günü de rutin çöp toplama hizmetleri devam ediyor olacak.”

KAÇAN KURBANLIKLAR İÇİN TAKIM HAZIR

“Bayramda kurbanlıkların kaçırılması durumları olabiliyor. Kesim esnasındaki bu aksaklıklarla ilgili de 153 Tahlil Merkezimizi vatandaşlarımız arayarak dayanak isteyebilirler. Kaçan kurbanlıklarla ilgili gruplarımız de hazır olacak.”

KURBAN BAĞIŞI VE KARDEŞİME KURBAN OLSUN PROJESİ BAŞLATILDI

“Umuteli Toplumsal Yardımlaşma Müdürlüğümüzün de bir dizi çalışması var. Biliyorsunuz vatandaşlarımıza kartlar vererek alışverişlerini kendi tercihlerine nazaran yapmalarını sağladık. Mutabakatlı 25 markette kullanılabiliyor. Sıcak yemek dayanağı devam ediyor. Mesken paklığı noktasında çalışmalar devam ediyor. Depremzede ailelerimizin de talep ve isteklerine gücümüz nispetinde takviye olmaya devam ediyoruz. Bir de Umuteli Toplumsal Yardımlaşma Müdürlüğümüzün “Kardeşime Kurban Olsun” projesi var. Bu kapsamda da Umuteli iban numaralarına 1000 TL yatırarak vatandaşlarımız et bağışında bulunabilirler. Bunun yanı sıra ben bir kurban almak istiyorum derse vatandaşlarımız bunun için de 7500 TL kurban bedeli belirlenmiş durumda. Bayramlar paylaşma, yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı günlerdir. Münasebetiyle bu alanda da dayanak olmak isteyenler Umuteli Derneğimiz üzerinden yardımlarını gerçekleştirebilirler.”

İlginizi Çekebilir;  Çumra Belediyesi Araç Filosuna Yeni Araçlar Ekledi

“Bu his ve fikirlerle ben inşallah hoş bir bayram geçirmeyi cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Şimdiden herkesin Kurban Bayramı’nı kutluyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar