DOLAR 32,5258 0.24%
EURO 34,8944 0.47%
ALTIN 2.486,030,98
BITCOIN 1990961-3.69592%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

İlişkilerde sağlıklı iletişimin temeli: Özür dilemek… İlişkilerde gerektiğinde özür dilemek güveni sağlıyor!
  • Haberm
  • Sağlık
  • İlişkilerde sağlıklı iletişimin temeli: Özür dilemek… İlişkilerde gerektiğinde özür dilemek güveni sağlıyor!

İlişkilerde sağlıklı iletişimin temeli: Özür dilemek… İlişkilerde gerektiğinde özür dilemek güveni sağlıyor!

ABONE OL
17 Şubat 2024 14:00
İlişkilerde sağlıklı iletişimin temeli: Özür dilemek… İlişkilerde gerektiğinde özür dilemek güveni sağlıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsan hayatının kusursuzun temsili olmadığını ve her bireyin yanılgıları ile bir bütün olduğunu söz eden uzmanlar, lakin bireyin yanılgı yapmanın kusurlu olmak, eksik olmak, yetersiz olmak üzere manalara geldiği öğretilerle büyüdüyse o birey için özür dilemenin zorlayıcı olduğunu söylüyor.

Empati yapamama, başkalarının hislerini ve muhtaçlıklarını anlayamamanın kolay bir özrün görünürdeki birinci manileri olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, ‘’Ben hiç yanılgı yapmadım diyen birisi ya kendinin farkında değildir ya da fevkalâde bir bahta sahiptir. Faziletli olan, yaptığı yanılgıyı fark ederek telafi etmektir.” dedi

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, ikili ilgilerde özür dilemenin rolünü kıymetlendirdi.

“İlişkide sıkıntıya neden olan tarafın durumu üstlenmesi ve özür dilemesi beklenir.”

“İnsan toplumsal bir varlıktır, bireyler ortası münasebetlerden beslenir; fakat her bağlantıda sağlıklı bir bağlantıdan kelam edemeyiz.” diyen Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, sorunsuz bir bağlantı beklentisinin gerçekçi olmadığını, lakin meseleye sebep olan bireyden bu durumu üstlenmesi ve telafi etmesi beklendiğini, bunun en kolay görünen lakin her vakit kolay olmayan yolunun ise özür dilemek olduğunu vurguladı.

“İlişkilerde itimat sağlayan öge gerektiğinde özür dilemesini bilmektir.”

Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Yolunda gitmeyen bir irtibatta bunu fark etmek, empati yapmak, yanılgıyı kabullenmek ve sorumluluk sahibi bir birey olarak özür dilemek; toplumda sanılanın bilakis bir lüks değil, olması gerekendir. İlgilerde inanç sağlayan öge hiç yanılgı yapmamak değil, gerektiğinde özür dilemesini bilmektir.” dedi.

“İçtenlikle özür dileyen birisi için davranışının sorumluluğunu aldığı kabul edilir.”

İnsan hayatının kusursuzun temsili olmadığını ve her bireyin yanılgıları ile bir bütün olduğunu söz eden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Ancak birey yanılgı yapmanın kusurlu olmak, eksik olmak, yetersiz olmak üzere manalara geldiği öğretilerle büyüdüyse o birey için özür dilemek zorlayıcıdır. Hayatında kusura yer vermeyen birisi için sarf edilen her özür tabiri kendi harikalığından bir şeyler eksiltmektedir. Öbür yandan samimiyetle özür dileyen birisi için davranışının sorumluluğunu aldığı kabul edilir. Bu sorumluluk, değişimi beraberinde getirmelidir ve değişime hazır olmayan bir bireyin özür dilemekten kaçınması mümkündür.” formunda konuştu.

İlginizi Çekebilir;  360 Ekranlarının Severek İzlenen Programı Gökay Kalaycıoğlu ile 360 Derece Yepyeni Sezonuyla 360 Ekranlarına Geri Döndü!

“Özür dileyince kendini kıymetsiz hisseden, kendi haklılığını ispatlama uğraşında da olabilir.”

Özür dileyerek yanlışlı olduğunu ilan etmenin herkes için çok kolay olmadığını da anlatan Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Birey yanılgı yaptığı için daha az sayılacağı, daha az sevileceği, bedelsiz hissedeceği, insanların kendinden uzaklaşacağı üzere hakikat olmayan inançlara sahipse; sırf özür dilemekten kaçınmaz tıpkı vakitte kendi haklılığını ispatlama uğraşında olabilir.” dedi.

Kişilik özellikleri gereği özür dileme konusunda savunucu davrananlar kimler?

Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Kişilik özellikleri gereği özür dileme konusunda savunucu davranan bireyler için genel olarak; kendini başkalarından üstün gören, tenkit ve sorumluluk kabul etmeyen, kusur yaptığında duygusal dalgalanma yaşayan, yanılgı yapmaktan kaçınan, mükemmeliyetçi yapıda olan, düşük özsaygıya sahip olup özür dilemek yerine kendini suçlama eğilimi olan, diğerlerinin haklarına hürmet duyma konusunda zorlanan bireyler olduğu söylenebilir.” diye anlattı.

“Erdemli olan, yaptığı yanılgıyı fark ederek telafi etmektir.”

Kısaca empati yapamama, oburlarının hislerini ve muhtaçlıklarını anlayamamanın kolay bir özrün görünürdeki birinci pürüzleri olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, ‘’Ben hiç kusur yapmadım diyen birisi ya kendinin farkında değildir ya da harika bir bahta sahiptir. Faziletli olan, yaptığı yanılgıyı fark ederek telafi etmektir. Sorumluluktan kaçmayıp bu durumla yüzleşmek bireyin özsaygısını arttıracaktır.” dedi

“Başkasından özür dilemek kadar kendimize karşı da anlayış göstermemiz değerli.”

Bireyin kusur karşısında diğerleri kadar kendine de hoşgörülü ve affedici olmasının ruhsal sağlamlık açısından bedelli olduğunu da kaydeden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Acımasızca kendine yüklenmek yerine kendi hislerini anlayan, davranışlarına dair neden sonuç bağlantısı kuran, kendine şefkat gösteren bireylerin zorlayıcı hayat olaylarıyla başa çıkma konusunda daha faal oldukları düşünülmektedir. Diğerinden özür dilemek kadar kendimize karşı da anlayış göstermemiz değerlidir. Daima kendimizi eleştirmek, suçlamak yerine kusur yapma tecrübesini de gelişimin bir kesimi olarak görmek mümkündür.” biçiminde kelamlarını tamamladı. 

İlginizi Çekebilir;  Romantik filmleri neden seviyoruz? Aşk filmleri hormonları coşturuyor!

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.