Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İGA İstanbul Havalimanı,  Cumhuriyet’in 100. Yaşını coşkuyla kutluyor  

İGA İstanbul Havalimanı,  Cumhuriyet’in 100. Yaşını coşkuyla kutluyor  

admin admin -
60 0

İGA İstanbul Havalimanı, 

Cumhuriyet’in 100. Yaşını coşkuyla kutluyor

 

İGA İstanbul Havalimanı, Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü kutlamak emeliyle konuklarına müzik, dans ve sanatla iç içe etkinlikler sunarken; bağımsızlık melodisi temalı 100. yıl reklam sinemasıyla bu coşkuyu tüm Türkiye ile paylaşıyor.

 

İGA İstanbul Havalimanı, Cumhuriyetimizin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde konuklarına unutamayacakları anlar yaşatacak etkinliklere imza atıyor. Türk halkının verdiği bağımsızlık gayretine vurgu yapan 100. yıl reklam sineması de etkinliklerle eş vakitli tüm TV, dijital ve toplumsal platformlarda izleyicisi ile buluşuyor.

 

Geçmişle bugünün kesiştiği reklam sineması, 1922 yılında Antep, Maraş ve Urfa’dan vatanı savunmaya giden üç gencin meskenlerine, sevdiklerine, memleketlerine vedasıyla başlıyor. Kulaklarında bir melodi, ayaklarında ritim olan bu gençler, cephede Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında gayret veriyor. 

 

Filmin devamında ise, İGA İstanbul Havalimanı’nda babasının elini tutarak oturan küçük bir kız çocuğu, sinemanın başında askerlerin de kulağında olan melodiyi duyuyor, ayağıyla ritme eşlik ediyor. Akabinde başını kaldırıp uçuş bilgi ekranına bakan küçük kız, evvel Maraş, Antep ve Urfa isimlerini, sonra da bu kentlerin isimlerine Kahraman, Gazi ve Ulu unvanları eklenerek değiştiğini görüyor.

 

Temposu artarak devam eden müziğin peşinden koşan kız, kalabalıkları aşarak ulaştığı yerde bayraklar ve posterler ortasında Cumhuriyet Senfonisi’ni duyuyor. 

 

Film, “İlk günkü bağımsızlık gayreti hala kulaklarda çınlarken milletçe yüzyılda bestelediğimiz bu Cumhuriyet Senfonisi’nde sen de çok bedelli bir notasın” mesajıyla sonlanıyor.

 

İGA İstanbul Havalimanı Türk Bayraklarıyla Donatıldı

 

İGA İstanbul Havalimanı, Cumhuriyet Bayramı kapsamında renkli şovlara de konut sahipliği yapıyor. Kutlamalar çerçevesinde terminal Türk Bayraklarıyla donatıldı.  İç ve dış çizgiler giden yolcu bölgelerinde canlı müzik performansları sunulurken, klasik yapıtların, sinema müziklerinin seslendirilmesinin yanı sıra DJ, çello ve keman performanslarına da yer veriliyor. 29 Ekim günü ise İstanbul yazısı önünde 66 kişilik senfoni orkestrası unutulmaz bir konsere imza atmaya hazırlanıyor.

İlginizi Çekebilir;  Lincoln Electric Türkiye, Üniversiteli Gençlerle Buluştu

 

Atatürk ve Geleceğin Çocukları Yağlı Boya Tablosu

 

Cumhuriyet’in 100. yaşına ithaf edilen etkinlikler kapsamındaki bir diğer performans ise imaline 15 Ekim tarihinde dış çizgiler giden yolcu bölgesindeki Bosphorus alanında başlanan fotoğraf çalışması. 29 Ekim tarihinde tamamlanan 3×3 metre ölçülerindeki yapıtın açılışı Cumhuriyet Bayramı’nda özel ışıklandırma ile yapılıyor. Tabloda, Atatürk; hekim, avukat, bilim insanı kıyafetleri giyen çocukları ve genç jenerasyonları işaret ediyor.

 

İGA İstanbul Havalimanı 5. Yılını Kutluyor

 

29 Ekim’de Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşını coşkuyla kutlayacak İGA İstanbul Havalimanı, İGA çalışanlarının iştirakiyle bir de 100 kişilik pasta kesecek. Cumhuriyet Bayramı olmasının yanı sıra İGA’nın 10., İstanbul Havalimanı’nın ise 5. yılı vesilesiyle 29 Ekim günü saat 10.00’da düzenlenecek aktiflik sonrasında Senfoni Orkestrası performasına mesken sahipliği yapılacak. Bando Cumhuriyet yapıtları çalarken fener alayı Türk Bayrağı taşıyacak, paten süren gençler de terminal yolcularına nostaljik bayrak ve 100. yıl pini ikram edecekler. Bu kümeye özel olarak yurt dışından getirilen küçük araçlar eşlik edecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar