DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21029370.52487%
İstanbul
14°

PARÇALI BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

İletişim Başkanı Altun, “Kıbrıs Gerçekleri” sergisini ziyaret etti
  • Haberm
  • Gündem
  • İletişim Başkanı Altun, “Kıbrıs Gerçekleri” sergisini ziyaret etti

İletişim Başkanı Altun, “Kıbrıs Gerçekleri” sergisini ziyaret etti

ABONE OL
5 Ocak 2024 02:12
İletişim Başkanı Altun, “Kıbrıs Gerçekleri” sergisini ziyaret etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, “Kıbrıs Gerçekleri” standında, “Kıbrıs Türkü’ne yönelik etnik paklık ve dışlama gayretlerini unutmuyoruz, unutturmamak için de elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50 yıl dönümünde KKTC’nin, Kıbrıs Türkü’nün haklı tezlerini dünyaya anlatmaya devam edeceğiz.” dedi

İletişim Lideri Altun, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığımızın dayanaklarıyla Ankara Kültür Sanat ve Medeniyet Derneği tarafından, Ankara Sanat Galerisi ve Müzayedecilik Konutu’nda düzenlenen “Kıbrıs Gerçekleri” standını ziyaret etti. Programa, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a, standa teşriflerinden ötürü teşekkür eden İrtibat Lideri Altun, Tatar’ın iştirakiyle birlikte bu standın hem ulusal hem milletlerarası kamuoyunda daha fazla karşılık bulmasının mümkün olacağını söyledi.

Sergiyi, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50 yıl dönümünde yapıyor olmaktan büyük bir memnuniyet ve onur duyduklarını belirten Bağlantı Lideri Altun, Kıbrıs gerçeklerini ulusal ve milletlerarası kamuoyuna anlatmak için bu stantla birlikte birçok aktifliği yıl içerisinde hayata geçireceklerini aktardı. İrtibat Lideri Altun, bu manada “Kıbrıs Gerçekleri” standının, bu tarafta atacakları adımların birincisi olduğunu, kamu diplomasisi imkânlarını kullanarak hem yurt içinde hem KKTC’de hem de dünyanın farklı bölgelerinde Kıbrıs davasını, Kıbrıs gerçeklerini bütün dünyaya, milletlerarası kamuoyuna anlatacaklarını tabir etti.

Kıbrıs gerçekleri denildiğinde tarihî olarak sorunun iki boyutu olduğunu lisana getiren İrtibat Lideri Altun, “Bir, yaşanan mezalim var. İki, bu yaşanan mezalim karşısında Kıbrıs Türkü’nün ulu, mağrur direnişi var.” diye konuştu.

Sergide gerek mezalimin gerekse buna karşı verilen güçlü direniş uğraşının izlerinin görülebileceğini vurgulayan Bağlantı Lideri Altun, şunları paylaştı: “Bu boyutuyla standımızda bir yandan tarihî bir kronolojiyle hakikaten Kıbrıs tarihinde Türklerin ne kadar güçlü bir tesirinin, imzasının, mührünün olduğu açık ve net bir biçimde görülebilir. Tıpkı biçimde 20 yüzyılda milletlerarası güçlerin tesiriyle nasıl Kıbrıs’ta Türklere zulmedildiği ve bu manada orada Türklük zıddı bir statüko oluşturulmaya çalışıldığı görülebilir. Yeniden, gerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çok güçlü dayanağı ve katkısıyla gerek Kıbrıs Türkü’nün verdiği ulu uğraşla bu kırım teşebbüslerine müsaade verilmemiş ve bu kötücül faaliyetler Allah’a hamdolsun sonlanabilmiştir.”

İlginizi Çekebilir;  Katma değerin merkezi Torbalı ihracat rekorları kırmaya devam ediyor

 

“Acı gerçekleri unutmamalıyız”

Sergide bu tarihî art planın yanında ulusal ve milletlerarası medyada Kıbrıs gerçeklerinin nasıl yansıdığının, Kıbrıs Türkü’ne yapılan zulmün ulusal ve memleketler arası medyada nasıl belgelendiğinin görülebileceğine dikkati çeken İrtibat Lideri Altun, stantta bu manada pek çok tarihî dokümanın paylaşıldığını aktardı.

Gazete kupürleri, mecmua nüshaları, kitaplar ve öteki arşiv dokümanlarıyla standa kaynaklık eden en değerli tarihi bilgiler, Kıbrıs’ta zulme uğrayan insanların tanıklıkları ve zalimlerin itirafları üzerinden gerçek Kıbrıs fotoğrafını verme imkânına sahip olduklarını söz eden Bağlantı Lideri Altun, kelamlarını şöyle sürdürdü:  “Batılı statükonun önümüze koyduğu, birtakım yönlendirilmiş anlatılarla bize tariflediği Kıbrıs’ı değil, gerçek Türklüğün merkezinde olduğu Kıbrıs’ı biz burada anlatıyoruz. Elbette bu sergiyi yaparken şu ilkeyi şiar edindik, biz ne olursa olsun tarihimizde yaşanan acı gerçekleri hatırlamalıyız. Acı gerçekleri unutmamalıyız, unutturmamalıyız. Çünkü Aliya İzetbegoviç’in söylediği üzere, ‘Ne yaparsanız yapın soykırımı unutmayın. Unutulan soykırım tekrarlanır’. Biz de bu manada Kıbrıs Türkü’ne yönelik etnik paklık ve dışlanma gayretlerini unutmuyoruz, unutturmamak için de elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50 yıl dönümünde KKTC’nin, Kıbrıs Türkü’nün haklı tezlerini dünyaya anlatmaya devam edeceğiz.”

 

“Türkiye’nin verdiği dayanağın bir tescilidir”

KKTC’nin memleketler arası alanda diyalog ve diplomasiyi temel alan bir yaklaşımla Kıbrıs Türkü’nün davasını savunmaya devam ettiğini ve iki devletli tahlil perspektifini milletlerarası alanda daha güçlü formda savunduğunu anlatan Bağlantı Lideri Altun, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu noktada iki devletli tahlil perspektifini bütün milletlerarası platformlarda, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, çok güçlü formda ortaya koymakta ve Kıbrıs davasına takviye vermektedir. Türk Devletleri Teşkilatı’nda KKTC’nin gözlemci üye olması noktasında Cumhurbaşkanımızın gösterdiği uğraş, bu manada tekrar Kıbrıs Türkü’ne Cumhurbaşkanımızın, Türkiye’nin verdiği dayanağın bir tescilidir.

İlginizi Çekebilir;  İlk Hasat ve Zeytinyağı Sıkımı Yapıldı

Biz, KKTC’de geçmişte yaşanan acıları ve verilen kahramanca çabayı, bu yol ve usullerle, gerek yaptığımız, yapacağımız sergilerle, sinemalarla ve kamu diplomasisinin bütün imkânlarıyla ulusal ve milletlerarası alanda ortaya koymaya devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.