Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Huawei`in İlk Yerel Bulut Servisi Huawei Cloud Tanıtıldı

Huawei`in İlk Yerel Bulut Servisi Huawei Cloud Tanıtıldı

admin admin -
153 0

Huawei Türkiye Bulut Tepesi, 12 Temmuz’da gerçekleştirildi. Huawei bu aktiflikte, lokal bulut servisi Huawei Cloud’un tanıtımını gerçekleştirdi. Huawei Cloud ekosistemi; data, yapay zeka ve lokal bulutu kapsayan 78 bulut hizmeti ile birlikte, Ankara’da yer alacak yeni bir afet müdahale merkezini de içeriyor.

Huawei’in Türkiye’deki lokal bulut servislerinin tanıtıldığı ‘Huawei Türkiye Bulut Zirvesi’, 12 Temmuz’da, İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi. Doruğa, kamu yetkilileri, farklı bölümlerin üst seviye yöneticileri ve basın mensupları katıldı. Huawei yöneticileri aktiflik kapsamında yaptıkları konuşmalarda, sanayiler için bulut servislerinin değerinin ve yararlarının altını çizdi. 

 

Dr. Ömer Fatih Sayan: Türkiye’de Bulunan Data Merkezlerinin Sayısını Artıralım

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan yaptığı değerlendirmede: “Verinin çok süratli tüketilmeye başladığı bu devirde, data merkezleri gereksinimlere çok süratli bir halde cevap vermek zorunda. Bunun da daima bilginin arttığı bir dünyada yapılması gerekiyor. Dünyada data trafiğini saklayan, yönlendiren, irili ufaklı merkez sayısının 10 milyona yaklaştığı ve bu merkezlerin iki milyar metrekareye yakın fiziki bir alanı kapladığı kestirim ediliyor. Bilgi merkezleri ve bulut bilişimin güvenliği hem kurumlar hem de bireyler açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Bulut bilişim sistemlerinde kâfi tedbirler alınmadığında büyük akınlar yapılabiliyor. Sistemlerin bütününe ziyan verilebilmekte, tahsis edilen kaynaklar kullanıcıların bilgisi dışında değiştirilebilmekte ve hassas datalara yetkisiz erişim sağlanabilmektedir. Bulut bilişim hizmet sağlayıcıları tarafından kullanıcılarının güvenliklerinin sağlanmasına yönelik teknik ve tüzel tedbirlerin alınması, risklerin tesirlerinin azaltılması açısından değer arz ediyor. Ülkemizde de bilgi merkezleri büyük bir süratle büyüyor. Yakın gelecekte bilgi merkezlerinin büyüklüğünün 400.000 metrekareye ulaşması bekleniyor. Bu değerli teknolojik hizmetler, mahallî dijitalleşme sürecini hızlandırmak için daha eksiksiz bir dijital altyapı ve yetenek ekosistemi oluşturmaya devam ediyor. Huawei’ye bir sefer daha teşekkür etmek istiyorum. Kurulan bilgi merkezinin dalın öteki aktörleri için de örnek olmasını ve ülkemizde kısa mühlet içinde daha çok data merkezinin kurulmasını temenni ediyorum. Milletlerarası şirketlere de buradan davet yapmak istiyorum. Biz Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı diyoruz. Lütfen Türkiye’de bulunan bilgi merkezlerinin sayısını artıralım” dedi.

İlginizi Çekebilir;  "Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu" Vaşington'da Gerçekleştirildi

 

Jim Lu: Dijital Türkiye’yi yeni bir bulut ekosistemi üzerinde inşa etmek

Huawei Avrupa Lideri Jim Lu doruğun açılış konuşmasında “Türkiye öncü ve yenilikçi bir ülke. Türkiye ve Huawei’in 20 yılı aşkın müddettir birlikte büyümesinden gurur duyuyoruz” dedi. Lu kelamlarına şöyle devam etti: “İşletmelerin buluta geçişlerini hızlandırmalarına ve bulut özelinde inovasyon yapmalarına yardımcı olmaya hazırız. Huawei Cloud Türkiye’de hizmet vermeye başladığından bu yana, günden güne daha fazla müşteriyle buluştuk. Tüm bu müşterilerimizle iş ortağı olmaktan ve dijitalleşmelerine yardımcı olmaktan onur duyuyoruz”

 

Kaya Shi: Türkiye genel bulut çağına adım attı

Huawei Türkiye Genel Müdürü Kaya Shi, açılış konuşmasında, “Türkiye’de, Türkiye için” sloganına vurgu yaptı. Shi şunları söyledi: “Dijital bir Türkiye için bulut temelini inşa etmek, Huawei Cloud’un Türkiye’ye yönelik kıymetli taahhütlerinden birini yerine getirmesi açısından kıymetli bir teşebbüsüdür. Türkiye bugün, genel bulut çağına adım attı. Huawei, 21 yıldır bu topraklarda hizmet veriyor ve Türkiye’nin bilişim altyapısına katkıda bulunmak üzere kararlı bir formda çalışıyor. Huawei’in, İstanbul ve Ankara’daki ofislerinde, %90’ından fazlası mahallî çalışanlardan oluşan 1.700’den fazla çalışanı bulunuyor. Huawei böylelikle, dolaylı olarak Türkiye’de 8 binden fazla bireye istihdam yaratıyor. Türkiye, Huawei’in vizyonuyla da son derece uyumlu bir biçimde, ‘yeşil ve dijital’i ulusal stratejisinin merkezinde konumlandırıyor.”

 

Tim Tao: Yesyeni fırsatlara gerçek kıymetli bir adım

Huawei Cloud Avrupa Lideri Tim Tao ise konuşmasında şunları söyledi: “Yeni bulut servisleri, üç ay içinde kullanıma hazır hale gelecek. Günümüzün süratle gelişen teknolojik ortamında, Türkiye’deki kamu ve özel kesim işletmeleri için; bulut bilişim, 5G irtibatı ve yapay zeka üzere dijital teknolojiler, geleceği yine şekillendirecek. Dijital iktisat, GSYH’nin yaklaşık üçte birini, genel büyümenin ise üçte ikisini oluşturuyor. Günümüzde dijital teknolojiye yapılan 1 dolarlık bir yatırım, dijitalleşme sürecinde 3 dolarlık bir büyüme yaratma potansiyeline sahiptir. Dijital teknolojinin kurumsal gelir üzerindeki tesiri de birebir derecede değerlidir. 8.300 şirketten oluşan global bir örneklemde, dijital teknolojiyi benimseme konusunda ön sıralarda yer alanlar, en alttaki %25’lik kümeye kıyasla gelir artışında beş kat üzere kıymetli bir artış elde ediyor.”

İlginizi Çekebilir;  Aerodinamik Elektrikli Hyundai IONIQ 6 Şimdi Türkiye'de.

 

Frank Ma: Huawei Cloud dijital uygulamalarla işletmelere yardımcı oluyor 

Huawei Avrupa Bulut İş Kümesi Lider Yardımcısı Frank Ma yaptığı değerlendirmede, işletmelerin buluttan en âlâ formda yararlanmalarına yardımcı olacak; bilgi, yapay zeka, uygulama modernizasyonu ve mahallî bulut hizmetleri üzere Huawei Cloud kapsamında yer alan dijital uygulamaların kıymetine değindi. Ma ayrıyeten, Huawei Cloud’un Ankara’da devreye almayı planladığı afet müdahale merkezi hakkında da bilgi verdi.  

Huawei Türkiye Bulut Tepesi kapsamında, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin yöneticileri de Huawei Cloud ve lokal bulut ekosistemine yönelik değerlendirmelerini paylaştılar. Huawei Cloud yöneticileri tepe boyunca, ‘Her Şeyi Bir Servis Olarak Dijitalleştirme’ vizyonuna vurgu yaptı. Huawei yeni bulut servisleriyle, Türkiye’nin dijital gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar